Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029. Trwa okres przygotowań

„RE:UNION”

W 2029 roku Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury. Przed miastem intensywny okres przygotowań i pracy nad realizacją idei zawartej w haśle „RE:UNION”.

Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozmawiała na temat realizacji założeń programu z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina oraz przedstawicielami instytucji i organizacji zaangażowanych w przygotowanie ESK Lublin 2029.

Pierwszym punktem wizyty wiceministry Marty Cienkowskiej w Lublinie było spotkanie z władzami miasta – prezydentem Krzysztofem Żukiem i jego zastępczynią Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak oraz przedstawicielkami Urzędu Miasta Lublin – Katarzyną Dumą, pełnomocniczką prezydenta ds. ESK 2029 i Magdaleną Zarębą-Opalińską, dyrektorką Wydziału Kultury.

Podsekretarz stanu w MKiDN odwiedziła ważne z punktu widzenia organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku miejsca:

Wiceministra Cienkowska spotkała się także z zespołem ds. programowych ESK 2029 oraz Konsorcjum „Unia Lubelskich Operatorów Kultury”, zrzeszającym instytucje i organizacje pozarządowe zaangażowane w realizację Europejskiej Stolicy Kultury w Lublinie.

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029

We wrześniu ubiegłego roku Lublin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. O przyznaniu tytułu zadecydował zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz 2 specjalistów wskazanych przez MKiDN.

Lublin wystąpi pod hasłem „RE:UNION”. Odnosi się ono do spotkania, dialogu, wzajemnej troski i nowego spojrzenia na miasto. Stanowi także powrót do historycznej, prekursorskiej idei unii polsko-litewskiej zawartej w haśle „Wolni z wolnymi, równi z równymi”. To również podkreślenie, jak ważne jest dzisiaj budowanie silnych więzi i autentycznych relacji między wszystkimi mieszkańcami i mieszkankami miasta, niezależnie od wyznania czy pochodzenia.

Europejskie Stolice Kultury 2025

W 2025 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury sprawują niemieckie Chemnitz oraz słoweńska Nova Gorica z włoską Gorizią.

Saksońskie miasto swój program pod hasłem „C the Unseen” zainaugurowało 18 stycznia br. Z kolei inauguracja pierwszej w historii transgranicznej ESK, łączącej dwa miasta przedzielone granicą odbyła się 8 lutego. Ich wspólny program kulturalny odbywa się pod hasłem: „Go! Borderless”.

Exit mobile version