ME Rzym 2024. Płotkarka Pia Skrzyszowska i kulomiot Michał Haratyk z brązowymi medalami

Stadio Olimpico w Rzymie. Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy

Pia Skrzyszowska i Michał Haratyk zostali brązowymi medalistami ME.

Pia Skrzyszowska ze znakomitym rekordem życiowy 12.42 w biegu na 100 metrów przez płotki oraz kulomiot Michał Haratyk z rezultatem 20.94 zdobyli w sobotni wieczór na Stadio Olimpico w Rzymie brązowe medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy. 

Do Rzymu jako obrończyni tytułu przyjechała Pia Skrzyszowska. Polka rywalizację w biegu na 100 metrów przez płotki rozpoczęła od półfinału. Uzyskała w nim wartościowy czas 12.62, ale wszystkim zaimponowała Cyrena Samba-Mayela osiągając 12.43. W finale Francuzka pobiegła jeszcze szybciej wygrywając z rekordem mistrzostw Europy – 12.31. Druga była Szwajcarka Ditaji Kambundji, która czasem 12.40 poprawiła rekord Europy do lat 23. Trzecia na mecie była Skrzyszowska. Polka oprócz medalu świętowała też rekord życiowym – 12.42 to drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki.

Jechałam tutaj z założeniem, że nie będę bronić medalu tylko zdobyć kolejny medal. Zakładałam kolejne złoto. Jest brąz, ale ze świetnym wynikiem. Poziom jest światowy. Ja po dwóch latach poprawiam rekord życiowy czasem 12.42. Mam duże nadzieje co do przyszłych startów i igrzysk. W półfinale nie byłam do końca skoncentrowana. Wiedziałam, że w finale muszę wszystko zrobić poprawnie. Miałam dobre odczucia i dobrze się to skończyło – mówiła po biegu zawodniczka z Warszawy.

Rzym. Mistrzostwa Europy European Champioships Roma 2024. Pia Skrzyszowska (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Skrzyszowska zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy powtórzyła rzymski sukces sprzed 50 lat, gdy na trzecim miejscu w biegu na 100 metrów przez płotki finiszowała Teresa Nowak. Z trybun Stadio Olimpico w kierunku polskiej płotkarki płynął wyjątkowy doping.

Do Rzymu przyjechała moja mama, starsza siostra, wujkowie. To było super mieć takie wsparcie z trybun – przyznała Skrzyszowska.

Płotkarka w Rzymie wystąpi jeszcze w sztafecie 4 x 100 metrów, w której przed dwoma laty w Monachium zdobyła z koleżankami srebrny medal.  

Nastawiamy się na kolejny medal. Każda z nas musi się skupić na swoim zadaniu, na dobrym przekazywaniu pałeczki – zapowiedziała w sobotni wieczór Skrzyszowska.  

W półfinale biegu na 100 metrów przez płotki zaimponowała Klaudia Wojtunik, która zajęła trzecie miejsce z rekordem życiowym 12.84. Polka była niezwykle bliska awansu do finału – ostatecznie przegrała kwalifikację o jedną setną sekundy. Na półfinałach rywalizację zakończyły także Klaudia Siciarz (12.94) oraz Marika Majewska (13.08).

Michał Haratyk finałowy konkurs kulomiotów rozpoczął od uzyskania najlepszego wyniku w sezonie – 20.94. To początkowo dawało mu prowadzenie, a po trzech seriach Polak plasował się na świetnym trzecim miejscu. Pozycję utrzymał do końca i nieco sensacyjnie wywalczył brązowy medal – trzeci w karierze po złocie z 2018 i srebrze z 2016 roku na mistrzostwach Europy.

Rzym. Mistrzostwa Europy European Champioships Roma 2024. Michał Haratyk (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Gdzieś tam wiedziałem, że nie trzeba będzie pchać ekstremalnie daleko. Wiedziałem, że mogę pchnąć nawet 21 metrów. Dwa lata już tyle nie pchnąłem, teraz było blisko. Może to dobry prognostyk na sezon. Nie myślałem o tym żeby wejść w konkurs takim pchnięciem. Wszedłem do koła i pomyślałem, że można spróbować. Dziś się wszystko udało, trochę szczęścia i poleciało – przyznał Haratyk.

Na półmetku rywalizacji chodziarzy na dystansie 20 kilometrów Maher Ben Hlima maszerował na dziesiąte lokacie mając relatywnie niewielką stratę do lidera. Potem zaczął tracić dystans do czołówki, ale nadal miał realną szansę na miejsce w czołowej ósemce europejskiego czempionatu. W dalszej części rywalizacji reprezentant Polski sukcesywnie przesuwał się na wyższe lokaty i ostatecznie – dodatkowo w obliczu dyskwalifikacji Francuza – zajął siódme miejsce z czasem 1:21:12.

