POLITYKAPOLSKA

Koronawirus w Polsce: zarażonych ponad 20 tys. osób, 301 zmarło. Szpital Narodowy otwarty

Stadion Narodowy

Dzisiaj m.in. premier Mateusz Morawiecki pojawił się na Stadionie Narodowym, by oficjalnie otworzyć na nim szpital tymczasowy.

Szef rządu apeluje do społeczeństwa o odwołanie piątkowych protestów. Ze względu na covid jest to zagrożenie dla seniorów, ale nie tylko, bo umierają też młodzi ludzie.

Nie dowiedzieliśmy się nic o kolejnych obostrzeniach – o lockdownie. Rząd przygotowuje kraj na czarny scenariusz. Jutro dowiemy się o kolejnych obostrzeniach jakie nas czekają w najbliższych tygodniach.

29 października w Polsce padł rekord, gdyż wykryto 20 156 osób zakażonych covid-19. Zmarło kolejnych 301 Polaków. Wszystkich zarażonych jest już 319 205, a 5149 to ofiary śmiertelne.

65,12 proc. łóżek covidowych jest zajętych i 69,41 proc. respiratorów.

Dzisiaj jest dostępnych 23 tys. łóżek covidowych, zajętych 14 tys. Docelowo ma być ich 35 tysięcy.

Prywatna służba zdrowia zapewni dodatkowe 10 tys. miejsc w szpitalach. Cały czas przybywa pacjentów w całej Polsce. 

Szpital Narodowy (fot. Krystian Maj/KPRM)

Szpital Narodowy

Dzisiaj otwarto pierwszy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym, czyli oddział szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej. Docelowo tutaj będzie 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj się kończy, udostępniono 300 łóżek.

Do wszystkich łóżek został podciągnięty tlen.

Szpital Narodowy (fot. Krystian Maj/KPRM)

Szpital Narodowy w Warszawie – niezwykłe przedsięwzięcie logistyczne

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Rusza działalność szpitala tymczasowego, który odciąży szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w tym szpitalu w niczym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Szpital Narodowy dysponuje, np. 4 mobilnymi aparatami RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorami, 3 wytwornicami tlenu oraz 45 respiratorami i innymi specjalistycznymi urządzeniami medycznymi.

Liczby dotyczące powstawania szpitala są imponujące:

  • 13 dni organizacji szpitala,
  • 45 km przewodów elektrycznych,
  • 5 km rur miedzianych do dystrybucji tlenu,
  • 300 łóżek wraz z systemem przywoławczym,
  • kilkadziesiąt ekip i kilkuset pracowników i specjalistów, w tym: monterzy tlenu, elektrycy, malarze, stolarze.
Wizyta w Szpitalu Narodowym (fot. Krystian Maj/KPRM)

Specjalistyczna opieka dla 1200 pacjentów

Od piątku na pacjentów z COVID-19 będzie czekało 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Opiekę nad pacjentami na zmianie będzie sprawował odpowiednio przygotowany ok. 250-osobowy personel medyczny – w tym 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych, 120 opiekunów medycznych.

To jedynie pierwszy z trzech etapów budowy Szpitala Narodowego. Stopniowo ten zasób miejsc dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększany. W drugim etapie, za tydzień będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie

Zgodnie z przyjętą strategią szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Wizyta w Szpitalu Narodowym (fot. Krystian Maj/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki:

„Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze – dużo mniej zakażeń i zgonów – wszyscy byliśmy zdyscyplinowani. To wówczas pomogło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dziś, kiedy tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa, mam apel do wszystkich protestujących. Niech ta nienawiść skupia się na mnie i na innych politykach, ale nie na innych osobach, bo to może mieć dramatyczne skutki.

Ogromna prośba – spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych.

Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń – to oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31/32 tys. dostępnych łóżek.

We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna.

Przygotowujemy jednocześnie Polskę na tragiczne scenariusze – stąd np. ten Szpital Narodowy, który jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków.

Musimy ograniczać dzisiaj ten potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą.”

Lista szpitali tymczasowych

Przedstawiamy listę szpitali tymczasowych, które powstaną we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju:

województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu,

województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku,

województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie,

województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze,

województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi,

województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie,

województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie,

województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,

województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16  w Rzeszowie,

województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy  ul. Żurawia 14 w Białymstoku,

województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie,

województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach,

województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach,

województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie,

województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu,

województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button