Od dziś mamy w Polsce strefy czerwone i żółte.
To ograniczenia, których należy przestrzegać. We wszystkich miejscach publicznych obowiązuje noszenie maseczek. Będzie to surowo egzekwowane przez policję.
Osoby, które mają przy sobie zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność mogą z zrezygnować z nakazu noszenia maseczek.
Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach oraz podczas uprawiana sportu.
Najważniejsze informacje – zmiany:
- wprowadzone zostaną godziny dla seniorów (osoby powyżej 60. roku życia) w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00,
- szkoły ani placówki oświatowe na razie nie zostaną zamknięte,
- bez zmian w żółtej strefie,
- nie będzie lockdownu ani zamknięcia gospodarki.
Chroniąc siebie chronimy innych. Wszystkie służby są w stanie gotowości. O kolejnych decyzjach rząd będzie informować w cyklu tygodniowym.
Wśród osób, które korzystają z respiratorów, osoby pow. 60 roku życia stanowią 79%. To duże ryzyko utraty zdrowia i życia. Dlatego premier Mateusz Morawiecki apeluje, by osoby starsze pozostały w domach, jeśli mogą.
Wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października.
Zaostrzone zostaną zasady epidemiczne w DPS i placówkach opieki.
Zaleca się maksymalne ograniczenie kontaktu dla osób nieaktywnych zawodowo pow. 70 r.ż.
38 mln złotych zostanie przekazanych do Domów Pomocy Społecznej celem zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia pracowników.
Rząd chce powiększyć bazę łóżek o dwa tysiące. Zostaną także wydane kolejne 300 respiratorów do szpitali z Agencji Rezerw Materiałowych.
Premier powiedział, że w tym momencie nie ma potrzeba wprowadzać dodatkowych restrykcji w szkołach, np. noszenie maseczek przez uczniów czy zmniejszanie ich liczby w klasach. Nie widzi też konieczności, by wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym.
Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych – stan na 9 października br.:
- 47 465 – tryb stacjonarny (97,90 proc. wszystkich),
- 811 – tryb mieszany (tj. 1,67 proc. wszystkich);
- 208 – tryb zdalny (tj. 0,43 proc. wszystkich).
5 300 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (z ostatniej doby) z województw:
mazowieckiego (816), małopolskiego (631), kujawsko-pomorskiego (554), śląskiego (412), łódzkiego (411), pomorskiego (362), wielkopolskiego (360), podkarpackiego (347), lubelskiego (251), dolnośląskiego (242), świętokrzyskiego (218), podlaskiego (172), zachodniopomorskiego (152), opolskiego (141), lubuskiego (121), warmińsko-mazurskiego (110).
Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 49 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 121 638/2 972 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Strategia działań na najbliższe tygodnie:
- cotygodniowe raportowanie kolejnych decyzji,
- zapewnienie wydolności systemu zdrowia,
- ochrona grupy największego ryzyka – osób starszych,
- podwyższony reżim sanitarny w gospodarce.
- 3 filary wsparcia dla seniorow:
- wolontariusze,
- organizacje społeczne,
- samorząd i państwo.
– Zakończyło się kolejne posiedzenie RZZK. Obradujemy w regularnym, codziennym cyklu. Zgodnie z tym co obiecaliśmy – przedstawimy dzisiaj stan spraw dotyczących koronawirusa i jakie są nasze strategiczne cele na najbliższe tygodnie.
Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów- to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki – na normalnych obrotach.
Najważniejszy temat to to, jak ochronić naszych seniorów. Udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie – osoby pow. 60-70 r.ż. są najbardziej narażone.
Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów, to może ocalić życie. W ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.
Apeluję o pomoc dla seniorów. Wiemy, że są metody na ograniczenie epidemii: dystans, dezynfekcja, maseczka. Ten system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe – proszę o wspieranie osób starszych – powiedział premier Morawiecki.
– Od dziś żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski, oprócz tej strefy, która jest czerwony. Dziś „naciskamy hamulec” – proszę, by te standardy które obowiązują stały się przedmiotem naszej wspólnej odpowiedzialności.
Od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia nadal będzie rozwijała się dynamicznie.
Przygotowujemy się na różne scenariusze. Razem z MSWiA i wojewodami pracujemy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżkowej. Obecnie mamy ich ponad 11 tysięcy. Pracujemy nad tym by powiększyć tę liczbę o kolejne 2 tysiące.
Wczoraj zostało podpisane rozporządzenie dot. norm obsługi łóżek intensywnej terapii. Kolejna ważna informacja – podpisaliśmy umowę na dostawę 80 000 dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19. Od października do marca Polska otrzyma 80 000 dawek Remdesiviru.
Patrząc na ogólną sytuacje epidemiczną pamiętajmy, że naciśnięcie tego hamulca zależy również od nas. Od dziś obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa – to nasze skuteczne narzędzie ograniczania transmisji koronawirusa – stwierdził szef MZ Adam Niedzielski.