BIAŁYSTOK

„Lekarstwo” prezentem. Udaremniono przemyt… gruczołów bobra europejskiego

Bóbr europejski objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową

Przemyt wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego wykryła podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy.

Nietypowy towar próbował nielegalnie wwieźć do Polski 50-letni obywatel Białorusi. Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, ale również za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Funkcjonariusze KAS wykryli próbę przemytu podczas kontroli samochodu osobowego. W kartonowym pudełku znaleźli 8 wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego (Castor fiber). Właściciel wyjaśnił, że ważące blisko kilogram organy wewnętrzne tego chronionego prawem gatunku ssaka, miały być prezentem dla znajomego jako lekarstwo.

W gruczołach skórnych bobra wytwarzana jest substancja, która bywa wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym do wzmacniania zapachu oraz w przemyśle spożywczym, jako specyficzny aromat. Dziś w większości została zastąpiona przez syntetyczne zamienniki.

Oprócz sankcji karnych za przemyt, mężczyzna odpowie także za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Bóbr europejski objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową. Przywóz do Polski lub wywóz z jej obszaru okazów tego gatunku jest możliwy jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń. Za brak takich dokumentów grozi konfiskata przewożonych okazów, areszt albo grzywna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button