POLSKA

Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem

Wojna na Ukrainie

Szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Dyskusja poświęcona była aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, w tym możliwości dalszego wsparcia dla walczącej Ukrainy. Przywódcy rozmawiali także o planowanym wzmocnieniu sankcji wobec Rosji oraz kwestii finansowania pomocy dla uchodźców.

Konferencja darczyńców

Przewodniczący Rady Europejskiej w ramach wizyty w Polsce weźmie udział w konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się 5 maja w Warszawie na Stadionie Narodowym. Organizatorami są premierzy Polski i Szwecji.

Celem konferencji jest zbiórka środków na rzecz rosnących potrzeb humanitarnych Ukrainy. Polska i Szwecja chcą zachęcić swoich partnerów, aby wspólnie odpowiedzieć na trudną sytuację naszego wschodniego sąsiada.

Działania dla Ukrainy

Ukraina i Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia. Już ponad 5,6 mln osób uciekło z Ukrainy przed agresywnymi działaniami Rosji. Wiele z nich znalazło schronienie w naszym kraju. Od początku wybuchu wojny zarówno rząd, organizacje pozarządowe, instytucje, jak i Polki i Polacy w całym kraju angażują się bezpośrednio w pomoc. Polska koordynuje pomoc humanitarną.

Dalsze sankcje wobec Rosji

Polska aktywnie działa na rzecz nakładania zdecydowanych i dotkliwych sankcji na Rosję. Komisja Europejska aktualnie pracuje nad szóstym pakietem sankcji. Ma on zawierać między innymi propozycje ograniczeń w imporcie ropy i produktów ropopochodnych, kolejne restrykcje wobec sektora finansowego i w zakresie usług finansowych, dalsze sankcje sektorowe i dotyczące kontroli eksportu. Znajdą się w nim również sankcje indywidualne wobec firm z sektora wojskowego i osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

Nadzwyczajne spotkanie europejskich liderów

30 i 31 maja planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Jednym z poruszanych tematów będzie sytuacja w Ukrainie, w tym zbrodnie wojenne popełniane przez siły rosyjskie w tym kraju, sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji oraz dalsze wsparcie krajów europejskich dla Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button