Pierwsza osoba zakażona koronawirusem przyjechała z Niemiec do Polski.
Chory sam zgłosił się do lekarza. Pacjent został zbadany 3 marca o godz. 12. Wyniki lekarze otrzymali w nocy. Specjalna karetka karetka zawiozła tę osobę do szpitala zakaźnego, tj. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Mężczyzna ten do szpitala trafił z Cybinki w powiecie słubickim. Wcześniej przebywał na karnawale w Nadrenii Północnej Westfalii.
Próbka do Warszawy trafiła wczoraj ok. 22, a wynik był znany o 1 w nocy.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski:
„Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo.
Jest to pacjent w woj. lubuskim. Osoba ta przebywa w Zielonej Górze. Czuje się dobrze.
Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną.”
W Polsce przebadano pod kątem koronawirusa tylko 548 próbek. Prawdopodobnie wirus ten u nas jest od dawna.
Obecnie 68 osób jest hospitalizowanych i 500 poddanych kwarantannie.
Na świecie koronawirusem jest już zarażonych 93 160 osób. Z jego powodu zmarło 3 198 osób. Wyleczono 50 690.
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie potwierdzonego przypadku koronawirusa
„W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze.
Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.”