Łódź. Audioriver Festival w Parku na Zdrowiu. „Techno po trupach” – protest mieszkańców

Festiwale w Polsce

Tysiące mieszkańców Łodzi wyrażają swój sprzeciw wobec planów zorganizowania festiwalu Audioriver w zabytkowym parku na Zdrowiu.

Obawiają się, że impreza przyciągnie 15-20 tysięcy osób do obszaru o wyjątkowym ekosystemie.

Główne powody protestu:

Miasto łamie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego z proponowaną lokalizacją festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu. W 2024 roku miasto przeznaczy na to wydarzenie aż 2 mln zł.

Dodatkowo, co innego mówił organizator i reprezentanci Miasta, a co innego zapisano w umowie między Łódzkim Centrum Wydarzeń a firmą Audioriver

Ponad 12 000 osób podpisało petycję o przeniesienie festiwalu. Wśród protestujących jest wiele osób, organizacji społecznych i kulturalnych oraz in. instytucji, m.in.

Jeden z największych festiwali muzyki muzyki elektronicznej w Europie Środkowo-Wschodniej od 2024 roku będzie odbywać się w Łodzi. Wchodząc w pełnoletniość w 2024 r., festiwal opuszcza rodzinne gniazdo i przenosi się z Płocka do nowej lokalizacji – parku na Zdrowiu.

Osiemnasta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-14 lipca. Składać się będzie z części muzycznej, prezentującej szerokie spektrum gatunków muzyki elektronicznej oraz rozległego programu dziennego, pełnego spotkań i warsztatów podejmujących tematy społeczne. Festiwal klasycznie zamknie Sun/Day, wydarzenie w formule piknikowej, znanej najwierniejszym fanom Audioriver.

Ta wielka zmiana odbywa się też z pełną świadomością znaczenia Łodzi dla historii muzyki elektronicznej w Polsce. Audioriver przybywa do nowego miasta również po to, aby połączyć się z lokalną tkanką kulturalną i wspólnie budować dalej muzyczną przyszłość.

Audioriver 2024 w Łodzi

Audioriver zacumuje w parku na Zdrowiu w dniach 12-14 lipca 2024. Miejsce nie jest wybrane przypadkowo – festiwal od samego początku działalności przykłada ogromną wagę do treści edukacyjnych i ekologicznych. Organizatorzy biorą sobie za cel odpowiedzialną rolę edukacji ekologicznej i zwiększania świadomości swoich uczestników w kwestiach ochrony środowiska. Festiwal znany jest z akcji Audioriver Goes Green czy Audiohome – obok poszerzania świadomości światopoglądowej walczy o to, aby odbywał się zgodnie z poszanowaniem ekosystemu, wdrażając unikalne rozwiązania technologiczne (nowoczesne systemy dźwiękowe, zabezpieczenie i ochronę przyrody, czy liczne działania pielęgnacyjne).

Mapa festiwalu Audioriver w Łodzi (fot. org.)

Zastrzeżenia mieszkańców

Obok zadowolenia z przeniesienia imprezy do tego miasta wśród łodzian pojawiają się także głosy z zastrzeżeniami co do jego proponowanej lokalizacji. Mieszkańcy martwią się o zabytkowy łódzki park, o to jak zniesie on tak dużą imprezę oraz jaki wpływ będą miały nocne koncerty na żyjące na Zdrowiu zwierzęta.

– Pojawiła się informacja o przeniesieniu imprezy do Łodzi. Zaskoczyło nas to, nie było żadnych rozmów ani spotkań z mieszkańcami na temat proponowanej nowej lokalizacji – mówi Julian Sojka, założyciel grupy Zielone Serce Zdrowia, dedykowanej ochronie parku na Zdrowiu. – Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, a mamy swoje zastrzeżenia i obawy, których nie mieliśmy do tej pory okazji skonfrontować z organizatorami festiwalu.

Główny postulat grupy to: Audioriver tak, ale w innym miejscu w Łodzi, np. na Błoniach koło górki Retkińskiej.

– Martwimy się o kwestie ochrony roślinności oraz zwierząt, które zamieszkują park. Boimy się, że zarówno fauna, jak i flora są zagrożone. Festiwal to przecież duża impreza, najpierw będzie tu operował ciężki sprzęt ustawiający sceny, a potem mamy trzy dni koncertów do rana – mówi Sojka.

Audioriver w Łodzi. Główne zastrzeżenia łodzian

Wśród zastrzeżeń z różnych stron i od różnych osób pojawiają się także kwestie zamknięcia części parku na potrzeby imprezy, ochrony miejsc pamięci, uporządkowania parku po festiwalu czy uzgodnień z właściwymi służbami. – Wreszcie mamy kwestię hałasu dla mieszkańców i uciążliwości dla okolicznych osiedli związanej z tak dużą publicznością – dodaje Sojka.

Organizatorzy festiwalu Audioriver odnieśli się w mediach do zarzutów. – Na organizację festiwalu przeznaczonych będzie kilkanaście procent powierzchni parku. Pozostałe ponad 80% terenu będzie nadal dostępne dla łodzian. Dodatkowo nawet przez 2,5 tygodnia, których potrzebujemy na urządzenie terenu pod Audioriver, teren festiwalu też będzie ogólnodostępny – zapewnia Piotr Orlicz-Rabiega, pomysłodawca i organizator Audioriver.

Mapa akustyczna Audioriver w Łodzi (fot. org.)

Zabezpieczenie zieleni i okolicy

Parkowe pomniki przyrody i Pomnik Czynu Rewolucyjnego mają zostać zabezpieczone, a goście festiwalu nie będą mieli do nich dostępu. Samochody ze sprzętem będą poruszały się w sposób wskazany przez konserwatora zabytków. – Zarówno przygotowania, jak i produkcja festiwalu jest i będzie uzgadniana na bieżąco z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Zarządem Zieleni Miejskiej. Chcemy zostawić park w lepszym stanie niż go zastaniemy – mówi Orlicz-Rabiega.

Sceny festiwalowe będą ustawione tyłem do ogrodu zoologicznego. – Organizatorzy Audioriver zapewnili nas, że poziom hałasu w okolicach ogrodu będzie mniejszy niż generuje ruch uliczny na ul. Konstantynowskiej w godzinach szczytu, ok. godz. 16:00. Wydarzenie będzie znacząco oddalone od terenów ogrodu. Naturalną barierą dla dźwięku są drzewa oraz budynek Orientarium, który oddziela akustycznie park od reszty terenu zoo i wybiegów zwierząt – mówi Tomasz Jóźwik – członek zarządu zoo ds. hodowlanych.

Exit mobile version