WROCŁAW

Krowa z największymi rogami na świecie. Zoo Wrocław szuka imienia dla cielaka

Córka Delicji i Enapa ma się świetnie

Ponad miesiąc temu we wrocławskim zoo przyszedł na świat cielak watussi – rasy krów afrykańskich o największych rogach na świecie.

Córka Delicji i Enapa ma się świetnie, a matka nie odstępuje jej na krok. Pracownicy zoo szukają imienia dla nowego mieszkańca i zachęcają do składania propozycji na profilu ogrodu w mediach społecznościowych.

Cielak watussi (fot. Zoo Wrocław)

Młodą krówkę można już oglądać na wybiegu, gdzie spaceruje pod czujnym okiem matki. We wrocławskim zoo watussi mieszkają na wybiegu naprzeciwko pawilonu Madagaskaru. Są to dwa osobniki – urodzona w 2009 r. wrocławianka Delicja i pochodzący z Dvur Kralove samiec Enap urodzony w 2012 r.

Watussi (Bos taurus) to rasa bydła domowego hodowana w Afryce Wschodniej (głównie Uganda i Rwanda) uważana za jedną z najstarszych na świecie. Znane są z rysunków jaskiniowych oraz egipskiego malarstwa grobowego. Średnia długość ich życia wynosi ponad 20 lat. Dorosłe samce osiągają masę bliską tysiąca kilogramów.

„Watussi” oznacza tyle co Tutsi, a to z kolei nawa jednego z trzech największych plemion zamieszkujących tę część Afryki. Jednak tamtejsza ludność nazywa je „Inyambo” co tłumaczy się jako „krowy z bardzo długimi rogami”. Nie dziwi więc, że uważane są wciąż za miernik bogactwa.

Cechą charakterystyczną gatunku są rogi o imponujących wymiarach – przy nasadzie, w obwodzie mogą mieć nawet 50 cm oraz długość przekraczającą 150 cm. To dzięki nim rasa ta jest odporna na trudne warunki w jakich żyje, bowiem wewnętrza część rogów pokryta jest siatką naczyń krwionośnych, dzięki którym duża ilość ciepła wydalana jest na zewnątrz bez potrzeby pocenia się i strat w gospodarce wodnej organizmu. Rogi pełnią również rolę obronną.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button