POLSKA

„Maluch+” i „Żłobek plus”. Wsparcie państwa na wychowanie dziecka sięga ok. 120 tys. zł

Polska

Premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg odwiedzili Gminny Żłobek w Żabiej Woli.

– Będziemy dążyć do tego, by takich miejsc było tysiące w całej Polsce – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w żłobku w Żabiej Woli. – Dzięki nim matki mogą łączyć społeczne role rodzinne i zawodowe.

Od 1 kwietnia br. rodzice złożyli już wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku na niemal 75 tys. dzieci.

Złożenie wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku w terminie 1 kwietnia – 31 maja br. to gwarancja przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r.

Jeszcze w 2015 r. w całym kraju liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi wynosiła niespełna 84 tys. Dzisiaj to już niemal 220 tys.

Dzisiaj w Polsce działa ponad 7,5 tys. placówek opieki nad dziećmi do 3 lat.

Premier Morawiecki podkreślił, że rodzina to najważniejszy punkt oparcia w życiu i początek wszystkiego. Jednak, aby mogła się rozwijać, należy jej pomagać. Rząd Prawa i Sprawiedliwości czyni to m.in. przy pomocy programu „Maluch+”, dzięki któremu powstają kolejne miejsca opieki.

Rząd wspiera rodziców, którzy chcą łączyć życie rodzinne z pracą zawodową. Dla nich wprowadzono dofinansowanie do pobytu najmłodszych w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

– W ramach tego programu chcemy, żeby polskim rodzinom łatwiej było móc kierować dziecko do żłobka. Nie tylko miejsce w żłobku jest ważne. Wiążą się z tym także różnego rodzaju koszty. Dlatego dofinansowujemy do 400 zł miejsce w żłobku, po to żeby mamom było łatwiej, żeby można było też szybciej znaleźć to miejsce i żeby jednocześnie też odciążyć budżet – poinformował premier.

Z dofinansowania mogą skorzystać rodzice, którzy nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Wnioski o przyznanie dofinansowania rodzice mogą składać od 1 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak to zrobić? Wyłącznie przez Internet – za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu [email protected] lub bankowości elektronicznej.

– Wspieranie polskich rodzin jest dla nas priorytetem. Udowadniamy to poprzez realizację programów takich jak Rodzina 500+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Od 1 kwietnia rodzice mogą skorzystać z nowego rozwiązania i ubiegać się o dodatkowe środki. To nawet 400 zł miesięcznie na opłacenie pobytu najmłodszych dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził żłobek w Żabiej Woli. Podczas wizyty mówił o podejmowanych działaniach na rzecz rodzin. Podkreślił, że rząd będzie dążył do tworzenia nowych miejsc opieki w całym kraju – tak, aby wesprzeć rodziców, którzy chcą łączyć obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Żłobek w Żabiej Woli to pierwsza tego typu placówka w gminie. Powstała dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu Maluch+ – dodał premier.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że od sześciu lat tworzymy w Polsce dobry klimat dla rodzin. Służy temu nie tylko rozwój sieci żłobków, ale takie rządowe programy realizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jak „Dobry Start”, „Mama 4+” czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

120 tys. zł na dziecko

– W funkcjonującym od 1 kwietnia kolejnym instrumencie wsparcia rodzin – dofinansowaniu do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – rodzice złożyli już 75 tys. wniosków – mówiła minister Maląg.

Minister Marlena Maląg podsumowała także nakłady finansowe, przekazywane w ramach różnych programów prorodzinnych. – Od urodzenia do ukończenia 18 roku życia wsparcie państwa na wychowanie dziecka sięga ok. 120 tys. zł.

– Zależy nam na wsparciu rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą, dlatego wprowadziliśmy rozwiązanie, które pozwoli im płacić mniej za opiekę nad swoimi pociechami. To nawet 400 zł miesięcznie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna – dodała.

„Maluch+” w Żabiej Woli

Gminny Żłobek w Żabiej Woli z programu „Maluch+” otrzymał na powstanie i utrzymanie łącznie 1 158 080 zł.
Dzięki tej inwestycji, od maja 2020 r. rodzice zyskali miejsce, gdzie opieką może zostać objętych ok. 50 dzieci w wieku od 20. tygodnia życia aż do ukończenia 3 lat.

W woj. mazowieckim w ubiegłorocznej edycji tego programu przekazano dofinansowanie w wysokości 67,6 mln zł. Programem „Rodzina 500+” jest tu objętych 1,1 mln dzieci.

1 kwietnia minęło 6 lat od uruchomienia programu Rodzina 500+. Od momentu wprowadzenia tego rozwiązania do polskich rodzin trafiło już blisko 178 mld zł. Wsparciem objętych jest ponad 6,5 mln dzieci.

Ważnym wsparciem w opiece nad dziećmi jest także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nowe rozwiązanie, które weszło w życie od 1 stycznia. Program skierowany jest do rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia i zakłada w sumie 12 tys. zł dofinansowania na drugie i każde kolejne dziecko. Dotychczas w ramach programu rodzinom wypłacono już ponad 1 mld zł. W sumie na ten cel w 2022 r. przeznaczono ok. 3,1 mld zł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button