Mesa. Błaszczak w USA. Umowa offsetowa dla śmigłowców uderzeniowych Apache podpisana

Stany Zjednoczone

25 września br. w siedzibie Boeing w Mesa (USA) szef MON zatwierdził jedną z umów offsetowych do śmigłowców Apache.

– Podpisałem umowę offsetową z firmą Lockheed Martin, która produkuje pewne elementy właśnie do helikoptera Apache. Apache to helikoptery uderzeniowe, które zamawiamy dla Wojska Polskiego w liczbie 96 sztuk. Jesteśmy w fabryce Boeinga. Pewne elementy tych helikopterów są produkowane przez inne firmy amerykańskie. Przed chwilą właśnie podpisałem umowę offsetową, która daje polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu możliwość serwisu i napraw radarów oraz systemu naprowadzania rakiet, które są na wyposażeniu helikopterów Apache – mówił podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Departament Stanu, 6/09 br. zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zgodnie z  ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony L. Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów. Pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych APACHE pozwoli na skuteczne zwiększenie zdolności odstraszania potencjalnego agresora.

– Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi będą serwisowały, będą obsługiwały radary, które są na wyposażeniu helikopterów Apache oraz będą obsługiwały i serwisowały system, który służy do naprowadzania rakiet. Jest to pierwsza z całego szeregu umów offsetowych. Zaczynamy od umów offsetowych, bo tak stanowi polskie prawo. Jesteśmy w procesie negocjacji warunków szczegółowych pozyskania 96 helikopterów uderzeniowych Apache. Szacujemy, że jeszcze w tym roku podpiszemy umowę główną, umowę wykonawczą. Terminy dostaw chcemy, żeby były jak najszybsze, ale również chciałbym zapewnić państwa, że jestem umówiony z administracją Stanów Zjednoczonych, z sekretarzem obrony L. Austinem, że już w przyszłym roku, w formie leasingu, trafią do Wojska Polskiego śmigłowce Apache z zasobów US Army – mówił po zatwierdzeniu umowy minister M. Błaszczak.

Śmigłowiec AH-64E Apache (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

– Już polscy piloci, tu w Stanach Zjednoczonych, szkolą się jeśli chodzi właśnie o wykorzystywanie tych śmigłowców. Zadaniem tych śmigłowców będzie zamknięcie „Bramy Brzeskiej”, a więc one będą współpracowały razem z czołgami Abrams. Będą w dyspozycji polskich wojsk lądowych, szczególnie 18 Dywizji Zmechanizowanej, która właśnie już jest wyposażana w czołgi Abrams. Jej zadaniem będzie obrona kierunku brzeskiego. To jest kierunek, który był wykorzystywany w historii wielokrotnie przez siły rosyjskie zarówno w okresie Rosji carskiej, jak i w Rosji czerwonej. Teraz uprzedzając ataki chcemy doprowadzić do tego, żeby Wojsko Polskie było tak silne, żeby Rosja nie odważyła się wtargnąć na nasze terytorium. Śmigłowce uderzeniowe Apache razem z czołgami Abrams zapewnią nam bezpieczeństwo na kierunku brzeskim – zaznaczył szef MON.

Śmigłowce trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Są to najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe. To bardzo nowoczesna i sprawdzona bojowo platforma – jednocześnie to nowa jakość dla Wojska Polskiego, które żegna się z przestarzałymi konstrukcjami poradzieckimi. Apache będą przeznaczone do współpracy z czołgami Abrams – to sprawdzony bojowo, od lat rozwijany i bardzo skuteczny model amerykański.

Śmigłowiec AH-64E Apache (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

– Zamówienie 96 śmigłowców jest przemyślane. To jest dokładnie taka liczba, która jest nam potrzebna, żeby realnie i skutecznie odstraszyć agresora. Śmigłowce Apache są jednymi z najlepszych na świecie. Świetnie współpracują właśnie z czołgami. Nasza dywizja, 18 Dywizja Zmechanizowana jest budowana na wzór jednostek amerykańskich. Dziękuję za ścisła współpracę. Szczególnie z V Korpusem US Army, którego wysunięty element na stałe, co bardzo mocno podkreślam, stacjonuje w Polsce. Regularnie odbywają się szkolenia, gdzie polscy żołnierze wspólnie z żołnierzami amerykańskimi podnoszą swoje umiejętności. Przyjmujemy najlepsze wzorce. Dlatego, że wojska amerykańskie, wojska lądowe amerykańskie są najsilniejsze na świecie, a więc uczymy się od najlepszych. Naszym celem jest to, żeby nie dopuścić do wtargnięcia Rosji. Wszyscy doskonale wiemy o próbach odbudowy imperium rosyjskiego. Najlepszą odpowiedzią na te próby jest stworzenie silnego Wojska Polskiego. Ten proces się właśnie odbywa. Dziś Wojsko Polskie liczy 180 tysięcy żołnierzy pod bronią – mówił w Stanach Zjednoczonych minister Mariusz Błaszczak.

Śmigłowce APACHE

Przedmiotem umowy offsetowej jest m.in. pozyskanie zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów. Dzięki tej umowie w polskim przemyśle obronnym ustanowione zostaną także zdolności w zakresie diagnozowania i weryfikacji ewentualnych niesprawności oraz częściowego serwisowania radarów kierowania ogniem LONGBOW.

Powyższe zdolności powinny zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu dostępności operacyjnej śmigłowców APACHE w trakcie ich eksploatacji w SZ RP.

Umowa offsetowa obejmuje łącznie dwa zobowiązania o łącznej wartości ok. 300 mln zł, które zostaną zrealizowane w ciągu 5 lat. Jest to pierwsza z kilku umów, jakie Skarb Państwa zamierza zawrzeć w ramach pozyskania śmigłowców uderzeniowych AH-64E.

Exit mobile version