Memoriał Kamili Skolimowskiej 2020 w World Athletics Continental Tour Gold. Czwórka mistrzów świata w Kotle Czarownic

World Athletics Continental Tour Gold

Gwiazdy światowej lekkoatletyki potwierdziły swój udział w Memoriale Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy odbędzie się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. 6 września na Stadionie Śląskim wystąpi mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska na 200 m – Holenderka Dafne Schippers, będą także mistrzowie globu w rzucie dyskiem – Szwed Daniel Ståhl (Doha 2019) i Litwin Andrius Gudžius (Londyn 2017) oraz niemiecki oszczepnik Johannes Vetter – mistrz świata z Londynu. Do mityngu, który po raz trzeci zagości na legendarnym śląskim obiekcie, zostało dokładnie 50 dni.

Dafne Schippers jest jedną z najważniejszych, najwszechstronniejszych i najszybszych postaci współczesnej lekkoatletyki. W biegu na 200 metrów w Rio de Janeiro w roku 2016 wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie, a w latach 2015 i 2017 zostawała mistrzynią świata. Od 2010 roku zdobyła 22 medale największych światowych imprez, nawiązując do sukcesów swojej słynnej rodaczki Fanny Blankers-Koen – gwiazdy powojennej lekkoatletyki.

– Nie mogę się już doczekać powrotu do rywalizacji. Nigdy wcześniej nie byłam na Śląsku, ale słyszałam wspaniałe historie o mityngu, na którym będę miała okazję startować po raz pierwszy. Stadion Śląski wygląda imponująco i jestem pewna, że zawody będą spektakularne – powiedziała Dafne Schippers.

Holenderska mistrzyni 6 września na Stadionie Śląskim rywalizować będzie z najszybszą polską sprinterką Ewą Swobodą. Nie będzie to pierwszy pojedynek tych zawodniczek. Kibice z pewnością pamiętają zwycięstwo Swobody nad Holenderką podczas halowych mistrzostw Europy w Glasgow (2019). Starcie tych znakomitych sprinterek podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej zapowiada się interesująco, bo Polka nie zwykła przegrywać na swoim ulubionym stadionie.

– Ten sezon jest zupełnie szalony – bez Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw Europy i z całkowicie okrojonym kalendarzem mityngów Diamentowej Ligi. Może się okazać, że start na Memoriale Kamili będzie dla mnie najważniejszy w tym sezonie! Jestem bardzo podekscytowana i nie mogę się już doczekać pojedynku z Dafne Schippers – podkreśliła halowa mistrzyni Europy w biegu na dystansie 60 metrów.

Pasjonująco zapowiada się konkurs rzutu dyskiem mężczyzn. Piotr Małachowski, od przeszło dekady stający na podium najważniejszych światowych imprez, wykorzystał przeniesienie igrzysk na przyszły rok i w maju przeszedł operację kolana. Rehabilitacja dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego i byłego mistrza świata przechodzi na tyle dobrze, że będzie gotowy do startu i walki 6 września na Stadionie Śląskim. O zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bowiem występ w Memoriale Kamili Skolimowskiej potwierdziły największe gwiazdy rzutu dyskiem ostatnich lat. Szwedzki gigant, mierzący dwa metry – Daniel Ståhl – aktualny mistrz świata – już w tym sezonie rzucił ponad 70 m, a jego rekord życiowy – 71.86 – to czwarty wynik w historii światowej lekkoatletyki. Tylko o centymetr niższy jest Andrius Gudžius. Litwin z powodzeniem nawiązuje do sukcesów swojego wybitnego rodaka Virgilijusa Alekny. Wprawdzie 70 m w karierze jeszcze nie przekroczył, ale w 2017 roku został mistrzem świata, a rok później wywalczył w Berlinie mistrzostwo Starego Kontynentu.

– Podczas tegorocznego Memoriału poświęconego pamięci mojej przyjaciółki Kamili Skolimowskiej planowałem zakończyć karierę sportową. Życie pisze jednak swoje scenariusze i z powodu pandemii o rok wydłużyłem swoją przygodę ze sportem. Podczas tegorocznego mityngu będzie naprawdę ostra rywalizacja w mojej konkurencji, obsada na miarę Diamentowej Ligi. Jestem przekonany, że razem z Danielem Ståhlem i Andriusem Gudžiusem stworzymy emocjonujące widowisko, szczególnie, że ten pierwszy w tym roku ma już na koncie wynik ponad 70-metrowy, a ten drugi rzucił już ponad 68 m – przekonuje Piotr Małachowski.

