Premier Donald Tusk podczas wizyty we Lwowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i podkreślił pełne wsparcie Polski dla walczącej Ukrainy.
Zapowiedział przekazanie kolejnego, 45. pakietu wsparcia militarnego, a także zaangażowanie Polski na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO podczas polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku. Premier odwiedził również odbudowywaną po rosyjskich nalotach historyczną kamienicę Ludwika Hellera, która symbolizuje wspólne dziedzictwo i solidarność obu narodów
Odbudowa Ukrainy
Podczas swojej wizyty we Lwowie Donald Tusk udał się na historyczną ul. Melnyka we Lwowie, która jest w trakcie odbudowy po zniszczeniach spowodowanych rosyjskim atakiem. W nalocie rakietowym 4 września zniszczona została kamienica Ludwika Hellera – polskiego kompozytora, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie. Kamienica odbudowywana jest przy wsparciu Polski.
Odwiedziłem dziś kamienice zburzone w czasie rosyjskiego nalotu. Zdecydowaliśmy się pomóc w ich odbudowie
powiedział we Lwowie premier.
📍Spotkanie z mediami we Lwowie ⤵️ pic.twitter.com/84GLu0eGP8
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 17, 2024
Skala zniszczeń na Ukrainie jest ogromna. To zburzone domy, miejsca kultury czy budynki użyteczności publicznej, ale przede wszystkim zginęli ludzie w wyniku rosyjskiej agresji.
Ta wizyta z całą mocą pokazała jak bezsensowna, okrutna i brutalna jest rosyjska agresja. Pokazała również wielkiego ducha narodu ukraińskiego, który mimo ofiar i brutalności bardzo dzielnie walczy nie tylko na froncie, ale także każdego dnia z konsekwencjami tej wojny i napaści
mówił Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.
Odbudowa zniszczonych budynków oraz innej infrastruktury cały czas trwa. Polska wspiera swojego wschodniego sąsiada w tych działaniach. W październiku 2024 r. przekazaliśmy na ten cel do Europejskiego Banku Inwestycyjnego 25 mln euro.
Bardzo ważne, by Polska i Ukraina działały tak, by wspierać nawzajem swoje wysiłki. To zawsze nas wzmacnia
podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Szef rządu wraz z przedstawicielami Polonii odbył także wizytę na Cmentarzu Łyczakowskim i złożył wiązankę na kwaterze Orląt Lwowskich.
Walka o niepodległość
Premier Tusk zaznaczył, że wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe nie tylko dla jej przyszłości, ale również dla bezpieczeństwa Polski i całej Europy.
Dziś łączy nas wspólny interes geopolityczny i głębokie poczucie sprawiedliwości. Polska i polski naród jak mało kto na świecie, rozumie jak bardzo niesprawiedliwa jest ta napaść
powiedział Prezes Rady Ministrów.
Z przyjemnością powitałem dzisiaj Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w Ukrainie i jestem bardzo zadowolony, że odbyliśmy dzisiaj niezwykle produktywną rozmowę, naprawdę udaną – nasze stosunki są stabilne w tak trudnym czasie.
To bardzo ważne, że Ukraina i Polska działają w… pic.twitter.com/88pMxuOm1z
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 17, 2024
Premier wyraził wdzięczność wobec ukraińskich żołnierzy oraz weteranów, którzy zostali ranni w wyniku działań zbrojnych. Jednocześnie zapewnił, że Ukraina może zawsze liczyć na polską pomoc.
Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy to także obrona Polski i Europy przed wrogimi działaniami Rosji, które są wymierzane już dziś nie tylko w Ukrainę
podkreślił Donald Tusk.
Polska cały czas doświadcza wojny hybrydowej, cyberataków czy dezinformacji ze wschodu. Rząd podejmuje kolejne działania, aby zapobiegać kremlowskiej ingerencji w sprawy krajowe.
Pełne i solidarne wsparcie dla Ukrainy
Szef polskiego rządu apelował do przywódców unijnych, a także Stanów Zjednoczonych i Kanady o wsparcie dla walczącej o niepodległość Ukrainy.
Misją każdego cywilizowanego narodu jest to, żeby wesprzeć Ukrainę w tym heroicznym boju. Naród polski będzie w tej kwestii bardzo konsekwentny
podkreślił premier.
Dodał, że pokój pomiędzy Ukrainą i Rosją będzie możliwy, kiedy będzie sprawiedliwy. Do tego konieczne jest wsparcie całego Zachodu na rzecz Ukrainy.
Przestańcie spekulować w jakiejkolwiek stolicy świata o możliwej przegranej Ukrainy. […] Ukraina broni się skutecznie przed napaścią rosyjską, chociaż nikt nie dawał jej szans w pierwszych dniach wojny. […] Musimy zrobić wszystko jako wspólnota naszej zachodniej cywilizacji, aby Ukraina z tej wojny wyszła bez strat, z poszanowaniem terytorium, granic i bezpieczeństwem na przyszłość
apelował do zachodnich przywódców Donald Tusk.
O sprawiedliwym pokoju mówił również prezydent Ukrainy.
Ukraina potrzebuje stabilnego, sprawiedliwego pokoju i potrzebuje wsparcia. […] Potrzebujemy mocnej, wspólnej pozycji wszystkich partnerów, prawdziwego pokoju. Dzięki mocy i sile taki pokój może być zapewniony
zaznaczył Wołodymyr Zełenski.
Premier zapowiedział, że będzie rozmawiać z przywódcami państw skandynawskich w kwestii wyposażenia walczących żołnierzy.
Będziemy starali się pomóc w realizacji projektu wyposażenia kolejnych brygad. Będę o tym rozmawiał z naszymi partnerami w Europie
powiedział szef rządu.