To był chód taktyczny. Powiem szczerze dałem z siebie dzisiaj wszystko. Było gorąco, jeszcze odczuwam zmęczenie z ostatnich zawodów. Przez 7 tygodni startowałem pięciokrotnie. To mnie kosztowało dużo zdrowia, ale musiałem walczyć o minimum na igrzyska. To się udało w maju, w Hiszpanii. Jutro rano mam samolot, lecę na obóz wysokogórski. Dążę do jeszcze wyższego poziomu. Nastawiam się na chodzenie poniżej 4 minut na kilometr, może z finiszem poniżej 3:50. Ta ciężka praca powoduje, że nie mogę być ciągle w formie. Wszystko jest u mnie ustawione pod start na igrzyskach. Chciałem dziś, w debiucie na mistrzostwach Europy, zająć miejsce w TOP8 i to się udało – cieszył się Maher Ben Hlima, który podkreślił, że jego celem jest medal olimpijski w Paryżu i wszystko ustala teraz pod przygotowanie do sierpniowego występu w stolicy Francji.

Rzym. Mistrzostwa Europy European Champioships Roma 2024. Maher Ben Hlima (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Artur Brzozowski pod koniec walki na dystansie zbliżył się do czołowej dziesiątki, ale sędziowie dali u trzy ostrzeżenia i Polak musiał odbyć przymusowy dwuminutowy postój. Ostatecznie finiszował piętnasty (1:23:05).

Gdyby nie ta kara od sędziów to finiszowałbym w czołowej dziesiątce. To pewnie mój ostatni sezon startowy – przyznał Brzozowski.

Wieloboistka Paulina Ligarska w wieczornej sesji rzuciła oszczepem 40.64 i przebiegła 800 metrów w 2:13.52. Ostatecznie zgromadziła 6034 pkt. i zajęła 12. miejsce.

Finału biegu na 110 metrów przez płotki nie ukończył Damian Czykier, który popełnił błąd w połowie dystansu.

Niestety. Byłem dobrze przygotowany. Byłem w czubie. Jestem załamany, bo brąz był na wyciągnięcie ręki. Kolejna szansa za dwa lata. Będę musiał jeszcze obejrzeć ten bieg żeby zobaczyć co się stało. Na tych imprezach mistrzowskich jest inny tartan. W sumie podobnie było rok temu w Budapeszcie. Ten tartan bardzo oddaje. Mozę trzeba zacząć na takim trenować, przyzwyczajać się do niego. Czuć różnicę. Tak jak w Budapeszcie uzyskiwałem prędkość maksymalną i nie wytrzymywałem rytmu – oceniał Czykier.

Błędy na pierwszych płotkach sprawiły, że półfinałowej rywalizacji nie ukończył Krzysztof Kiljan. Do finału nie awansował także Jakub Szymański. Potknięcie na przedostatnim płotku, zabiegnięcie drogi rywalowi, finisz z czasem 13.71 i ostatecznie dyskwalifikacja – tak przygodę z mistrzostwami zakończył Szymański.

Jestem za szybki jak na te braki w technice. Nie chciałem zabiec rywalowi, przepraszam go. To było niezamierzone – powiedział Szymański.

Do finału sprintu na 100 metrów nie awansowali Dominik Kopeć i Oliwer Wdowik. Ten pierwszy był swojej serii trzeci z czasem 10.28. Drugi startował dwukrotnie. Najpierw w serii Polaka odstrzelono falstart, ale część zawodników – w tym Wdowik – nie usłyszeli drugiego strzału i dobiegli do mety. W powtórce Polak wypadł z bloków i pobiegł pod protestem.

Na półfinale przygodę z biegiem na 800 metrów zakończył w Rzymie Filip Ostrowski. Polak na ostatniej prostej był wyraźnie słabszy od rywali i dobiegł do mety swego półfinału siódmy. Uzyskał czas 1:47.15.

W porannej sesji drugiego dnia rozgrywanych w Rzymie lekkoatletycznych mistrzostw Europy polscy specjaliści od rzutu młotem – Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek – wywalczyli awans do niedzielnego finału tej konkurencji. Do półfinałów rywalizacji na 400 metrów awansowali Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic oraz Karol Zalewski.

