LOTNICZE NEWSY

Lotnisko w Radomiu. Kolejna umowa podpisana. 45,2 mln zł na jego rozbudowę

Port Lotniczy Radom - Sadków

PPL podpisało umowę z firmą „Anna-Bud” na wybudowanie obiektów kubaturowych na lotnisku w Radomiu.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisało kolejną umowę z Firmą Budowlaną „Anna-Bud” Sp. z o.o. na kwotę 45 200 000 PLN brutto. Umowa dotyczy udzielenia zamówienia publicznego pod nazwą: „Wykonanie w formule projektuj i wybuduj obiektów kubaturowych B1 i B3 w Porcie Lotniczym Radom – Sadków”.

Do dziś PPL podpisało 7 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ok. 435 mln PLN.

Przedmiotem umów są:

* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
* Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.
* Budowę terminalu lotniska w Radomiu
* Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku Radom-Sadków.

Dokładnie chodzi o budowę obiektów m.in. dla Straży Granicznej, Urzędu Celnego i agencji obsługi naziemnej. Powierzchnia zabudowy to trzy hektary.

Całe lotnisko ma być gotowe w 2022 roku.

Port Lotniczy Radom – wizualizacja (fot. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”)

W październiku 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przejęło lotnisko w Radomiu w celu przygotowania go do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego.

Realizowana przez PPL inwestycja to m.in. zbudowanie nowego Terminala. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. Przebudowana i zmodernizowana droga startowa oraz płyty postojowe umożliwią obsługiwanie przez Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku samolotów podstawowych typów wykorzystywanych dziś przez przewoźników, w tym w szczególności linie czarterowe i niskokosztowe np. Boeing 737, Airbus A320 i A321neo.

W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń z i do Warszawy przez LOT.

Cóż, niepotrzebne nikomu lotnisko w Radomiu z nową umową. Już ta inwestycja jest dwa razy droższa, niż zakładano na początku!

PiS jak zwykle pieniądze podatników wyrzuca w błoto…

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button