KRAKÓW

Lotnisko Kraków-Balice. Od miesiąca działa Punkt Wydawania Paszportów. Podsumowanie

PRAWIE PÓŁ TYSIĄCA URATOWANYCH WAKACJI

1 lipca z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, MSWiA uruchomiło w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków–Balice drugi w Polsce Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych.

Do tej pory wydano tam już 437 dokumentów. Na dwóch stanowiskach dziennie obsługiwanych jest średnio 19 podróżnych.

Na terenie lotniska Kraków-Balice odbył się dziś briefing. Podsumowanie miesiąca działalności Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych przedstawili wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Zarządu Spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Łukasz Strutyński. Obecna była również dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Wsłuchujemy się w głosy obywatelek i obywateli i jako administracja rządowa staramy się jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom. Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice to odpowiedź na potrzeby podróżujących. To swego rodzaju „punkt pierwszej pomocy paszportowej”. Możliwość awaryjnego wyrobienia dokumentu podróży spotkała się z pozytywnym odbiorem naszych klientów i klientek. Liczby pokazują, że otwarcie tego punktu na krakowskim lotnisku miało sens i było słuszne. Prawie pół tysiąca osób, które skorzystało z tej możliwości, to prawie pół tysiąca uratowanych wyjazdów wakacyjnych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Działający od miesiąca Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w terminalu pasażerskim spotkał się z dużym zainteresowaniem podróżnych krakowskiego lotniska. Świadczy o tym m.in. liczba zapytań kierowanych do Call Centre oraz punktów informacji Kraków Airport. Pasażerowie, którzy skorzystali z tej usługi, bardzo wysoko oceniają zarówno jakość, jak również sprawność obsługi przez pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Serdecznie dziękuję Panu wojewodzie małopolskiemu Krzysztofowi Janowi Klęczarowi za realizację tego tak ważnego dla naszych pasażerów przedsięwzięcia – mówi prezes zarządu Kraków Airport Łukasz Strutyński.

Historie z życia wzięte

Najczęściej o paszport tymczasowy na lotnisku ubiegają się osoby, które zorientowały się, że ich dokument stracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju. Uruchomienie Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych w krakowskim porcie lotniczym pozwoliło jednak wielu osobom odbyć zagraniczną podróż.

Tak było na przykład w przypadku klientki, która dopiero na lotnisku zorientowała się, że ma w ręku paszport unieważniony przy odbiorze nowego, podczas gdy ważny dokument pozostawiła w domu. Oczywiście otrzymała paszport tymczasowy i mogła się cieszyć z wymarzonych wakacji.

Paszporty tymczasowe wydawane są na okres od 1 do 365 dni. Na krakowskim lotnisku wydano mniej więcej po równo dokumentów krótkookresowych – np. na 2 tygodnie, jak i tych z dłuższym terminem ważności, który uwzględnia wymaganą minimalną ważność dokumentu podróży w kraju destynacji. Większa część wniosków o wydanie paszportu tymczasowego dotyczyła dzieci.

Jak dotąd tylko w trzech przypadkach pracownicy poinformowali klientów o braku podstaw do wydania paszportu tymczasowego. W dwóch sytuacjach odmówiono wydania paszportu dziecku, które nigdy wcześniej nie posiadało polskiego dokumentu tożsamości z numerem PESEL. W drugim przypadku z wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego zgłosili się klienci, którzy wprawdzie mieli ważne bilety, ale na autokar zamiast biletów lotniczych.

Szeroki wachlarz możliwości dla podróżujących

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków–Balice (ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice) zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1. Podróżni obsługiwani są od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

Paszport biometryczny można natomiast wyrobić w 16 punktach na terenie województwa. W Małopolsce biura paszportowe funkcjonują w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Sebastiana oraz w delegaturach w Tarnowie i Nowym Sączu. Są też Terenowe Punkty Paszportowe w: Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Galerii Bronowice, Gorlicach, Limanowej, Miechowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach.

Niezmiennie najwięcej wniosków paszportowych przyjmuje punkt przy ul. Sebastiana – w tym roku to ponad 44 tys., co stanowi 26% wszystkich złożonych wniosków. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również otwarty jesienią ubiegłego roku Terenowy Punkt Paszportowy w Galerii Bronowice. W tym roku przyjęto tam ponad 18 tys. wniosków (11%). Kolejnym obleganym punktem jest biuro paszportowe w Tarnowie – dotychczas przyjęto tam prawie 16 tys. wniosków (9%). Kolejne miejsca w statystykach zajmują: Nowy Targ (ponad 10,6 tys.), Chrzanów (niemal 10,5 tys.) oraz Nowy Sącz (ponad 9,5 tys.).

Dla kogo paszport tymczasowy?

O paszport tymczasowy może starać się wyłącznie osoba będąca polskim obywatelem, która dysponuje ważnym biletem lotniczym oraz:

  • przed wylotem utraciła lub zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości uprawniający do wejścia na pokład samolotu,
  • przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju.

Pamiętajmy, że o paszport na lotnisku należy wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowaną podróżą. Natomiast jeśli na 48h przed wylotem zorientujemy się, że nasz dokument stracił ważność, to niezależnie od skorzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych musimy złożyć w wybranym punkcie paszportowym wniosek o wydanie paszportu biometrycznego – przypomina wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego?

Do wydania szybkiego paszportu tymczasowego potrzebne są:

  • dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz),
  • ważny bilet lotniczy na podróż zagraniczną,
  • fotografia do paszportu (jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii, to wykona ją urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku),
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł (opłatę można uiścić w punkcie paszportowym wyłącznie przy użyciu karty płatniczej).  

Termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego ustala urzędnik uwzględniając wymagania kraju, do którego udaje się obywatel. Termin ten może wynosić od 1 do 365 dni.

Warto pamiętać!

Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Bez znaczenia jest to, że dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie.

Dokumentu nie otrzyma także osoba, która wyrobiła już wcześniej szybki paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula oraz gdy posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.

Ponadto szybki paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku, gdy brak jest zgody drugiego rodzica. Zgodę na wydanie dokumentu można wyrazić przez Internet za pomocą e-usługi dostępnej pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.

W punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice nie zostanie nadany numer PESEL dla dziecka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button