Zatwierdzenie Planu Generalnego 2036, powitanie nowych przewoźników, takich jak: flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air oraz 6-milionowy pasażer na lotnisku w Balicach to najważniejsze wydarzenia roku 2018 w Kraków Airport.
Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport:
„Wszystkie interesujące wydarzenia 2018 roku wpisywały się w strategię rozwoju ruchu turystycznego i biznesowego Małopolski. Do najważniejszych z nich należało zatwierdzenie Planu Generalnego Kraków Airport historycznego dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju portu lotniczego w perspektywie dwudziestu lat.
W rok 2019 wchodzimy z nadzieją, że przyniesie nam dalsze inspiracje do pracy nad rozwojem i rozbudową lotniska. Wszystkie nasze plany zmierzać będą w kierunku umocnienia Kraków Airport w pozycji lidera wśród europejskich portów regionalnych. Naszym priorytetem niezmiennie jest najwyższa jakość obsługi pasażerów. Jestem pewien, że kolejne lata rozwoju siatki połączeń i ruchu lotniczego wpłyną na wzrost turystycznej i biznesowej potęgi naszego regionu”.
WYDARZENIA 2018
Zatwierdzenie Planu Generalnego Kraków Airport 2036
Zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w obecności Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika i Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Plan Generalny Kraków Airport wyznacza kierunki rozwoju infrastruktury portu lotniczego przez następne dwie dekady. Wartość planowanych inwestycji to około miliarda złotych, to także blisko 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie.
6-milionowy pasażer w Kraków Airport
19 listopada Kraków Airport, jako pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce, obsłużył 6 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. 6-milionowym podróżującym #PROSTOzKRAKOWA była pani Anna, która wybrała się w podróż do Chicago liniami lotniczymi LOT.
Kapsuła czasu Kraków Airport na 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski
Kraków Airport symbolicznie zakończył obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, umieszczając pod posadzką terminalu pasażerskiego kapsułę czasu. W kapsule znalazły się historyczne informacje o lotnisku, podsumowanie wydarzeń, a także wykonane przez dzieci rysunki przedstawiające wizje lotniska i lotnictwa za 100 lat.
Dzień Strażaka w Kraków Airport
Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza (LSR-G) zabezpiecza wszystkie operacje lotnicze (starty i lądowania statków powietrznych) w Kraków Airport. LSR-G to jedyna lotniskowa jednostka strażacka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podczas Dnia Strażaka na krakowskim lotnisku poświęcono sztandar Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wręczono wyróżnienia pracownikom.
Nowa Wieża Kontroli Lotów w Kraków Airport
W lutym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zakończyła proces uruchamiania operacyjnego nowej wieży kontroli lotów. W nowej wieży prowadzona jest służba kontroli zbliżania (APP), kontroli lotniska (TWR) oraz służba informacji powietrznej (FIS). Całkowita wysokość budynku to 45,21m, najnowocześniejsza w Polsce sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68m. Koszt całej inwestycji to 50 mln zł.
Obsługa COP24 w Kraków Airport
W okresie od 1-17 grudnia 2018 w Kraków Airport obsłużono na przylotach: 50 delegacji, w tym 11 głów państw i 27 delegacji ministerialnych; na odlotach: 42 delegacje, w tym 8 delegacji głów państw oraz 21 delegacji ministerialnych. Większość delegacji wyższego szczebla zostało obsłużonych ścieżką pasażera „VIP” w ramach usług oferowanych przez Dział VIP&Business. Spora liczba delegatów COP24 szczebli niższych odbywała podróż samolotami rejsowymi, ścieżką zwykłego pasażera.
STATYSTYKI 2018
Łącznie w 2018 roku obsłużono 6 769 369 pasażerów, czyli o 16% więcej niż w 2017 roku, tj. o 934 tysięcy więcej pasażerów niż w roku poprzednim.
Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to Londyn, Warszawa i Frankfurt. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z podróży do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski i Włoch. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie słoneczne miejsca jak Hiszpania, Włochy, Izrael, Portugalia, Grecja.
Najwięcej wypełnione samoloty latały na Teneryfę, do Lizbony, na Gran Canarię, do Rzymu i Porto. Podobnie jak w tamtym roku najwięcej pasażerów zostało obsłużonych w lipcu – 624 695 tysięcy.
Od uruchomienia w lipcu przejścia transferowego do końca 2018 roku odnotowano 1013 pasażerów przesiadających się w Kraków Airport na dalsze loty w ramach jednej rezerwacji. 90% pasażerów transferowych odlatywało do lub przylatywało z Chicago.
