Marszałek Sejmu z wizytą w Turcji. Szymon Hołownia spotkał się z Erdoğanem i z polskimi żołnierzami

Turcja

Marszałek Sejmu jakiś czas temu udał się z oficjalną wizytą do Republiki Turcji.

Szymon Hołownia spotka się prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz z przewodniczącym parlamentu Numanem Kurtulmuşem i ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem.

Na wstępie marszałek Hołownia zaznaczył, że plan wizyty może ulec zmianie, ponieważ jest w każdej chwili gotów wrócić do Polski, jeśli będzie tego wymagała sytuacja w kraju, związana z powodzią.

– W piątek odwiedzę polskich żołnierzy stacjonujących w bazie Incirlik. Mam nadzieję, że to będzie i dla mnie, i dla nich ważne spotkanie. Polska o nich pamięta, Polska jest z tymi, którzy z orłem na swoich mundurach strzegą dzisiaj bezpieczeństwa na rubieżach NATO – zapowiedział Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że zaplanowane rozmowy są pierwszymi tego typu spotkaniami przedstawiciela nowej koalicji rządowej z przedstawicielami najwyższych władz tureckich. – W systemie tureckim prezydent pełni również funkcję premiera, a więc ta wizyta, te rozmowy, to naprawdę rozmowy na najwyższym szczeblu, jakiego od dawna można było oczekiwać – podkreślił.

Szymon Hołownia przekazał, że głównym tematem przeprowadzonych przez niego rozmów będzie bezpieczeństwo. – Turcja jest krajem członkowskim NATO. Przyznaję, mamy czasami bardzo różne podejście do prowadzenia polityki, ale musimy się o swoich stanowiskach nawzajem, na bieżąco informować. Turcja ma otwarty kanał z Rosją, my z Rosją nie rozmawiamy, ale to, że Turcja rozmawia z Rosją, a my rozmawiamy z Turcją, nie znaczy, że my rozmawiamy z Rosją. Z Turcją musimy mieć dobre, merytoryczne, dotyczące właśnie naszego bezpieczeństwa kontakty. Turcja jest dzisiaj bardzo ważnym graczem w bardzo zapalnym regionie świata. Turcja ma olbrzymie doświadczenie, jeśli chodzi o wojnę za swoimi granicami, a więc ma bardzo rozwinięty przemysł obronny. O możliwościach dla polskiego przemysłu obronnego, o możliwościach tureckiego przemysłu obronnego w Polsce na pewno będziemy rozmawiać – podsumował marszałek Hołownia.

Pierwszym punktem wizyty w Ankarze było spotkanie z prezydentem Turcji. – Prezydent Erdoğan zaczął od złożenia kondolencji narodowi polskiemu z powodu tej katastrofalnej powodzi dewastującej nasz kraj. Zapewnił, że Turcja jest gotowa do udzielenia wszelkiej pomocy jakiej Polska będzie potrzebować w tym trudnym czasie. Prosił, żeby przekazać premierowi i prezydentowi, że są gotowi, jeżeli będzie potrzeba, czy to siły ludzkiej ratowników, czy jakiś innego rodzaju wsparcia – poinformował marszałek Hołownia na briefingu po spotkaniu z Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Jak zaznaczył marszałek Sejmu, rozmowy dotyczyły m.in. NATO. – Oba nasze kraje położone są w bardzo strategicznych dzisiaj dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale i dla pokoju światowego miejscach. To z kolei pociąga za sobą pewne zobowiązania. Musimy korzystać nawzajem ze swoich potencjałów. My z naszego potencjału wiedzy i doświadczeń. Turcy mają olbrzymi potencjał, jeśli chodzi o produkcję sprzętu wojskowego. Rozmawialiśmy więc o tym, jak mogłaby wyglądać współpraca przemysłów zbrojeniowych Polski i Turcji. Są tutaj pewne plany, jest pewna mapa drogowa, o której rozmawiamy już od jakiegoś czasu. Ta moja wizyta, ta rozmowa dzisiaj z prezydentem, jest w pewnym sensie podbiciem punktów, które Polska widzi na tej mapie jako najważniejsze – podkreślił Szymon Hołownia.