ME w lekkoatletyce 2024. Klasyfikacja medalowa [aktualizacja 8.06.2024]:

1. Włochy 5 – 4 – 1
2. Holandia 1 – 1 – 1
3. Francja 1 – 1 – 0
3. Norwegia 1 – 1 – 0
5. Belgia 1 – 0 – 1
6. Grecja 1 – 0 – 0
6. Irlandia 1 – 0 – 0
6. Słowenia 1 – 0 – 0
6. Szwecja 1 – 0 – 0
10. Hiszpania 0 – 2 – 1
11. Szwajcaria 0 – 1 – 3
12. Wielka Brytania 0 – 1 – 1
13. Austria 0 – 1 – 0
13. Chorwacja 0 – 1 – 0
15. Polska 0 – 0 – 2
16. Niemcy 0 – 0 – 1
16. Litwa 0 – 0 – 1
16. Ukraina 0 – 0 – 1

Rzym. Mistrzostwa Europy European Champioships Roma 2024. Paweł Fajdek (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

ME Rzym 2024: Nowicki i Fajdek awansowali do finału rzutu młotem

W porannej sesji drugiego dnia (sobota) rozgrywanych w Rzymie lekkoatletycznych mistrzostw Europy polscy specjaliści od rzutu młotem – Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek – wywalczyli awans do niedzielnego finału tej konkurencji. Do półfinałów rywalizacji na 400 metrów awansowali Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic oraz Karol Zalewski. 

Wojciech Nowicki po próbie na 76.66 w drugiej serii kwalifikacji posłał młot już wyraźnie poza żółtą linię wyznaczającą w sektorze minimum kwalifikacyjne (77.00). Uzyskał 79 metrów i z najlepszym wynikiem dnia awansował do finału.

Szkoda troszeczkę tego pierwszego rzutu. Wyszło tak, że stanąłem z boku koła, które jest nowo wylane, i tam się lekko kruszy beton. Musiałem mieć pył na bucie i noga mi się poślizgnęła, a młot uciekł. Chciałem go jednak wykręcić i poleciał taki szczur na 76 metrów. W drugim rzucie wszedłem środkiem koła, noga się dobrze zachowała, była przyczepność i zrobiłem swoje. Drugi zakręciłem dużo lepiej i kolejny raz w mojej karierze mam Q – powiedział Nowicki.

Tymczasem Paweł Fajdek w pierwszej próbie posłał młot w siatkę, później rzucił 74.52 i 75.17. Jednak doświadczony Polak jeszcze przed rozpoczęciem prób zawodników z drugiej grupy oceniał, że jego wynik da awans do niedzielnego finału.

Nie wyobrażam sobie żeby, aż siedmiu chłopaków rzuciło dalej. Pewnie to będzie maksymalnie czwórka. Koło jest dość tępe, więc nie ma szaleństwa jeśli chodzi o prędkość. Większość chłopaków rzuca na pełnej prędkości, nie są techniczni, więc to będzie im zwalniać. Młoty wtedy nie będą latać daleko – mówił po zakończeniu rzutów grupy A Paweł Fajdek. Ostatecznie dalej od Polaka rzuciło pięciu zawodników z grupy B i rekordzista Polski awansował do finału.

Do finału nie awansowali startujący w grupie B Marcin Wrotyński (73.58) i Dawid Piłat (71.44)

Bez problemów do niedzielnych półfinałów biegu na 400 metrów awansowały Iga Baumgart-Witan (52.18) i Justyna Święty-Ersetic (52.01).

Z samego biegu jestem zadowolona. Czułam się nieźle. Niestety odczułam tą temperaturę. Wczoraj miałam migrenę, ale to nie jest wytłumaczenie. Każdy bieg pokazuje mi jednak, że jestem coraz lepiej przygotowana. Idzie to w naprawdę dobrym kierunku – przyznała Baumgart-Witan.

Rzym. Mistrzostwa Europy European Champioships Roma 2024. Iga Baumgart-Witan (fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA)

Mocno bieg eliminacyjny na 400 metrów zaczął Karol Zalewski. Polak prowadził przez większość dystansu, ale ostatecznie osłabł i finiszował piąty z najlepszym czasem w sezonie – 45.80. To pozwoliło mu wywalczyć awans do półfinału.

Dobrze drugi dzień rywalizacji siedmioboistek rozpoczęła Paulina Ligarska. Walcząca o wartościowy wynik Polka skoczyła w dal 6.07. Przed dwiema ostatnimi konkurencjami – rzutem oszczepem i biegiem na 800 metrów – zawodniczka SKLA Sopot jest czternasta i ma na koncie 4440 pkt.

Exit mobile version