W dniach 11–13 kwietnia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Wizyta obejmie kilka ważnych punktów. Wśród nich przewidziano rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Głównymi tematami wizyty będzie polsko-amerykańska współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa Polski. Poruszone zostaną także kwestie współpracy w sektorze energetyki.
Zaangażowanie w transatlantyckie relacje i wsparcie bezpieczeństwa Europy
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Waszyngtonie rozpocznie się od spotkania w Białym Domu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał o kwestiach polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, w tym w obszarze energetyki. Poruszone zostaną także tematy związane z obszarem bezpieczeństwa.
Polska korzysta z amerykańskich technologii wojskowych
Kolejnymi punktami wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych będą spotkania z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Technologie, które są opracowywane przez amerykańskie podmioty wojskowe, należą do najnowocześniejszych na świecie.
Polska przeznaczy w 2023 r. 4% PKB na rozbudowę i modernizację Sił Zbrojnych RP. Inwestujemy w nasz przemysł zbrojeniowy, w polskie fabryki. Pozyskujemy nowe zamówienia z krajów europejskich, ale również z innych kontynentów. Sprzęt wojskowy zamawiamy również od naszych amerykańskich sojuszników. Jednymi z kluczowych zakupów dla naszego wojska są amerykańskie czołgi M1 Abrams oraz myśliwce F-35.
Dyskusja panelowa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym
Szef polskiego rządu weźmie także udział w dyskusji panelowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Tematyką debaty będzie stan gospodarki na świecie oraz zagrożenia i wyzwania, które przed nami stoją w tym obszarze. W dyskusji wezmą również udział najważniejsze osoby związane ze światowym systemem gospodarczym.
Premier Morawiecki przed wylotem do Stanów Zjednoczonych Ameryki powiedział:
„Szanowni państwo lecę do USA, aby umacniać sojusz z krajem, który gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy. To bezpośrednia konsekwencja niedawnej wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.
Strategiczna koncepcja partnerstwa polega m.in. na propozycji prezydenta Dudy, aby sojusz Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi uczynić jednym z najważniejszych punktów prezydencji Polski w UE. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa.
Nasze bezpieczeństwo opiera się na dwóch filarach: współpracy gospodarczej i współpracy w dziedzinie obronności. Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby wzmacniać oba te filary. Po pierwsze chcę zatwierdzić i rozbudować nasze kontrakty zbrojeniowe – te, które są jednocześnie podstawą naszego bezpieczeństwa w przyszłości.
Jadę również umacniać i rozwijać nasze relacje gospodarcze. Amerykanie zainwestowali tutaj, nad Wisłą ponad 25 mld dolarów – to setki tysięcy miejsc pracy. Najtrudniejsze jest skonstruować finansowanie, aby móc zrealizować zamówienie we właściwym czasie. Takie rozmowy będą się toczyły na amerykańskim rynku finansowym.
Chcę tworzyć kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy poprzez rozbudowę naszej współpracy, poprzez ugruntowanie współpracy w dziedzinie budowy energetyki jądrowej. Polski atom we współpracy z najlepszymi amerykańskimi dostawcami – to jest nasz cel. To jest właśnie strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi.
Oczywiście, będziemy tworzyli razem z naszymi sojusznikami amerykańskimi odpowiednie zaplecze logistyczne. W różnych miejscach Polski składowane będzie kilka tysięcy sztuk sprzętu wojskowego NATO. Dzięki temu będziemy dużo bezpieczniejsi. Ten sprzęt wojskowy pozwoli bardzo szybko zaktywizować wschodnią flankę NATO, gdyby tylko była taka potrzeba. Już sama taka możliwość odstraszy naszych wrogów.
Wiemy, jakim koszmarem zakończył się sen o współpracy z Rosją dla naszej części Europy. Od samego początku nasz rząd przestrzegał przed tymi dramatycznymi błędami, do jakich prowadziła polityka gazowa we współpracy z Rosją. Pierwsze moje spotkanie w Stanach Zjednoczonych, to spotkanie z panią wiceprezydent Kamalą Harris. Tam będziemy rozmawiać m.in. o wsparciu dla Ukrainy.
Za niecałe dwa lata prezydencja w UE prowadzona przez Polskę pod hasłem umocnienia partnerstwa i relacji transatlantyckich przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa poprzez współpracę w dziedzinie obronności, rozbudowę polskich programów energetycznych i nowe miejsca pracy we współpracy z firmami amerykańskimi.
Wezmę udział w szczycie gospodarczym organizowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy – po to, aby pozyskiwać finansowanie dla Polski, po to, aby przedstawiać jak Polska się dobrze rozwija, jakim jest dobrym miejscem dla inwestorów amerykańskich.”