– Rozmawialiśmy też o sytuacji na Bliskim Wschodzie, rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie i ja przedstawiłem tutaj stanowisko naszego kraju, jeśli chodzi o te dwa palące bardzo bolesne miejsca świata. Rozmawialiśmy też o kontyngencie polskim w bazie w Incirlik. Pan prezydent Erdoğan w systemie tureckim pełni również de facto rolę premiera, więc sprawczość wynikająca z takich rozmów jest znaczna – powiedział Marszałek. – Mam nadzieję, że ta wizyta, te konkrety, które wymieniliśmy z panem prezydentem Erdoğanem doprowadzą do tego, że kolejna wizyta na wysokim szczeblu zakończy się podpisaniem konkretnych porozumień, które zbudują bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i NATO. Turcja to druga armia NATO, my dzisiaj jesteśmy rekordzistą, jeśli chodzi o wydatki na obronność naszą wspólną, Sojuszu, więc mamy tutaj dużo do rozmawiania – kontynuował.

Podczas rozmowy Marszałek Sejmu poinformował, że Polska chce odgrywać bardzo istotną rolę jako filar bezpieczeństwa w naszej części Europy. – Jako jedna z najważniejszych osi strategicznych, które są dzisiaj w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. Jest zdeterminowana tę rolę odgrywać, ma potencjał, żeby tę rolę odgrywać, być lokalnym mocarstwem, lokalnym ośrodkiem w eksportu wartości, które są nam najbliższe – mówił Szymon Hołownia.

– Zaznaczyłem, że Polska dzisiaj chce prowadzić bardzo rozsądną wielowektorową politykę. Taką, na jaką ją stać, a dzisiaj Polskę stać na bardzo dużo. Polska naprawdę jest dzisiaj słuchana, Polskę się ogląda, na Polskę się patrzy, chce się wiedzieć co Polska myśli. My przejmujemy prezydencję w Unii Europejskiej w przyszłym roku, nasze stanowisko, jeżeli chodzi o akcesję Turcji się nie zmieniło i bardzo jasno i wyraźnie popieramy europejskie aspiracje ze wszystkimi tego konsekwencjami. Pan prezydent Erdoğan wspomniał o tym, że to jest nieustanna i niezmienna aspiracja Turcji, dołączenia do wspólnoty europejskiej wtedy, kiedy będzie to możliwe – podsumował marszałek Sejmu.

Drugi dzień wizyty Marszałka Sejmu w Republice Turcji

Zakończył się drugi dzień oficjalnej wizyty Marszałka Sejmu w Republice Turcji. Szymon Hołownia podsumował czwartkowe spotkania z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Numanem Kurtulmuşem oraz ministrem spraw zagranicznych Republiki Turcji Hakanem Fidanem.

– Jedna z najważniejszych rzeczy, która dotyczy dzisiaj nas i Turcji to kwestia bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych oczekiwaniach, które Polska ma wobec tych, którzy chcieliby jej zaproponować rozwiązania związane z bezpieczeństwem. Budujemy w tej chwili wojska bezzałogowe, jesteśmy na etapie bardzo zaawansowanych planów związanych z budową fabryk amunicji. Turcja jest tego absolutnie świadoma, jest gotowa uczestniczyć ze swoim kapitałem, potencjałem w tym procesie, który Polska dzisiaj z takim wysiłkiem polskich podatników prowadzi – powiedział marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia poinformował, że kolejną kwestią były tureckie aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej. – Partnerzy tureccy zwracali uwagę na to, jak ważny jest dla nich okres prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Wiążą z tym bardzo duże nadzieje. Chcieliby, żeby Polska była miejscem, które jest w stanie wesprzeć tureckie aspiracje europejskie. Wiemy, że Turcja ma status kandydata do Unii Europejskiej już od dłuższego czasu. Chciałaby być częścią tej europejskiej wspólnoty – mówił marszałek Hołownia.

Kolejnym z tematów podczas oficjalnych spotkań w Ankarze była rosyjska agresja na Ukrainę. – Rozmawialiśmy przede wszystkim z ministrem spraw zagranicznych o wojnie na Ukrainie, o perspektywach z tym związanych. O tym jak widzimy przebieg tego konfliktu, co możemy zrobić, żeby jak szybciej się zakończył. Pytałem o szczegóły tureckiej polityki utrzymywania awaryjnego kontaktu z Rosją. My mamy inną politykę i stanowcze stanowisko. Nie zmienia to jednak bardzo twardego i bardzo jasnego stanowiska naszych tureckich partnerów, jeśli chodzi o to, kto w tej wojnie jest dobry, a kto zły. Kto kogo zaatakował i jakiego rodzaju rozwiązanie musi leżeć na stole, jeżeli mamy myśleć o pokoju w tej części świata – podkreślił Szymon Hołownia. Jak powiedział marszałek, wizyta w Ankarze była okazją do zintensyfikowania współpracy obu państw na szczeblu parlamentarnym. – Zaplanowaliśmy z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, że poprosimy nasze komisje, żeby przedstawiły nam terminarz możliwych spotkań i współpracy w ciągu najbliższego pół roku, albo roku, tak żeby te więzi zaczęły się budować na takim poziomie, na jakim budować się powinny.

