ŚWIAT

Londyn. Wołodymyr Zełenski podziękował Sunakowi. Spotkał się z królem Karolem III

Wielka Brytania

Ukraińska głowa państwa w Londynie wyraziła wdzięczność narodowi brytyjskiemu i osobiście Rishiemu Sunakowi za wszechstronne wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Podkreślił, że Wielka Brytania jest naszym niezawodnym partnerem i przyjacielem, która stała się jednym ze światowych liderów w udzielaniu pomocy państwu ukraińskiemu.

„Dziękuję za wysiłki na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, za pomoc humanitarną i finansową udzieloną po rozpoczęciu agresji na pełną skalę, za wsparcie Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu wojny rosyjskiej” – powiedział Wołodymyr Zełenski .

Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Prezydent poinformował premiera Wielkiej Brytanii o sytuacji na froncie oraz kluczowych potrzebach Sił Zbrojnych w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Podkreślił znaczenie otrzymania przez Ukrainę od sojuszników niezbędnego uzbrojenia w celu powstrzymania rosyjskiej ofensywy i wyzwolenia wszystkich czasowo okupowanych terytoriów ukraińskich.

Podczas spotkania Wołodymyr Zełenski i Riszi Sunak omówili współpracę obronną oraz cały zestaw spraw z agendy dwustronnej: realizację formuły pokojowej, euroatlantycką integrację Ukrainy, przyszłe wsparcie Wielkiej Brytanii, możliwość zaangażowania strony brytyjskiej w powojennej odbudowy naszego kraju, a także szereg innych obiecujących projektów.

Osobno omówiono kwestię niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Wołodymyr Zełenski spotkał się z królem Karolem III

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III.

Spotkanie to było pierwszą audiencją głowy państwa ukraińskiego u brytyjskiego monarchy w całej historii stosunków ukraińsko-brytyjskich.

Wołodymyr Zełenski pogratulował królowi Karolowi III niedawnego wstąpienia na tron ​​i życzył Brytyjczykom pokoju oraz pomyślności.

Prezydent Ukrainy podziękował także Brytyjczykom i rządowi Jego Królewskiej Mości oraz podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z najbliższych i najważniejszych sojuszników Ukrainy.
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button