Kradzież z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Część drogocennych starodruków odzyskano

Skuteczna międzynarodowa współpraca śródmiejskich policjantów w sprawie kradzieży drogocennych książek

Międzynarodowa współpraca policjantów ze Śródmieścia w sprawie kradzieży drogocennych starodruków nadal trwa.

Do tej pory w śledztwie zatrzymano 5 osób na terenie kilku państw. Jesienią ubiegłego roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej ukradli z warszawskiej biblioteki drogocenne starodruki. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Jesienią ubiegłego roku z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego skradzione zostały drogocenne starodruki. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Policjanci z Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego pod nadzorem prokuratury przystąpili do działania. W toku wytężonej pracy operacyjnej opartej na współpracy międzynarodowej policjanci zebrali materiał, pozwalający dotrzeć do osób mogących mieć związek ze sprawą.

Do tej pory zatrzymano na terenie kilku europejskich państw pięć osób. Zorganizowana grupa działała nie tylko na terenie Polski, ale też w innych państwach, w których przestępcy również z bibliotek uniwersyteckich kradli drogocenne książki. Wartość skradzionych starodruków oszacowana została na blisko 4 miliony złotych. To policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa I wpadli na trop osób odpowiedzialnych za ten proceder na terenie Warszawy oraz rozpracowali schemat ich działania.

Ci sami policjanci przyczynili się też do odzyskania części drogocennych starodruków. Okazało się, że osoby odpowiedzialne za kradzież, podmieniały książki w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na bardzo dobrze przygotowane falsyfikaty. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Exit mobile version