Maria Ressa i Dmitry Muratov z Pokojową Nagrodą Nobla 2021

2021 Nobel Peace Prize

Norweski Komitet Nobla postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, które są warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.

Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju Filipinach.

Dmitrij Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz bardziej wymagających warunkach.

Jednocześnie są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem na świecie, w którym demokracja i wolność prasy stoją w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków.

Maria Ressa w 2012 roku współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się mediami cyfrowymi zajmującą się dziennikarstwem śledczym, którą nadal kieruje. Jako dziennikarka i dyrektor generalna Rapplera, Ressa pokazała, że ​​jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa. Rappler skupił krytyczną uwagę na kontrowersyjnej, morderczej kampanii antynarkotykowej reżimu Duterte. Liczba zgonów jest tak wysoka, że ​​kampania przypomina wojnę toczoną przeciwko własnej ludności kraju. Ressa i Rappler udokumentowali również, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym.

Dmitrij Andriejewicz Muratow (Dmitry Andreyevich Muratov) w 1993 roku był jednym z założycieli niezależnej gazety Nowaja Gazeta. Od 1995 roku jest redaktorem naczelnym gazety od 24 lat. Novaja Gazeta jest dziś najbardziej niezależną gazetą w Rosji, o fundamentalnie krytycznym nastawieniu do władzy. Dziennikarstwo oparte na faktach i rzetelność zawodowa gazety uczyniły z niej ważne źródło informacji o nagannych aspektach rosyjskiego społeczeństwa, rzadko wspominanych przez inne media. Od momentu powstania w 1993 roku, Novaja Gazeta publikowała krytyczne artykuły na tematy od korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, fałszerstw wyborczych i „fabryk trolli” po użycie rosyjskich sił zbrojnych zarówno w Rosji, jak i poza nią.

Bez wolności słowa i wolności prasy trudno będzie skutecznie promować braterstwo między narodami, rozbrojenie i lepszy porządek świata, aby odnieść sukces w naszych czasach. Tegoroczna nagroda Pokojowej Nagrody Nobla jest więc mocno osadzona w zapisach testamentu Alfreda Nobla.

Nagrody Nobla z chemii z kilku ostatnich lat:

Pokojowa Nagroda Nobla 2020

Światowy Program Żywnościowy (WFP) „za jego wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktami oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania wykorzystywaniu głodu jako broni w wojnie i konfliktach”

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Abiy Ahmed Ali „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”

Pokojowa Nagroda Nobla 2018

Denis Mukwege i Nadia Murad „za ich wysiłki na rzecz zaprzestania stosowania przemocy seksualnej jako broni w wojnie i konfliktach zbrojnych”

Pokojowa Nagroda Nobla 2017

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) „za działania mające na celu zwrócenie uwagi na katastrofalne skutki humanitarne jakiegokolwiek użycia broni jądrowej oraz za przełomowe wysiłki na rzecz wprowadzenia zakazu takiej broni opartego na traktatach”

Pokojowa Nagroda Nobla 2016

Juan Manuel Santos „za jego zdecydowane wysiłki na rzecz zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w kraju”

Pokojowa Nagroda Nobla 2015

Kwartet Dialogu Narodowego „za decydujący wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji w następstwie Jaśminowej Rewolucji z 2011 roku”

Czy wiedziałeś?

Nagrody Nobla 2021:

Nauki ekonomiczne – poniedziałek 11 października o godz. 11:45 CEST

Exit mobile version