Madryt. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Stoltenberg: Putin sądził, że pokona Ukrainę w kilka dni

68. Roczna Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie

Wydarzenie w stolicy Hiszpanii odbywało się w dniach 18 – 21 listopada i rozpoczęło się od spotkania Międzyparlamentarnej Rady Ukraina – NATO.

Uczestnicy posiedzenia wezwali do kontynuowania wsparcia Ukrainy w wymiarze militarnym, utrzymania i zaostrzenia sankcji i stałej presji dyplomatycznej na Rosję.

Delegacja Sejmu i Senatu RP do ZP NATO brała udział w posiedzeniach Komisji Politycznej, Komisji Obrony i Bezpieczeństwa, Komisji Demokracji i Bezpieczeństwa, Komisji Nauki i Technologii. Wiodącym tematem podczas obrad komisji był rosyjska agresja na Ukrainę. Wśród głównych tematów 68. Rocznej Sesji ZP NATO znalazł się również wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo strategiczne. Podczas obrad Komisji Obrony i Bezpieczeństwa ZP NATO pozytywnie oceniono rolę Polski, jako państwa będącego w ścisłej czołówce pomocy humanitarnej wobec Ukrainy. Minister Obrony Hiszpanii Margarita Robles doceniła rolę naszego kraju jako hubu transportowego pomocy zarówno militarnej jak i humanitarnej. Parlamentarzyści wezwali rządy państw NATO do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i podjęcia szybkich działań w celu wzmocnienia własnej postawy odstraszania i obrony przed „największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa od czasów drugiej wojny światowej”.

Końcowym punktem Rocznej Sesji w Madrycie była sesja plenarna z udziałem władz Hiszpanii, przewodniczącego ZP NATO i sekretarza generalnego NATO.

– Władimir Putin sądził, że pokona Ukrainę w kilka dni. Dziewięć miesięcy później Rosja wciąż mierzy się z trudnościami – podsumował Jens Stoltenberg.

Sekretarz Generalny NATO wezwał też do dalszego zwiększania budżetu wojskowego przez państwa NATO. Słowa do uczestników Zgromadzenia Parlamentarnego (w formie nagrania) skierował również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódca Ukrainy zaapelował do krajów członkowskich NATO o zagwarantowanie ochrony ukraińskich obiektów nuklearnych przed sabotażem ze strony Rosji.

W czasie posiedzenia plenarnego 68. Sesji Rocznej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO na nową przewodniczącą Zgromadzenia wybrano Joelle Garriaud-Maylam z Francji. Jednym z pięciu wiceprzewodniczących Zgromadzenia został poseł Michał Szczerba. Nagrodę ZP NATO dla kobiety szczególnie zasłużonej dla pokoju i bezpieczeństwa otrzymała Olga Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy.

Trzystu parlamentarzystów z trzydziestu krajów na 68. sesji rocznej NATO Parliamentary Assembly w Madrycie wybrało Szczerbę na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w kadencji 2022-2024.

Madryt. Michał Szczerba (fot. Monika Falej/twitter)

W Sesji udział wzięła Delegacja Sejmu i Senatu w składzie: Michał Szczerba, Waldemar Andzel, Paweł Bejda, Monika Falej, Bartosz Kownacki, Jarosław Krajewski, Czesław Mroczek, Anna Maria Siarkowska (posłowie) oraz Paweł Arndt, Rafał Ślusarz, Bogdan Zdrojewski (senatorowie).

Sekretarz Generalny NATO przemawiał przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Madrycie

Sekretarz Generalny przypomniał kluczowe decyzje szczytu NATO w Madrycie w czerwcu, m.in. o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy, wzmocnieniu odstraszania i obrony, przyjęciu nowej Koncepcji Strategicznej oraz zaproszeniu Finlandii i Szwecji do NATO.

„Spoglądając w przyszłość na nasz szczyt w Wilnie na Litwie w przyszłym roku, wdrażamy te decyzje” – powiedział Stoltenberg, a poparcie parlamentarzystów będzie kluczowe.

Sekretarz generalny zaapelował do prawodawców, że „musimy wspólnie trzymać kurs na Ukrainę”, podkreślając, że „jeśli pozwolimy wygrać Putinowi, wszyscy będziemy musieli zapłacić znacznie wyższą cenę. Reżimy autorytarne na całym świecie nauczą się, że mogą osiągnąć to czego chcą, stosując brutalną siłę”.

Sekretarz generalny podkreślił, że zwiększenie inwestycji w obronność będzie ważnym tematem przyszłorocznego szczytu w Wilnie. Powiedział, że oczekuje od członków Sojuszu dalszych postępów, w tym zobowiązań po 2024 r., „ponieważ 2 proc. PKB na obronę należy uznać za dolny, a nie górny pułap”.

Stoltenberg podkreślił również, że „nadszedł czas, aby sfinalizować proces akcesyjny i powitać Finlandię oraz Szwecję jako pełnoprawnych członków NATO”.

Sekretarz Generalny spotkał się również z hiszpańskim premierem Pedro Sánchezem, aby omówić program NATO po szczycie w Madrycie.

Exit mobile version