Kraków. Szczyt Grupy Arraiolos. Prezydenci z państw UE na Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

W piątek na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie odbyło się spotkanie przywódców grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów z państw UE.

Rozmawiano m.in. o perspektywach pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń.

W czwartek w Kopalni Soli w Wieliczce prezydent Andrzej Duda z małżonka Agatą Kornhauser–Dudą powitali gości uroczystą kolacją.

Arraiolos. Prezydenci z Polski i Niemiec (fot. KPRP)

Priorytety zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE, w tym zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań, a także kwestie bezpieczeństwa to główne tematy rozmów przywódców uczestniczących w szczycie Grupy Arraiolos. Gospodarzem spotkania w Krakowie był prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda przedstawił prezydentom Grupy Arraiolos priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.

– Po pierwsze: zacieśnianie więzi pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, czyli więzi transatlantyckich czy euroatlantyckich. A więc: więcej Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych, ale zarazem więcej Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej – powiedział Andrzej Duda.

Kraków – Wawel. Szczyt Grupy Arraiolos (fot. KPRP)

Prezydent RP wymienił też kwestię integracji z Unią nowych państw. – Wskazywaliśmy kraje, które zakładamy, że będą w pierwszej kolejności do Unii Europejskiej przyjmowane, czyli przede wszystkim Ukraina, ale także Mołdawia, państwa Bałkanów Zachodnich i wszyscy mamy nadzieję, że także Gruzja po kolejnych wyborach, które się zbliżają – mamy nadzieję – że w ich efekcie będzie się zbliżała do UE, a nie od niej oddalała – zaznaczył.


Kolejnym priorytetem – wymieniał prezydent RP – jest kwestia odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych.

– I wreszcie ostatnie z tych najważniejszych zagadnień, a mianowicie bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej, a zarazem to, jak zrealizować założenia polityki klimatycznej – akcentował.

Kraków – Wawel. Szczyt Grupy Arraiolos (fot. KPRP)

Prezydent przekazał, że poruszono również tematy bezpieczeństwa, a także wspólnego wsparcia dla Ukrainy. – Wielokrotnie poruszone były kwestie tego, jak działać, by Ukraina nie tylko przetrwała tę straszliwą rosyjską napaść, z którą się w tej chwili zmaga, ale też jak działać, by można było Ukrainę jak najszybciej przyjąć do Unii Europejskiej – zaznaczył.


Szczyt przywódców państw Arraiolos to największe wydarzenie z zakresu polityki międzynarodowej organizowane w tym roku w Polsce.

W szczycie wzięli udział: Prezydent Włoch Sergio Mattarella, Prezydent Bułgarii Rumen Radew, Prezydent Niemiec Frank–Walter Steinmeier, Prezydent Chorwacji Zoran Milanović, Prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu, Prezydent Estonii Alar Karis, Prezydent Słowenii Nataša Pirc Musar, Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs, Prezydent Węgier Tamás Sulyok oraz Prezydent Słowacji Peter Pellegrini.

Grupa Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączały kolejne państwa. Grupa ma jednak charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników.

Kraków – Wawel. Szczyt Grupy Arraiolos (fot. KPRP)

Gospodarzem poprzedniego spotkania w 2023 r., z okazji 20–lecia Grupy Arraiolos, była Portugalia (Porto). Wziął w nim udział także Andrzej Duda.

Grupa Arraiolos obejmuje kraje o różnych doświadczeniach historycznych, potencjałach gospodarczych i demograficznych, a co za tym idzie, często różnych sposobach postrzegania aktualnych wyzwań i dylematów Europy.


Spotkania, mimo iż nieformalne, są jednak platformą wymiany poglądów, doświadczeń i wizji. To także okazja do dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy Unii Europejskiej. Spotkania stanowią również okazję do pogłębienia kontaktów dwustronnych.

Exit mobile version