Kadra medyczna potrzebuje odpowiednich warunków dla odpoczynku po pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin.
W całej Polsce powstają miejsca dla nich, a oto kilka przykładów:
Hotele dla medyków w Gdańsku
150 miejsc w domach studenckich, w bezpośredniej bliskości szpitala jednoimiennego w Gdańsku (7 Szpital Marynarki Wojennej), na polecenie Wojewody Pomorskiego przeznaczono dla lekarzy i personelu medycznego pomagającym chorym na COVID 19.
– To pracownicy ochrony zdrowia są bardziej niż inni narażeni na kontakt z koronawirusem. Jesteśmy im winni zapewnienie optymalnych warunków pracy, dlatego też poleciłem Uniwersytetowi Gdańskiemu wydzielenie łącznie 150 miejsc w domach studenckich nr 3 oraz 5 przy ul. Polanki 65 oraz w domu studenckim nr 10 przy ul. Macierzy Szkolnej nr 4 w Gdańsku na potrzeby zakwaterowania personelu medycznego z pobliskiego szpitala jednoimiennego – mówi Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. – Hotel dla medyka działa już prawie trzeci tydzień. Za sprawne zorganizowanie niezbędnego zaplecza dla pracowników szpitala dziękuję też Uniwersytetowi Gdańskiemu.
Drugi hotel dla medyków znajduje się przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowały, że lekarze z UCK mogą korzystać z części Domu Studenckiego nr 1 przy ul. Dębowej 9 w Gdańsku. Od poniedziałku (6 kwietnia br.) będą mieli do dyspozycji 17 pokoi. W miarę potrzeb, liczbę tę GUMed może zwiększać. Docelowo lekarze UCK będą mogli skorzystać z miejsc w 44 pokojach. Są to pokoje dwuosobowe, ale do indywidualnego wykorzystania (tylko przez jedną osobę).
Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla pracowników służby zdrowia
Schroniska, w których w czasie roku szkolnego przebywają uczniowie, obecnie stoją puste. Miasto wytypowało trzy lokalizacje z 43 miejscami (w Śródmieściu i na Woli), w których zorganizowano tymczasowy pobyt pracowników szpitali. Osoby, które skorzystają ze schronisk młodzieżowych jako miejsca kwarantanny, mają zagwarantowany pobyt w pełni wyposażonym 1-osobowym pokoju z wyżywieniem. Koszt dwutygodniowego pobytu w schronisku jednej osoby wraz z wyżywieniem to 1000 zł – pokryje go miasto.
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy nie chcą narażać swoich rodzin w domach, mogą zgłosić się do bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia będą z kolei przesyłane do miasta, które skieruje medyka do przeznaczonego na ten cel schroniska. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni też transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.
W wypadku zapełnienia się miejsc w schroniskach młodzieżowych miasto ma do dyspozycji 60 w pełni wyposażonych mieszkań udostępnionych samorządowi przez jednego ze stołecznych deweloperów.
Warszawa oferuje pracownikom służby zdrowia także miejsca wytchnienia w ośmiu szkolnych bursach. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni mogą tam odpocząć, gdy nie chcą – ze względów bezpieczeństwa – wracać z dyżurów do swoich domów. Od zaraz może ich przyjąć bursa przy ul. Długiej ze 170 miejscami.
Podobne miejsca miasto od ponad dwóch tygodni zapewnia dla ratowników medycznych na Woli, Mokotowie i Pradze.
Warszawa nie zapomina także o policjantach. Przy wsparciu dzielnic, miejsca odpoczynku dla funkcjonariuszy komendy stołecznej są dostępne na Woli, Targówku i Pradze-Południe.
Pomoc dla personelu medycznego – Hotel dla Medyka
Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Do dyspozycji personelu medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach będą miejsca w hotelu Janusz. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami.
Pomoc dla miejskich szpitali
Za 12 mln zł miasto kupiło środki ochrony indywidualnej dla stołecznej służby zdrowia. Pracownicy szpitali mają do dyspozycji 140 tys. maseczek różnej klasy (głównie chirurgicznych), 35 tys. przyłbic, 40 tys. rękawic ochronnych, 170 tys. różnego rodzaju fartuchów ochronnych, a także ponad 60 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych do rąk. Środki ochrony zostały rozdysponowane między miejskie szpitale, z których siedem znajduje się w sieci zabezpieczenia epidemiologicznego stolicy. Przy podziale środków ochrony wzięto pod uwagę liczbę łóżek, pracowników oraz oddziałów.
Hotel dla medyka pod Wawelem
Lekarze i personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – to z myślą o nich uruchomiono hotel dla medyka.
Hotel Royal przy ulicy Gertrudy, pod Wawelem – wspomaga kadrę medyczną Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, stając się bazą noclegową dla medyków.
Hotel jest do dyspozycji pracowników Szpitala od wczorajszego wieczoru. Oczywiście nie poniosą oni żadnych kosztów. Będą też otrzymywać śniadania, a z hotelu będą mogli korzystać tak długo, jak będzie to konieczne. Na ich potrzeby przeznaczony będzie cały hotel. Dzięki temu personel Szpitala będzie miał zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku po ciężkiej i wielogodzinnej pracy.
Hotel dla medyka w województwie podkarpackim
Holiday Inn Express Rzeszów Airport zlokalizowany przy Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka – wspomaga kadrę medyczną, stając się bazą noclegową dla medyków ze szpitala jednoimiennego w Łańcucie obsługującego pacjentów z Covid – 19 w województwie podkarpackim.
Hotel dla Medyka w Poznaniu
„Hotel dla Medyka” zostanie uruchomiony na poznańskiej Ławicy. Do dyspozycji kadry medycznej będzie ponad 120 pokojów o wysokim standardzie w hotelu Moxy. Zapewnienie noclegów dla personelu szpitala zakaźnego w Poznaniu.
W Domu Studenckim Hipokrates uruchomiono inne miejsce pobytu dla pracowników medycznych szpitali klinicznych i innych lecznic z naszego miasta.
W województwie świętokrzyskim rusza Hotel dla Medyka
Hotel Senator w Starachowicach będzie pełnił funkcję Hotelu dla Medyka. Będą mogli skorzystać z niego bezpłatnie wszyscy ci, którzy niosą pomoc chorym na COVID-19 i walczą z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.
Również w Starachowicach uruchomione zostanie izolatorium dla osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem oraz osób oczekujących na wyniki. Wszyscy będą przebywać w komfortowych warunkach, w odizolowaniu od pozostałych pensjonariuszy. Każdy będzie miał do dyspozycji łazienkę, dla zachowania całkowitego bezpieczeństwa. Wszystkim zostanie zapewnione wyżywienie.