CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Łódzkie Lasy Państwowe. Bociany czarne z „obrączkami”. 10 faktów o tych ptakach

Logger - urządzenie GPS

Aż 19 piskląt bociana czarnego zaobrączkowano i wyposażono w lokalizatory w lasach łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Akcję przeprowadzono dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2021 r. w ramach projektu Bociany Czarne Online.

Urządzenia zostały założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna.

Bocian czarny (fot. prof. Piotr Zieliński/ Lasy Państwowe)

– Do niektórych gniazd musieliśmy wyjeżdżać kilka razy, aby wybrać właściwy dzień na założenie loggerów. W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym GPS-em. Kuna zostawiła logger i metalową obrączkę na gnieździe, dzięki czemu urządzenie będzie mogło być wykorzystane w przyszłym roku – relacjonuje prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2021 r. odnaleziono na terenie łódzkich lasów kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

W ubiegłym roku założono w lasach RDLP w Łodzi 15 lokalizatorów. Z Polski wyleciało 12 piskląt, w lipcu tego roku siedem z nich spędza lato w różnych częściach Europy – po jednym na Węgrzech i Mołdawii, po dwa w Rumunii i Bułgarii.

Jeden z ptaków w Bułgarii to Finezja (wyleciała z gniazda, z którego jest prowadzona transmisja). Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego. Ptak ten po przylocie do Europy, obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, czyli 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwa Złoczew. Ciekawe, czy jesienią ominie Morze Czarne od wschodu, lecąc do Afryki prosto na południe, czy też wybierze sobie znaną, ale znacznie dłuższą trasę i ominie Morze Czarne od zachodniej strony.

Logger to urządzenie GPS. Waży niewiele – zaledwie 19 g (bateria paluszek AA waży 25 g) i nie stanowi istotnego obciążenia dla bociana czarnego ważącego około 3000 g. Ponadto, z uwagi na niewielkie rozmiary, loggery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności, a pozwolą śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda. Urządzenia mają baterie solarne i pamięć rejestrującą ok.130 tys. pozycji GPS; są aerodynamiczne, wodoodporne i nie przeszkadzają ptakom w normalnej aktywności. Oprócz pozycji GPS odnotowują aktywność ptaków, wysokość na jakiej lecą i temperaturę.
(LP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button