Znamy liczbę turystów i odwiedzających Lublin w pierwszym półroczu 2024 r.
Łącznie miasto odwiedziło ponad 810 tys. osób, w tym 240 tys. gości zagranicznych. To pierwszy tak wysoki udział obcokrajowców w historii pomiarów w badanym okresie.
– Lublin staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dogodne połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze sprawiły, że miasto stało się dostępne dla gości przybywających z różnych kierunków. Nie bez znaczenia pozostaje także szeroka oferta kulturalna, która stała się wizytówką naszego miasta. Teraz, w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 rozwijamy ją o kolejne wyjątkowe inicjatywy. Mamy nadzieję, że działania te zachęcą wielu nowych podróżnych do poznawania Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Analizie poddano okres od stycznia do końca czerwca 2024, nieobejmujący jeszcze w pełni sezonu letniego. W tym czasie do Lublina przyjechało 810 tys. osób, z czego aż 30% stanowili turyści z zagranicy. To ponad trzykrotnie więcej niż w I połowie ubiegłego roku (9,5%).
Lublin odwiedzany był najchętniej przez osoby z Wielkiej Brytanii (35%), Izraela (18%), Niemiec (15%), Białorusi (10%) i Stanów Zjednoczonych (9%). Najczęściej spędzili tu jeden dzień bez noclegu (aż 90% wszystkich), a z tych, którzy zdecydowali się na dłuższy pobyt, 60% pozostało na dwa dni (1 nocleg). Inaczej ma się kwestia gości krajowych. Łącznie w pierwszej połowie 2024 roku przybyło 570 tys. osób, z czego 54% zdecydowała się skorzystać z noclegu. W ogólnym ujęciu zauważane jest przesunięcie środka ciężkości z dwudniowych pobytów (23% wszystkich nocujących krajowych) do wizyt trwających od 3 do 5 dni (38%), podczas gdy w tożsamym okresie poprzedniego roku te wartości wynosiły kolejno 42% i 32%. Szczególnie chętnie na dłużej pozostawali w Lublinie goście z województwa mazowieckiego, podlaskiego, małopolskiego i śląskiego.
Biorąc natomiast pod uwagę zarówno turystów nocujących, jak i osoby, które odwiedziły Lublin bez noclegu, najliczniejszą grupę stanowili przyjezdni z województwa lubelskiego (43%) i mazowieckiego (33%). Na kolejnych miejscach uplasowali się mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Struktura ta nie odbiega znacząco od trendu z pierwszej połowy 2023 roku.
Jeśli chodzi o wiek podróżnych, to niezmiennie, najwyższy odsetek zauważalny jest w przedziale wiekowym do 25 lat, następnie 36-45 lat i 26-35 lat. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą: Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i Plac Litewski, Ogród Saski, a także Wieża Trynitarska z Archikatedrą Lubelską, Centrum Spotkania Kultur i Bazylika oo. Dominikanów.
Dane o ruchu turystycznym gromadzone są na zlecenie Miasta Lublin i Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin na podstawie danych geolokalizacyjnych.