ŁÓDŹ

Łódź. Kolorowa Tolerancja. Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową

Kolorowa Tolerancja odbywa się co roku 21 marca.

To nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Od 21 lat w towarzystwie uczniów i władz miasta zamalowywane są obraźliwe napisy na murach Łodzi. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje. To ważna lekcja poznawania różnorodności świata.

Od 2011 organizatorem Kolorowej Tolerancji jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, którego dyrektorka Joanna Podolska jest jedną z pomysłodawczyń akcji. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Dobre słowa”.

Mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22 w Łodzi (fot. UMŁ)

„Kolorowa Tolerancja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Akcja rozpoczęła się 21 lat temu, pochodzący z Łodzi mieszkańcy Izraela przyjechali do rodzinnego miasta i byli zszokowani tym, jak wiele antysemickich napisów i rysunków zobaczyli na łódzkich murach. Wtedy całe miasto dosłownie w nich tonęło. Przez lata Kolorowa Tolerancja się zmieniła, robimy dużo warsztatów, spotkań i akcji, jednak walka z mową nienawiści i nauka szacunku i empatii nadal jest najważniejsza” – mówi Joanna Podolska.

W tym roku w programie Kolorowej tolerancji znalazły się warsztaty dla rodzin polsko-ukraińskich z twórczego tworzenia haseł na transparentach, warsztaty dla licealistów Dobra Wymowa.

Ważnym punktem tegorocznej edycji jest finał warsztatów graffiti z Dariuszem Paczkowskiem oraz młodzieżą polsko-ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar. Młodzież wspólnie wykona mural PEACE, którego otwarcie nastąpi 21 marca przy ul. Ogrodowej 22. Mural ma przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.

Mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22 w Łodzi (fot. UMŁ)

W 2022 r. Centrum Dialogu nawiązało także współpracę z dwoma klubami sportowymi z Łodzi: ŁKS i Widzew. Dla piłkarzy z Akademii ŁKS Łódź i Akademii Widzewa organizujemy Żywą Bibliotekę. Żywa Biblioteka to rozmowa z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów Podczas specjalnej edycji Żywej Biblioteki Łódź będzie można porozmawiać między innymi z Książkami: Byłą narkomanką, Lesbijką, Mamą dziecka transpłciowego, Mamą dziecka w spektrum autyzmu, Mamą zastępczą, Osobą na wózku inwalidzkim, Ukrainką, Żydem. W programie znalazły się także dwa spacery: po stadionie ŁKS i po stadionie Widzewa.

Mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22 w Łodzi (fot. UMŁ)

21 marca odbędzie się debata na temat: Czy wy tego nie widzicie?! Łódzkie „ulice hańby” 20 lat temu i dzisiaj.

– Podczas wydarzenia z udziałem zaproszonych gości porozmawiamy o problemie rasistowskich obraźliwych napisów w przestrzeni publicznej Łodzi. Porównamy sytuację sprzed dwudziestu lat, kiedy startowała Kolorowa Tolerancja i z dzisiaj. Co zmieniło się na przełomie lat? Czy rasizm na ulicach to nadal problem Łodzi? Z czego on wynika? Jak możemy temu problemowi przeciwdziałać? Joanna Podolska-Płocka – dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Jacek Burski – socjolog i badacz kultury kibicowskiej, Bartek Mielniczek – przewodnik po Łodzi.

Przed spotkaniem odbędzie się także pokaz filmu “Look around” Marty Ossowskiej i Olgi Pasek.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button