WARSZAWA

Mazowsze i Warszawa. Ponad 1 mln zł na karetkę dla noworodków

Nowy ambulans neonatologiczny

W Warszawie, gdzie rocznie rodzi się ponad 35 tys. dzieci, działają dwa zespoły karetek neonatologicznych.

Aby zapewnić małym pacjentom bezpieczny transport, samorządy – Mazowsza i Warszawy, sfinansują zakup nowego ambulansu dla noworodków i wcześniaków dla stołecznego „Meditransu”.

Wartość ambulansu neonatologicznego to 1,1 mln zł. Jego zakup sfinansują m.st. Warszawa, które przeznaczy na ten cel 500 tys. zł oraz samorząd Mazowsza, który przekaże 600 tys. zł.

– Karetka neonatologiczna służy przede wszystkim do ratowania życia i zdrowia noworodków i wcześniaków z bardzo niską wagą urodzeniową. Obecnie na terenie Warszawy działają dwa zespoły takich ambulansów, a jednego z pojazdów używa zespół pogotowia „Meditrans”. Ta karetka ma już blisko 10 lat i jest mocno wyeksploatowana, a stan pojazdu ma wpływ na bezpieczeństwo małych pacjentów i personelu. Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu „Meditrans” 500 tys. zł, czyli połowy kwoty potrzebnej do zakupu nowego ambulansu wraz z wyposażeniem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, wyspecjalizowane karetki i nowoczesne wyposażenie to podstawa w funkcjonowaniu pogotowia.

– Nowy ambulans neonatologiczny zapewni bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami. W grę wchodzi zdrowie i życie najmłodszych pacjentów, dlatego karetka musi być niezawodna, wysokiej jakości i dobrze wyposażona. Na doposażenie jednostki w taki pojazd przekażemy 600 tys. zł – podkreśla Elżbieta Lanc i dodaje, że to kolejne wsparcie skierowane do warszawskiego „Meditransu”. – W 2019 r. warszawska stacja pogotowia otrzymała 13 ambulansów za 6,6 mln zł. W zeszłym roku – w ramach unijnego projektu, który realizujemy – pomogliśmy w zakupie ambulansu i pojazdu do przewozu osób zakażonych, a także przekazaliśmy środki ochrony osobistej. W tym roku pomogliśmy w zakupie kolejnych 3 ambulansów o wartości blisko 2 mln zł.

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy podkreśla:

– Nowoczesny ambulans neonatologiczny zapewni bezpieczny transport najmłodszych pacjentów do warszawskich szpitali zajmujących się ratowaniem życia i zdrowia noworodków. Dofinansowanie do zakupu karetki to kolejny gest solidarności Warszawy z medykami oraz wsparcie dla lekarzy oraz ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszej linii walki z pandemią COVID–19.

Wiceprezydent Renata Kaznowska przypomina, że na początku listopada ub.r. udostępniono karetkom „Meditrans” miejsce do dezynfekcji ambulansów na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Woronicza.

Ambulans neonatologiczny (fot. UMW)

Mówi dr Karol Bielski, dyrektor „Meditrans” w Warszawie:

– W imieniu całego zespołu „Meditrans” dziękuję za wsparcie władz Warszawy i samorządu województwa mazowieckiego. Nasza karetka neonatologiczna zrealizowała na terenie Warszawy i okolicznych powiatów ponad 6,6 tys. transportów noworodków. Z powodu pandemii koronawirusa kolejne oddziały pediatryczne są zamykane, a to oznacza, że wykonujemy coraz więcej transportów medycznych wcześniaków i noworodków. Karetka neonatologiczna jest więc pilnie potrzebna. Dr Bielski dodaje, że specjalistyczny ambulans neonatologiczny będzie bardzo dużym wsparciem w codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Jak informuje dr Katarzyna Zapałowicz, neonatolog, koordynator zespołu wyjazdowego karetki noworodkowej podstawowym wyposażeniem ambulansu neonatologicznego jest specjalistyczny inkubator oraz komplet sprzętu medycznego, w tym m.in. respirator transportowy, pompy infuzyjne, nawilżacze, ssaki, kardiomonitor.

– Dzięki specjalnej podstawie pod inkubator z zawieszeniem hydropneumatycznym, tzw. noszom pływającym, maksymalnie ograniczone są wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków – zaznacza dr Zapałowicz i dodaje: – W tak wyposażonym przedziale medycznym, w ambulansie mali pacjenci w trakcie transportu będą mieli zapewnioną opiekę medyczną jak na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button