Zachowując standard IATA Optimum czas oczekiwania do stanowisk odprawy biletowo bagażowej nie przekraczał 20 minut dla 90% pasażerów, do kontroli bezpieczeństwa nie przekraczał 10 minut dla 87% pasażerów, czas oczekiwania do kontroli granicznej (przyloty) nie przekraczał 10 minut dla 99% pasażerów.
Nowi przewoźnicy w Kraków Airport
Flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air – to nowi przewoźnicy, których powitaliśmy w 2018 r. w Kraków Airport. Właśnie dzięki nim #PROSTOzKRAKOWA już teraz można latać do Dubaju, Wiednia, Eindhoven i Turynu.
Ryanair w Kraków Airport: 5-lecie bazy
W listopadzie Kraków Airport wraz z linią lotniczą Ryanair świętował 5-lecie powstania bazy na krakowskim lotnisku, a także obsłużenie 20-milionowego pasażera tego przewoźnika. Przy tej okazji Ryanair zainaugurował trzy nowe połączenia w sezonie zimowym 2018/2019: Amman, Lwów i Kijów.
Udogodnienia dla pasażerów
W Kraków Airport rok 2018 przyniósł wiele nowych rozwiązań, które pomogły ułatwić podróżowanie i odpoczynek na lotnisku. Na terminalu pojawiły się nowe punkty obsługi dla klientów, takie jak apteka czy Costa Coffee. Dużym powodzeniem cieszy się także drukarka samoobsługowa znajdująca się przy punkcie informacji.
Centrum Edukacji Lotniczej
Rok 2018 to dalszy rozwój Centrum Edukacji Lotniczej, unikatowego w skali kraju ośrodka edukacyjnego dla dzieci i młodzieży, który przybliża zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Skorzystało z niego 11 071 uczestników. Wielką popularnością cieszyła się Akademia Lotnicza, warsztaty dla dzieci z teatrzykiem mobilnym oraz wakacyjne campy lotnicze.
Najmłodsi podróżnicy
Na antresoli terminalu pasażerskiego znajduje się strefa edukacyjna dla dzieci z mapą ginącego świata, symfonią planet, makietą helikoptera i samolotu oraz układanką „Co można przewieźć w bagażu podręcznym”.
Innowacyjne inicjatywy Kraków Airport
Kraków Airport jest pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, która umożliwia naładowanie standardowego samochodu w ciągu 30 minut. Z infrastruktury mogą korzystać mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską, a także kierowcy podróżujący autostradą A4. Inicjatywa została podjęta dzięki współpracy z podmiotami grupy Tauron.
Kolejnym przedsięwzięciem jest wymiana oświetlenia na energooszczędne typu LED na parkingach Kraków Airport. Realizacja była możliwa dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PLANY 2019
Prognozy krakowskiego lotniska zakładają w 2019 r. obsłużenie 7,9 miliona pasażerów, co wpisuje się w strategię rozwoju siatki połączeń lotniczych i wzrostu ruchu pasażerskiego.
Już tego roku będzie można polecieć LOT-em do Tel Awiwu, Olsztyna, a także do Bukaresztu i Dubrownika. Zwiększona zostanie także częstotliwość, do trzech lotów na trasie Kraków-Chicago w szczycie sezonu lato 2019. W kwietniu będzie można polecieć liniami Laudamotion do Stuttgartu.
Także w kwietniu bazowy przewoźnik Ryanair rozpocznie operowanie prosto z Krakowa do Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru.
Kraków będzie także 26. i najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pierwszy samolot przewoźnika pojawi się na naszym lotnisku w maju, drugi we wrześniu tego roku. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air do Londynu, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo i Kutaisi.
Najważniejsze procesy inwestycyjne w 2019 r. to: budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także zgodnie z Planem Generalnym rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo.
Planowane są kolejne udogodnienia dla pasażerów, jak nowe place zabaw, kącik spa (manicure, masaż) w strefie odlotowej czy sklep.
Kraków Airport w dniach 20-22 maja 2019 będzie gospodarzem 12. edycji ACI Europe’s Regional Airports Conference and Exhibition – prestiżowego wydarzenia w branży lotniczej. Podczas konferencji omawiane są kluczowe wyzwania stojące przed branżą lotniczą i dyskutowane są najnowsze trendy. Uczestniczą w niej delegaci, eksperci z ponad 25 krajów, przedstawiciele lotnisk, operatorów portów lotniczych, także spoza Europy.
(org.)