KRAKÓW

Kraków. Odrestaurowano zabytkową taksówkę FSO 125p

65. rocznica uruchomienia przez MPK w Krakowie przewozów taksówkami

MPK SA w Krakowie odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p, który od połowy lat 80. XX wieku służył mieszkańcom Krakowa jako miejska taksówka.

15 maja 2021 r. minęło dokładnie 65 lat od uruchomienia przez MPK usługi przewozu pasażerów taksówkami.

Dzisiaj być może trudno sobie to wyobrazić, ale w przeszłości, poza autobusami i tramwajami, w ramach usługi świadczonej przez krakowskiego przewoźnika można było podróżować także taksówką. Taką możliwość mieszkańcy Krakowa mieli przez ponad 35 lat, od 1956 roku.

W pierwszych latach funkcjonowania taksówek mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszym okresie do tej floty taksówek dołączyły także inne pojazdy takie jak Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p. Po taksówki do MPK krakowianie dzwonili aż do listopada 1990 roku. Po tej dacie taksówki zostały wydzielone z MPK i w ramach odrębnego miejskiego przedsiębiorstwa były dostępne jeszcze przez kilka lat.

Prezentacja zabytkowego samochodu FSO 125p jest także okazją do przypomnienia miejsca, które na wiele lat stało się garażem i warsztatem dla taksówek MPK. W pierwszych latach stacjonowały one przy ul. Konopnickiej w rejonie ronda Matecznego. Po kilkunastu latach znaleziono dla nich nowe miejsce – na os. Zielonym w Nowej Hucie. To właśnie stamtąd wyjechała ostatnia miejska taksówka i to tam został zaprezentowany odnowiony samochód tego typu.

Zabytkowy samochód FSO 125p został odrestaurowany z dużą dbałością o szczegóły, tak aby przywrócić mu oryginalny wygląd, jaki miał w 1985 roku. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza, w którym nie mogło zabraknąć m.in. taksometru. Warto podkreślić, że to właśnie w kilkunastu taksówkach należących do MPK w styczniu 1990 roku zamontowano radiotelefony, co umożliwiło uruchomienie usługi „Radio Taxi”. Pojazdy MPK były jednymi z pierwszych w Krakowie, w których udało się to zrobić.

Podobnie jak w przypadku historycznych autobusów i tramwajów, zabytkowy FSO 125p ma przypominać mieszkańcom Krakowa o bogatej historii komunikacji miejskiej w Krakowie. Miłośnicy historycznych pojazdów będą go na pewno mogli zobaczyć jadącego w organizowanych cyklicznie przez MPK SA paradach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button