Kraków. Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem

Regiony

Szef polskiego rządu spotkał się w Krakowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Politycy omówili aktualną sytuację wojenną na Ukrainie, scenariusze jej dalszego rozwoju, a także kwestie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o aktualnych i planowanych działaniach podejmowanych przez Polskę i Unię Europejską na rzecz wsparcia Ukrainy wobec inwazji Rosji i jej skutków. Do tej pory Polska przekazała naszemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Sprzęt ten ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność. W Krakowie podpisano także memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym.

Spotkanie na Wawelu

Podczas wizyty premierzy złożyli na Wawelu wieńce pod grobem śp. prezydenta RP Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ponadto, został im zaprezentowany miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Jest to niezwykle ważny dla historii Ukrainy eksponat znajdujący się w zbiorach Muzeum Królewskiego na Wawelu. Miecz miał zostać wypożyczony w tym roku w związku zaplanowaną w Kijowie ekspozycją z okazji obchodów 31. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana.

Tylko mocne sankcje mogą zatrzymać Rosję

Premierzy podczas spotkania omówili aktualny stan sankcji nakładanych przez wspólnotę międzynarodową i poszczególne kraje na Rosję, jej przedstawicieli i przemysł. Obecnie nałożone kary na Rosję nie działają tak, jak trzeba i nie zatrzymują agresora. Rosyjska gospodarka nie odczuwa poważnych strat, przynajmniej w okresie krótkookresowym. Natomiast Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby obronić swoją suwerenność. Dlatego potrzebne są bardzo mocne i skuteczne sankcje, aby Rosja przerwała wojnę i wycofała swoje wojska z Ukrainy.

Politycy podkreślili konieczność jak najszybszej rezygnacji z zakupów rosyjskich surowców energetycznych, które pozostają kluczowym źródłem finansowania rosyjskiego reżimu i jego zbrodniczych działań. Polska już od około 10 dni nie importuje rosyjskiego węgla – jest pełne embargo na ten rosyjski surowiec. Szef polskiego rządu wskazał, że czekamy na nałożenie sankcji na ropę i gaz, po to żeby jak najszybciej móc nie importować także tych towarów, wszyscy razem w Europie.

– Premier Ukrainy i ja patrzymy na te sankcje, jako zdecydowanie niewystarczające. Patrzymy na to, co się dzieje z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, także z rosyjską inflacją. Potrzebne są sankcje wtórne. Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny. Oto stąd razem apelujemy: premier Ukrainy i premier Polski. Apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze sankcje na ropę, gaz i na węgiel – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kraków. Spotkanie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem (fot. Krystian Maj/KPRM)

Memorandum o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym

Na zakończenie wizyty premierzy podpisali memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. Inicjatywa ta odpowiada na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora. Będzie ona także instrumentem wspierania korzystnego dla obu stron rozwoju gospodarczego obu krajów.

Szerokie wsparcie dla Ukrainy

Na Ukrainie codziennie toczą się walki i giną niewinni ludzie. Wiele osób, w szczególności kobiety i dzieci, uciekło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W wyniku wojny, polską granicę przekroczyło już prawie 3 mln osób.

W tym trudnym i bolesnym momencie ukraińskim uchodźcom pomaga cała Polska – rząd, samorządy, fundacje, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, prywatne firmy oraz przede wszystkim zwykli obywatele.

Polski rząd przygotował specjalną ustawę, dzięki której możliwy jest legalny pobyt Ukraińców w Polsce. Mogą oni np. podjąć pracę, skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Nasz kraj wspomaga także ukraińską armię. Do tej pory Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Sprzęt ten ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność.

Exit mobile version