POLSKAŚWIAT

Książę Karol zakażony koronawirusem! Państwa UE otrzymają pomoc z Funduszu Solidarności

Koronawirus COVID-19

Książę Karol jest zakażony koronawirusem.

71-letni książę Karol czuje się dobrze.

Następca brytyjskiego tronu nie zaraził swojej ukochanej Camilli, bo jej test ma negatywny wynik.

Syn królowej Elżbiety II obecnie przebywa w swoim domu Burnham w Balmoral Estate w Szkocji.

Prawdopodobnie książę Karol mógł złapać wirusa podczas spotkania z księciem Monako. U Alberta II Grimaldiego test dał wynik pozytywny.

Koronawirus: państwa UE mają otrzymać pomoc z Funduszu Solidarności

Parlament Europejski mobilizuje dodatkowe fundusze, aby pomóc krajom UE najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa.

Podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w czwartek, 26 marca, posłowie zagłosują nad projektem Komisji Europejskiej umożliwiającym państwom członkowskim zwrócenie się o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w walce z Covid-19. Projekt jest częścią zestawu środków UE mających na celu zmobilizowanie wszystkich istniejących zasobów budżetowych, aby pomóc krajom UE w walce z pandemią.

Funduszu Solidarności obecnie obejmuje klęski żywiołowe. Komisja proponuje rozszerzenie jego zakresu o poważne kryzysy dotyczące zdrowia publicznego.

Najbardziej dotknięte państwa członkowskie powinny w 2020 roku uzyskać dostęp do wsparcia finansowego w wysokości do 800 mln EUR. Decyzje o udzieleniu wsparcia byłyby podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku.

Między 2002 a 2018 rokiem, FSUE był uruchamiany 87 razy, w celu wsparcia szybkiego powrotu do normalnych warunków.

Unijna solidarność

Głównym celem utworzonego w reakcji na poważne powodzie w Europie Środkowej w 2002 r. Funduszu Solidarności UE (FSUE) jest zapewnienie pomocy finansowej państwom członkowskim zmagającym się z klęskami żywiołowymi. Zgodnie z obecnymi zasadami, FSUE może jedynie wspierać radzenie sobie ze skutkami katastrof takich jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Nie obejmuje stanów zagrożenia zdrowia publicznego, takich jak pandemia Covid-19.

Według nowych przepisów, publiczne działania w sytuacjach awaryjnych oraz działania naprawcze, takie jak przywrócenie infrastruktury do stanu używalności, oczyszczanie terenów i zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla ludzi, nadal kwalifikują się do finansowania. Przepisy zostałyby rozszerzone i obejmowałyby również pomoc dla ludności w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego oraz środki mające na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
(własne, PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button