POLSKA

Lewica domaga się odtajnienia oświadczenia majątkowego Adama Glapińskiego. W Sejmie: „Prezes NBP musi odejść!”

Drożyzna PiS

Lewica przygotowała projekt ustawy nakazujący prezesowi NBP i jego zastępcom ujawnienie swoich oświadczeń majątkowych.

– Chcemy wiedzieć czy pan Adam Glapiński nie spotkał się w jakimś ciemnym pokoju z Mateuszem Morawieckim i czy razem nie wpadli na genialny pomysł, że zrobią interes na inflacji. Jeśli premier Morawiecki ma obligacje skarbu państwa, które docelowo będą przynosiły 15% zwrotu, to pytanie czy takich obligacji nie ma Adam Glapiński i jego najbliżsi współpracownicy? – pytał w czwartek poseł Tomasz Trela.

– Wszystkie osoby, które stoją na straży polskiej złotówki, które powinny dbać o inflację muszą się spowiadać Polakom. Z tego co mają, w co inwestują – powiedział poseł Tomasz Trela. – Te ostatnie historie z Mateuszem Morawieckim i jego obligacjami pokazują, że ta władza jest wyjątkowo łapczywa i chciwa. Polki i Polacy na inflacji tracą, Mateusz Morawiecki na inflacji i drożyźnie zarabia – mówił Trela i przypomniał, że to Adam Glapiński jest człowiekiem, który w ubiegłym roku wychodził i przekonywał, że nie ma inflacji, że nie grozi nam inflacja i że grozi nam deflacja.

– Mówił Polkom i Polakom: bierzcie kredyty, mamy najtańszy pieniądz na rynku. Ludzie go posłuchali i dlatego mają dziś coraz większe kłopoty finansowe – przypomniał Trela.

Jak PiS nie walczył o jawność życia publicznego

W Polsce cały czas obowiązują przepisy ustawy antykorupcyjnej z 1997 r., według których oświadczenia o stanie majątkowym muszą składać m.in. prezydent, premier, członkowie rządu, ministrowie w kancelariach Sejmu, Senatu, prezydenta, premiera, jak również osoby kierujące takimi instytucjami jak NBP, NBP, KRRiT.

PiS rządziło w Polsce od 2005 r. do 2007 r., a także sprawuje władzę obecnie od 2015 r., przez cały ten czas, pomimo wielu zapowiedzi, nie udało się partii Jarosława Kaczyńskiego wprowadzić zapowiadanych zmian w prawie.

W październiku 2017 roku Mariusz Kamiński zapowiedział, że dotychczasową ustawę antykorupcyjną, o lobbingu i dostępie do informacji publicznej zastąpi jedna: o jawności życia publicznego. Projekt utknął w międzyresortowych konsultacjach.

Temat powrócił w 2019 r., kiedy to „Gazeta Wyborcza” opisała zakup niejasne interesy rodziny Morawieckich dotyczące handlu nieruchomościami. Premier nie ujawnił działki zakupionej od Kościoła w oświadczeniu majątkowym, gdyż dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną.

Posłanka Magdalena Biejat i poseł Tomasz Trela (fot. Lewica)

Co próbują zataić nominaci PiS?

Wtedy Jarosław Kaczyński ogłosił, iż PiS jest gotowy uchwalić ustawę o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych, a która została przyjęta przez Sejm 11 września 2019 r. Jednakże nie weszła ona w życie, ponieważ prezydent Andrzej Duda skierował tę ustawę do TK pod koniec października 2019 r. w trybie kontroli prewencyjnej. A Trybunał Julii Przyłębskiej uznał jej przepisy za niekonstytucyjne. Jednocześnie sama Julia Przyłębska podejmuje działania, które de facto sprowadzają się do utajnienia jej oświadczenia majątkowego.

– Wokół osób, które Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje na różne stanowiska jest wiele wątpliwości w związku z ich sytuacją majątkową i oświadczeniami majątkowymi. Są niejasności wokół obligacji premiera Morawieckiego. Nie wiemy jak wyglądają oświadczenia majątkowe sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo są tajne. Nie wiemy jak wyglądają oświadczenia majątkowe prezesów Sądu Najwyższego, NSA, ale nie wiemy też jak wyglądają oświadczenia majątkowe prezesa i wiceprezesów NBP – mówiła posłanka Magdalena Biejat.

– Dziś na czele NBP mamy człowieka, który jest współodpowiedzialny za galopującą inflację, za wysokie ceny. Prezes NBP choć składa oświadczenie majątkowe, nie ma obowiązku go ujawniać, a powinniśmy to oświadczenie znać. Powinniśmy wiedzieć skąd czerpie zyski, jak wygląda jego majątek i z kim jest powiązany – argumentowała Biejat.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button