Mistrzów świata będzie więcej – kolejnym, który potwierdził start w Memoriale Kamili Skolimowskiej, jest oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec po złoto sięgnął w 2017 roku w Londynie, a przed rokiem w Dosze wywalczył brązowy medal. Imponujący jest jego rekord życiowy – trzy lata temu uzyskał 94.44, co jest drugim wynikiem w historii światowej lekkoatletyki.

Rzut młotem to od lat polska domena, na Stadionie Śląskim nie zabraknie zatem czterokrotnego mistrza świata Pawła Fajdka oraz mistrza Europy, trzykrotnego medalisty MŚ i trzeciego podczas igrzysk w Rio de Janeiro Wojciecha Nowickiego. Fajdek te zawody darzy wyjątkowym sentymentem – w 2014 roku aż sześciokrotnie podczas jednego konkursu posłał młot ponad 80 m. We wrześniu poza rolą faworyta zawodów wystąpi także jako Ambasador Śląskiego Sportu.

– Wybrałem Śląsk, bo na każdym kroku widać, że lekkoatletykę traktuje tu się jak Królową Sportu. To tutaj jest najpiękniejszy stadion w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie, to tutaj są organizowane najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenia. Memoriał Kamili Skolimowskiej to jeden z moich ulubionych mityngów. Tutaj zawsze jest super atmosfera, kibice dopisują, a doping jest znakomity. Mam świetne wspomnienia z zawodów poświęconych zmarłej przed jedenastoma laty mojej koleżanki z rzutni. Wygrywałem tu 5 razy z rzędu, a w 2014 roku ustanowiłem swój pierwszy rekord Polski – powiedział Paweł Fajdek.

Memoriał Kamili Skolimowskiej, zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – drugim po Diamentowej Lidze najważniejszym w światowej hierarchii cyklu – jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych rozgrywanych na Śląsku.

– To dla nas ogromny zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie, że odbywający się na Stadionie Śląskim Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się wśród najlepszych mityngów świata. Memoriał to jedna z najważniejszych imprez sportowych odbywających się nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Po modernizacji nasz legendarny stadion stał się „domem” polskiej lekkiej atletyki, rozgrywane są najważniejsze zawody Królowej Sportu i nie wyobrażam sobie, że Memoriał Kamili Skolimowskiej mógłby odbyć się gdzie indziej – powiedział Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

– Województwo Śląskie stawia na sport, a w szczególności na Królową Sportu czyli lekkoatletykę. W skali kraju jesteśmy liderem pod względem środków przeznaczanych na rozwój i wsparcie kultury fizycznej, poczynając od dzieci i młodzieży, aż po organizację najważniejszych wydarzeń – w tym Memoriałów Kamili Skolimowskiej i Janusza Kusocińskiego czy mistrzostw świata sztafet, które odbędą się w maju przyszłego na naszym obiekcie. W przyszłości mamy nadzieję gościć na Stadionie Śląskim również mistrzostwa Europy, o które się obecnie staramy czy mistrzostwa świata. To znakomite okazje do zobaczenia na żywo wielkich sportowców z całego świata. Pragniemy dać młodym ludziom przykład, inspirację w postaci możliwości oglądania gwiazd światowego sportu – powiedział Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

6 września na Stadionie Śląskim wystartują także inne gwiazdy polskiej lekkoatletyki. Już wcześniej swój udział w Memoriale Kamili Skolimowskiej potwierdzili m.in. brązowi medaliści ostatnich MŚ – tyczkarz Piotr Lisek oraz biegający na średnich dystansach Marcin Lewandowski, a także mistrz i wicemistrz Europy w pchnięciu kulą czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

– Stadion Śląski to jeden z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie. Poza Memoriałem Kamili Skolimowskiej, w tym roku zobaczymy u nas gwiazdy lekkiej atletyki także podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Natomiast 1 i 2 maja 2021 roku Stadion Śląski będzie areną mistrzostw świata sztafet – World Athletics Relays Silesia, które będą także kwalifikacją olimpijską w biegach rozstawnych. Jesteśmy naprawdę dumni, że lekkoatletyka gości w Kotle Czarownic tak często, a rozgrywane imprezy mają tak wysoka rangę – powiedział prezes Spółki Stadion Śląski Jan Widera.

Wstęp na Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie bezpłatny. Na trybuny Stadionu Śląskiego będzie mogło wejść około 26 000 kibiców (50% powierzchni trybun). Liczba ta wynika z obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Exit mobile version