KATOWICE

Lotnisko w Katowicach. Kolejne przypadki złamania kwarantanny

Katowice Airport

W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny, związanej z epidemią koronawirusa.

9 stycznia do odprawy granicznej samolotu, lecącego do Dublina (Irlandia), stawiła się obywatelka Polski wraz ze swoim małoletnim synem. W trakcie odprawy granicznej, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili, że na kobietę i jej dziecko został nałożony przez sanepid obowiązek kwarantanny (od 01.01.2021 r. do 10.01.2021 roku). Kobieta tłumaczyła, że złamała kwarantannę, ponieważ chciała udać się do Irlandii, gdzie mieszka od kilku lat. Podróżną oraz jej syna przebadał lekarz znajdujący się w porcie lotniczym i nie stwierdził objawów choroby COVID-19. Zgodnie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń Polka została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych.

Z kolei 10 stycznia do odprawy granicznej na ten sam lot do Cork (Irlandia), stawili się: mężczyzna oraz kobieta z dwoma synami. W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na wszystkie te osoby sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Na podstawie art. 116 §1a kodeksu wykroczeń mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 200 zł, natomiast kobietę ukarano mandatem w wysokości 500 złotych w związku ze złamaniem zasad zawartych w przepisach o zapobieganiu chorób zakaźnych.

W tym samym dniu do odprawy granicznej samolotu, lecącego do Antalii (Turcja), stawił się kolejny Polak. Jak się okazało, w dniu kontroli odbył jedynie trzy z dziesięciu dni kwarantanny, którą nałożył na niego sanepid. Ponadto okazał do kontroli granicznej paszport, który w bazach teleinformatycznych widniał jako utracony. Mężczyzna nie opuścił terytorium Polski i dodatkowo został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Niezależnie od nałożonych grzywien w drodze mandatu karnego, funkcjonariusze poinformowali o zaistniałych przypadkach naruszenia zasad kwarantanny Państwową Inspekcję Sanitarną oraz odpowiednie ze względu na miejsce zamieszkania Komendy Miejskie Policji.

Straż Graniczna przypomina, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button