POLITYKAŚWIAT

List szefów frakcji w PE do Morawieckiego. „Barbarzyńskie restrykcje i atak na prawa kobiet w Polsce”

Unia Europejska ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

Liderzy grup politycznych w Parlamencie Europejskim napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Chcemy wyrazić solidarność z tysiącami polskich kobiet, które wychodzą na ulice miast by protestować przeciwko barbarzyńskim restrykcjom podważającym ich fundamentalne prawa człowieka” – czytamy w oświadczeniu.

Apel został podpisany przez EPP (Europejską Partię Ludową), S&D (Socjalistów i Demokratów), Zielonych/EFA, Odnówmy Europę (Liberałów i Demokratów) oraz GUE/NGL (Zjednoczoną Lewicę Europejską.

„Ponad podziałami, przewodniczący grup politycznych w Parlamencie Europejskim, wystosowują list do Premiera Morawieckiego. Jest to bardzo jasny sygnał, gdzie UE będzie stała w kontekście praw człowieka. Nie poddajemy się – działamy. Dla wszystkich Polek!” – przekazał na Twitterze Robert Biedroń.


W liście tym czytamy m.in.

„Po pierwsze, orzeczenie zostało wydane w momencie, w którym z powodu drugiej fali pandemii SARS-CoV-2 jakakolwiek demokratyczna debata jest poważnie utrudniona”.

„Te restrykcje znacznie utrudniają obywatelom wyrażanie i demonstrowanie poglądów, a tym samym nie pozwalają na przeprowadzenie należytego procesu demokratycznego, który jest kluczowy w odniesieniu do kwestii dotyczących podstawowych praw jednostki”.

„Kobiety mają prawo decydować o swoim życiu i nie mogą być zmuszane do urodzenia dziecka, szczególnie gdy poważnie zdeformowany płód nie ma szans na przeżycie”.

„Jako przewodniczący pięciu grup politycznych w Parlamencie Europejskim chcielibyśmy niniejszym stanowczo zaprotestować przeciwko bezprecedensowemu atakowi na prawa kobiet i wolności w Polsce, przypuszczonemu w czasie pandemii COVID-19”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button