– Apelujemy do premiera Morawieckiego o podjęcie rozmów ze stroną Ukraińską, aby z tego kraju można było importować gaz – oświadczył poseł Marek Rutka.
W Sejmie relacjonował pracę Parlamentarnego zespołu ds. Odbudowy Ukrainy w trakcie YES Annual Meeting w Kijowie.
W ocenie polityka Lewicy sytuacja energetyczna, jeżeli chodzi o gaz, w Ukrainie jest stabilna. Przed wojną większość zapotrzebowania tego kraju na ten surowiec była zaspokajana ze złóż krajowych, a z racji wojny zużycie gazu zostało ograniczone i jest on magazynowany w podziemnych zbiornikach.
– Są więc realne przesłanki do tego, aby eksport tego surowca do Polski oraz Unii Europejskiej uwolnić – oświadczył przewodniczący Parlamentarnego zespołu ds. Odbudowy Ukrainy.
Gaz do Polski
W dniach 9 – 10 września posłowie Marek Rutka oraz Maciej Kopiec wraz z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Markiem Siwcem wzięli udział w 17 YES Annual Meeting w Kijowie. W wydarzeniu udział wzięli również m.in prezydent oraz premier Ukrainy; prezydent Łotwy, premier RP, a także minister spraw zagranicznych Niemiec.
Wśród poruszanych zagadnień przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych – obok wyrażenia solidarności z Ukrainą – były kwestie bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego, zarówno aktualnego jak i tego niezbędnego w odbudowie kraju.
To właśnie podczas YES Annual Meeting premier Polski Mateusz Morawiecki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zawarli porozumienie o dostarczeniu do Polski 100 tysięcy ton węgla. – Każda tona węgla dla Polski jest bardzo ważna, ale trzeba jasno powiedzieć, że te 100 tysięcy ton węgla to jest jedynie wartość symboliczna – stwierdził Rutka. – Elektrociepłownia Siekierki w czasie zimy zużywa dziennie 10 tysięcy ton węgla – dodał.
– Jak podkreślił wciąż jeszcze obowiązuje embargo Kijowa na eksport węgla i gazu do Polski. – Jak widać sygnał o tych 100 tysiącach ton węgla pokazuje, że to embargo decyzją ukraińskiego rządu może zostać zniesione lub ograniczone – ocenił.
Kolejnym ważnym tematem poruszanym w Kijowie był udział polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy firmami z obu krajów. – W porozumieniu z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą w najbliższych dniach powstanie strona www pod adresem pol-ukr.com, na której znajdą się informacje, które mają pomóc polskim podmiotom, które chcą rozpocząć działalność w Ukrainie – poinformował Marek Rutka.
Polska udziela Ukrainie ogromnej pomocy humanitarnej, spotkanie w ramach YES Annual Meeting pomogło również ukierunkować tego rodzaju wsparcie, aby docierało do miejsc, w których jest naprawdę potrzebna. – Osobiście brałem udział w wielu transportach, które dostarczyły pomoc wartą łącznie 1 mln euro, ale takie spotkania pomagają nam w tym, abyśmy robili to mądrze – mówił w Sejmie poseł Maciej Kopiec. Jak podkreślił sukcesy ukraińskiej armii nie oznaczają tego, iż należy przestać pomagać. – To właśnie te wyzwolone obwody potrzebują najwięcej wsparcia z naszej strony – podkreślił.
Pomoc humanitarna
– Pomaganie Ukrainie dziś i w przyszłości to jest polska racja stanu. Stworzenie silnego sojuszu będzie korzystne dla obu naszych krajów, a nasze gospodarki mogą się uzupełniać, a polscy przedsiębiorcy będą mogli tam uzyskiwać zlecenia oraz przenosić dobre praktyki związane z funkcjonowaniem na rynku Unii Europejskiej – oświadczył poseł Lewicy.
Czarzasty: Apeluję o wprowadzenie ceny maksymalnej na gaz oraz o zamrożenie cen prądu
„Nie da się rozwiązać kryzysu energetycznego w kraju, nie da się pomóc ludziom bez bardzo twardej interwencji państwa polskiego. Apeluję do polskiego rządu o przemyślenie kwestii wprowadzenia w najbliższym czasie wprowadzenia ceny maksymalnej na gaz oraz o zamrożenie cen prądu.
Kryzys energetyczny
Przy obecnych i ciągle rosnących cenach, przy obecnej inflacji – ludzie nie dadzą rady!
Chcę powiedzieć Mateuszowi Morawieckiemu jasno i precyzyjnie: Panie premierze, ceny maksymalne gazu i zamrożenie cen prądu zostało już wprowadzone w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, w Rumunii oraz w Portugalii.
Wszystkie rządy borykają się z podobnymi problemami, różnica między polskim rządem a innymi rządami państwa Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii jest taka, że te rządy działają i podejmują decyzje.
Podatek od zysków nadzwyczajnych
Chcemy również, aby gabinet Mateusza Morawieckiego przemyślał w trybie pilnym wprowadzenie podatku o nadzwyczajnych zysków firm energetycznych. Nie może być tak, że Orlen oraz inne koncerny energetyczne mają duże zyski, nieopanowane marże, a ludzie płacą wysokie ceny za nośniki energii. Nie może tak być, to są spółki Skarbu Państwa.
Ponadto każdy obywatel powinien otrzymać taką samą dopłatę do nośników energii, jak za węgiel.
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu”