Marszałek Sejmu Hołownia o planach prac izby. Powołanie Rzecznika Praw Dziecka

Spotkanie Marszałka Sejmu z prezydentem Finlandii

W czwartek odbyła się konferencja marszałka Sejmu Szymona Hołowni dot. planu prac Izby w nadchodzących tygodniach.

– We wtorek, 28 listopada, od rana będą trwały posiedzenia komisji sejmowych. Większość z nich została ukonstytuowana, zostały chyba jeszcze cztery, o ile mnie pamięć nie myli, które wciąż czekają na swoje pierwsze posiedzenie i wyłonienie prezydiów. Mam nadzieję, że na plenarnym posiedzeniu o godz. 12 powołamy Rzecznika Praw Dziecka i członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 – oświadczył Marszałek Sejmu.

Następnie Szymon Hołownia zapowiedział głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie w I czytaniu obywatelskiego projektu dot. finansowania in vitro, nad którym posłowie pracowali w środę, 22 listopada. Podkreślił również, że chciałby, aby Sejm tego dnia zajął się rządowym projektem ustawy, który przenosi tegoroczną tzw. niedzielę handlową z 24 grudnia na 10 grudnia.

– Trzy projekty uchwał ws. komisji śledczych chciałbym, żeby miały swoje I czytanie w drugiej części posiedzenia wtorkowego. Zakładam, że może potrwać dość długo. Przygotowaliśmy razem z Kancelarią Sejmu dość dużo czasu na dyskusję – kontynuował marszałek Hołownia.

Przewodniczący Izby poinformował też, że Sejm rozpocznie prace nad kolejnym obywatelskim projektem.

– Chciałbym, żeby w środę o 9:00 odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu złożonego przez środowisko pielęgniarek dot. podwyżek dla środowiska nie tylko pielęgniarek, ale też i diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów – poinformował Marszałek Sejmu. Jak podkreślił, w środę posłowie mogą przeprocesować odwołanie członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Zapytano Marszałka Sejmu o bijące rekordy popularności transmisje z obrad Sejmu. – Bardzo dziękuję tym ponad 100 tys. nowych subskrybentów, których kanał sejmowy pozyskał, bo to oznacza, że dzieje się to, co powinno się dziać. Ludzie interesują się tym, co zrobili 15 października, chcą nas z tego rozliczać, chcą na to patrzeć. Drodzy państwo, zaopatrzcie się w popcorn w najbliższy wtorek i środę, bo przypuszczam, że będzie się dużo działo, będzie dużo emocji, ale i dużo dobra na koniec z tego będzie. – podsumował Szymon Hołownia.

Marszałek Hołownia został też zapytany o kontakty z premierem Mateuszem Morawieckim. – Są jakieś granice, również w polityce, powagi i braku powagi. Jeżeli ktoś wie, że nie sformuje rządu, to po co ludziom głowę zawraca, wołając ich na ministrów na 14 dni, jeżeli tyle zechce wykorzystać. Po co opowiada Polkom i Polakom, że to jest polski rząd? Nie wiem jeszcze, jak dać kosza premierowi Morawieckiemu, żeby do niego dotarło, że nikt nie chce z nim tego rządu robić – powiedział Marszałek Sejmu.

Spotkanie Marszałka Sejmu z prezydentem Finlandii

Relacje dwustronne, współpraca parlamentarna, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, a także w regionie Morza Bałtyckiego również w kontekście problemu nielegalnej migracji – to główne tematy spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Poruszona została także kwestia zagrożeń hybrydowych, dezinformacji i możliwych sposobów ich zwalczania.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö i Szymon Hołownia (fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu)

– Bardzo się cieszę, że polsko-fińskie relacje bilateralne są tak dobre. Z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość – powiedział marszałek Hołownia.

– Wzajemne stosunki między naszymi krajami są znakomite. W normalnych czasach rozmawialibyśmy o gospodarce, wymianie handlowej i innych pozytywnych wymiarach współpracy. Niestety aktualnie znajdujemy się w trudnym czasie związanym m.in. z presją migracyjną na granicach naszych państw – zaznaczył prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Prezydent Niinistö podziękował także za wsparcie, jakiego Polska udzieliła Finlandii w drodze do członkostwa w NATO. Z kolei marszałek Hołownia podkreślił, że dla Polski wstąpienie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego było kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa w regionie.

– W świecie stworzonym przez Putina ważne, by z całą mocą podkreślać znaczenie NATO dla naszego bezpieczeństwa. Ekonomia jest ważna, ale bezpieczeństwo w naszym regionie jest kluczowe i będzie takim w perspektywie następnych dziesięcioleci. Razem jesteśmy silniejsi. W Polsce byliśmy w szoku, że w XXI w. ktokolwiek może użyć ludzi jako broń przeciwko sąsiadowi – ocenił Marszałek Sejmu.

Rozmowa odbyła się w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Finlandii Polsce. W spotkaniu uczestniczyła również pos. Zofia Czernow, trzykrotnie pełniąca funkcję przewodniczącej Polsko-Fińskiej Grupy Parlamentarnej w VII, VIII i IX kadencji Sejmu.

Exit mobile version