Podsumowując pierwszą część wizyty w Republice Turcji, Marszałek Sejmu przedstawił dwa podstawowe efekty odbytych rozmów. – Po pierwsze wyraźny sygnał podniesienia naszych relacji na wyższy poziom. Druga rzecz to wykonanie naprawdę konkretnego kroku w stronę zawiązania realnej współpracy naszych przemysłów obronnych, a co za tym idzie wzmocnienia potencjału polskiej armii – podkreślił Szymon Hołownia.

Wizyta Marszałka Sejmu w Turcji. Spotkanie z polskimi żołnierzami pełniącymi służbę w ramach misji NATO

W trzecim dniu wizyty w Republice Turcji marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził bazę lotniczą Incirlik. W jednostce tej pełnią służbę m.in. żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy w ramach misji NATO monitorują bezpieczeństwo w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. – Oni są naszą dumą. Jesteśmy naprawdę dumni z tego, że mamy tutaj żołnierzy, którzy służą tak sprawnie w międzynarodowym środowisku – podkreślił. Polska delegacja spotkała się z także z dowódcą 10. Bazy Odrzutowców gen. bryg. Kemalem Güleçem oraz z dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w Incirlik.

Turcja. Szymon Hołownia i polscy żołnierze (fot. fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu)

W rozmowie z dziennikarzami marszałek Sejmu mówił o znaczeniu bazy Incirlik dla bezpieczeństwa w regionie: – To bardzo ważna placówka NATO, położona w bezpośrednim sąsiedztwie baz rosyjskich w Syrii. Wiąże się to ze specyficznym charakterem służby: wszystkie działania naszych żołnierzy są na bieżąco monitorowane przez przeciwnika, wymaga to wielkiej ostrożności, olbrzymiej świadomości sytuacyjnej, bardzo dużej odpowiedzialności – zaznaczył. – Nasze Siły Zbrojne są coraz bardziej znaczącym graczem w międzynarodowych związkach taktycznych NATO. Zapoznają się ze sprzętem, z procedurami, bardzo tego potrzebujemy – dodał Hołownia.

Briefing prasowy był także okazją do podsumowania efektów trzydniowej wizyty polskiej delegacji w Turcji. – Uważam, że cel tej wizyty został osiągnięty. Daliśmy bardzo jasny sygnał, że zależy nam na współpracy, powiedzieliśmy Turkom dokładnie, o co nam chodzi, zwróciliśmy uwagę na rzeczy, które należy w naszej ocenie rozwiązać, oni powiedzieli nam o tym, jak widzą sytuację. Takich wizyt na różnych szczeblach powinno być coraz więcej – ocenił.

– Mam nadzieję, że ten impuls, który starałem się wysłać, zaowocuje szybkim podpisaniem umowy o współpracy obronnej między Polską i Turcją – podkreślił Hołownia. – Będę robił wszystko, by ze strony dyplomacji parlamentarnej wesprzeć w tych rozmowach resort obrony narodowej. Wierzę, że nasza współpraca z tureckim przemysłem obronnym przyspieszy – stwierdził. Marszałek zapowiedział też intensyfikację współpracy między Sejmem i Wielkim Zgromadzeniem Narodowym Turcji. – Olbrzymią pracę będą miały do wykonania komisje obrony, komisje ds. stosunków międzynarodowych, infrastruktury, przemysłu, grupy parlamentarne. Cieszę się z deklaracji, że grupa turecko-polska Zgromadzenia Narodowego niebawem odwiedzi Polskę, złożyłem też zaproszenie mojemu odpowiednikowi – poinformował.

– Rzeczpospolita przyjmuje politykę wobec Turcji taką, że chce współpracy tam, gdzie jest to możliwe, bo ona jest korzystna dla obu krajów – zaznaczył marszałek Sejmu. Jak dodał, o różnicach między obu państwami należy rozmawiać, natomiast rolą Polski jest budowanie „mądrych sojuszy”. – Od tej współpracy może zależeć bardzo duży kawałek bezpieczeństwa RP i dlatego chcemy o tym rozmawiać – podkreślił Hołownia.

Podczas wizyty w Republice Turcji marszałek Sejmu spotkał się z m.in. prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Numanem Kurtulmuşem oraz ministrem spraw zagranicznych Republiki Turcji Hakanem Fidanem.

Exit mobile version