Nasz kraj zakończył przygotowanie 45. pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy o wartości około 100 mln euro. W styczniu zostanie zrealizowany 46. pakiet pomocy dla Ukrainy.
Akcesja Ukrainy do UE i dołączenie do NATO
1 stycznia 2025 r. Polska rozpoczyna półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z jej priorytetów jest większa integracja Ukrainy z Unią Europejską i NATO.
Będziemy robić wszystko, żeby perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO była coraz bardziej realna, ale wiemy, że nie będzie to łatwe
podkreślił szef polskiego rządu.
Dodał, że dzięki polskiemu przywództwu w Radzie UE rozmowy dotyczące akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej przyspieszą. Polska będzie współpracować z Ukrainą, aby ta jak najszybciej spełniła wszystkie wymogi konieczne przy akcesji.
W przyszłym roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i może to być dla nas bardzo owocne w zakresie naszego zbliżenia się do Unii. Przynajmniej kilka klastrów w najbliższym czasie uruchamiamy i będziemy w tym celu robili wszystko, żeby to realizować
podkreślił prezydent Ukrainy.
My appeal to Western leaders from Lviv. Stop speculating about Ukraine’s possible defeat. It has nothing to do with the facts. Ukraine, despite some naysayers, defends itself effectively against the Russian aggression, even though no-one gave it a chance in the first days of the… pic.twitter.com/korH5L1cSi
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 17, 2024
Jednocześnie dodał, że docenia wsparcie Polski w dążeniu Ukrainy do wstąpienia do NATO.
Współpraca dwustronna
W trakcie wspólnej konferencji premier Polski i prezydent Ukrainy ogłosili otwarcie nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, które zostanie uruchomione 20 grudnia 2024 roku. Premier Donald Tusk podkreślił praktyczny i symboliczny wymiar tego działania – ułatwienie życia zwykłym ludziom oraz wzmocnienie współpracy polsko-ukraińskiej
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski poruszyli także kwestie historyczne.
Cieszę się, że nasze ministerstwa kultury współpracują w kwestiach historycznych. Są spotkania, zaczęła się wspólna praca i mamy tutaj postęp
powiedział prezydent Ukrainy.
Premier Donald Tusk przypomniał, że historia polsko-ukraińska jest skomplikowana, ale jesteśmy wobec siebie solidarni, bo w obliczu zła oba narody stoją ze sobą ramię w ramię.
Wizyta Tuska we Lwowie potwierdziła pełne wsparcie Polski dla Ukrainy – w odbudowie, walce o niepodległość oraz integracji z UE i NATO. Bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo Europy.
Koordynacja pracy z partnerami, postęp w kwestiach historycznych i wsparcie na drodze do UE i NATO – rezultaty spotkania prezydenta Ukrainy z premierem Polski
We Lwowie Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy z premierem RP Donaldem Tuskiem, podczas których omówiono koordynację pracy z partnerami, wspólne osiągnięcia i zrozumienie.
„Bardzo ważne jest, aby Ukraina i Polska działały w taki sposób, aby wzajemnie wspierać swoje wysiłki. To zawsze nas wzmacnia. Cieszę się, że między naszymi ministerstwami kultury istnieje współpraca w kwestiach historycznych między naszymi państwami, są spotkania, jest wspólna praca, ruszyła, jest w tym postęp” – powiedział prezydent.
Szczegółowe podejście do sytuacji na polu bitwy i w dyplomacji. Głowa państwa podkreśliła, że istnieje wspólna wizja, że Ukraina potrzebuje sprawiedliwego pokoju, wzmocnienia i silnej pozycji.
„Wszyscy w Europie potrzebujemy czegoś więcej niż tylko przerwy w działaniach wojennych, a nie czegoś tymczasowego lub niepewnego. Potrzebujemy silnego wspólnego stanowiska wszystkich partnerów i prawdziwego pokoju. A najważniejsze, że taki pokój – pokój dzięki sile – można zapewnić” – dodał Wołodymyr Zełenski.
Ponadto podczas spotkania omówiono oczekiwania wobec przyszłorocznego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz współpracę w zakresie dostaw broni dla obronności na front.
Osobno prezydent podziękował Polsce za pomoc udzieloną Ukrainie i wsparcie dążeń do bycia pełnoprawnym członkiem NATO.
„Polska rozumie jak ważne jest w naszej części Europy rzeczywiste zagwarantowanie bezpieczeństwa i brak niepewności geopolitycznej” – powiedział.
Za nami spotkanie z Prezydentem @ZelenskyyUa.
⭕️Spotkanie najpierw w formacie 1:1, później w formacie 6:6.
⭕️Prezydent potwierdził za Ministrem Spraw Zagranicznych, że nie ma przeszkód, aby przywrócić godność naszym rodakom po Rzezi Wołyńskiej i dokonać ekshumacji. To dla… pic.twitter.com/3QHtRFrruT— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) December 17, 2024
Donald Tusk podkreślił, że Ukraina zawsze może liczyć na wsparcie ze strony Polski, szczególnie na drodze do UE i NATO.
„Nasza historia jest zarówno złożona, jak i piękna. W naszym związku było wiele pozytywów i negatywów. Ale to jest historia narodów, które w chwili próby okazały się rozumieć moment historyczny jakim jest atak Rosji: pomoc Polski dla Ukrainy i walka Ukrainy. To wielka rzecz, która narodziła się między naszymi narodami” – zauważył premier.
Według niego Polska przygotowuje się do realizacji projektu wyposażenia ukraińskich brygad. Donald Tusk będzie o tym rozmawiał z innymi partnerami europejskimi, zwłaszcza z krajów bałtyckich i skandynawskich.