ŁÓDŹ

„Lex Zdanowska”: nowelizacja kodeksu wyborczego. Czy PiS pozbawi funkcji prezydent Łodzi?

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

W sprawie projektu zmian w kodeksie wyborczym wypowiedzieli się na wspólnej konferencji prasowej: przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski oraz wiceprezydenci miasta – Tomasz Trela i Adam Wieczorek.

– 30 stycznia mają być głosowane w parlamencie zmiany w kodeksie wyborczym, w którym zapis, dotyczący kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ma tylko jeden cel, czyli uderzyć w prezydent Łodzi Hannę Zdanowską – powiedział wiceprezydent Tomasz Trela, wskazując, że brak było jakichkolwiek konsultacji społecznych i dyskusji w tej sprawie oraz niejasne są intencje uchwałodawców.

W projektowanych zmianach nie uwzględniono np. radnych, kandydatów w wyborach parlamentarnych czy na prezydenta RP. Tomasz Trela wystąpił z apelem, aby inicjatorzy zmian poinformowali opinię publiczną o swoich intencjach, które w oczywisty sposób są odbierane jako „Lex Zdanowska”, czyli próba uderzenia w prezydent Łodzi, wybraną legalnie na nową kadencję przez 215 tysięcy mieszkańców.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, który powiedział, że zmiany przepisów wyborczych w trakcie trwającej kadencji mogą mieć za cel atak na przeciwników politycznych, w tym wypadku na prezydent Łodzi Hannę Zdanowska, która uzyskała rekordowe poparcie 70 proc. wyborców.

Wiceprezydent Adam Wieczorek dodał, że Hanna Zdanowska jest niekwestionowanym liderem łodzian, a PiS próbuje podważyć głos wyborców, przy okazji deprecjonując samorządy, a także wywierając presję np. poprzez podział funduszy rządowych czy unijnych.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button