Łukaszenka straszy Polskę. Rozmieścił wojska przy granicy. Unia o sankcjach dla Białorusi

Protesty na Białorusi

Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że pokaże siłę wojska przy granicy z Polską i Litwą.

Białoruski przywódca powiedział, że przemieszczenie amerykańskich samolotów F-16 z Niemiec do Polski jest zagrożeniem dla Białorusi. Dlatego postawił armię w stan gotowości bojowej.

Łukaszenka odpowie za restrykcje ze strony Unii Europejskiej i udowodni „czym są sankcje”. Oświadczył, że m.in. zamknie tranzyt dla krajów zachodniej Europy.

Postraszył tym, iż Białoruś przekieruje swoje towary do portów rosyjskich. Obecnie wysyłane są przez porty litewskie i estońskie. Tranzyt białoruskich towarów stanowi 30 proc. litewskiego budżetu.

Na Białorusi rozpoczęły się wojskowe manewry przy granicy z Polską i Litwą. Żołnierze ćwiczą na jednostkach czołgowych, powietrzno-desantowych, artylerii na poligonach w pobliżu Grodna.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś i Rosja użyją armii w przypadku ataku zza zachodniej granicy.

Unia o sankcjach dla Białorusi

Szefowie dyplomacji UE nałożą sankcje na białoruskich oficjeli. Na „czarnej liście” znajdzie się ok. 20 osób. Nie będą one mogły przekroczyć granicy z UE. To już prawie 200 osób objęte tymi zakazami.

Minister Zbigniew Rau na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich

– Skuteczne zaangażowanie w pomoc Białorusi będzie wyznacznikiem ambicji pełnienia globalnej roli przez Unię Europejską – powiedział Minister Zbigniew Rau podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w dniach 27-28 sierpnia br. w Berlinie.

Minister Rau opowiedział się za wielotorowym zaangażowaniem Unii we wsparcie działań na rzecz rozwiązania kryzysu na Białorusi. Możliwe jest to wyłącznie w drodze autentycznego, konstruktywnego dialogu władzy z opozycją białoruską, którego rezultatem powinien być plan transformacji systemowej – odnotował szef polskiej dyplomacji. Ocenił, że konieczny jest zdecydowany sprzeciw wobec możliwych prób interwencji państw trzecich oraz poparł ideę mediacji ze strony Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zaapelował także o wsparcie – wzorem ogłoszonego przez Polskę programu Solidarności z Białorusią – dla społeczeństwa obywatelskiego, a także potrzebę wypracowania przez Unię całościowej oferty dla Białorusi. Ministrowie wyrazili polityczne poparcie dla przekazanych przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) propozycji objęcia sankcjami osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów prezydenckich oraz użycie siły i represje wobec demonstrantów.

Exit mobile version