Koronawirus w 41 berlińskich szkołach. W Polsce nowe ogniska w przedszkolach i żłobkach

Przed nowym rokiem szkolnym...

Jeszcze nie rozpoczął się rok szkolny, a koronawirus pokazuje swoje pazury.

Za tydzień otwierane będą szkoły. Decyzje o tym, jak postępować z dziećmi w szkołach będą podejmować dyrektorzy placówek. PiS umywa ręce…

Wirus pojawił się w 41 berlińskich szkołach.

W Polsce co chwilę pojawiają się informacje o zakażonych tym wirusem w placówkach oświaty.

Kilka przykładów z ostatnich dni:

– zarażona jest jedna z opiekunek Publicznego Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce pod Warszawą. Placówka ta jest zamknięta. 14 dzieci oraz 11 pracowników skierowano na kwarantannę.

– ognisko koronawiursa odkryto w niepublicznym przedszkolu Happy w Wasilkowie. Dwoje dzieci oraz jedna osoba dorosła są obecnie chore.

– przedszkole numer 186 „Sportusie” przy ulicy Wołomińskiej na Pradze-Północ w Warszawie. U pracownika testy potwierdziły obecność koronawirusa. 25 osób, z którymi miał kontakt, tj. pracownicy i podopieczni przedszkola są poddani kwarantannie.

– dziecko zakażone uczęszczało do przedszkola nr 11 w Piasecznie.

– u jednego z pracowników Przedszkola nr 1 w Luboniu (województwo wielkopolskie), potwierdzono obecność koronawirusa. Pracownicy przedszkola, którzy mieli bezpośredni kontakt z tą osobą, będą poddawani testom i wysyłani na kwarantannę.

– potwierdzone zakażenie u jednego z dzieci z przedszkola nr 11 w Elblągu.

– 24 sierpnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował dyrektora Żłobka Miejskiego o wyniku dodatnim (COVID-19) dziecka uczęszczającego do grupy zlokalizowanej w budynku przy ul. Pod Grodziskiem. Dyrektor we współpracy z PSSE niezwłocznie uruchomił stosowne procedury i grupa, do której uczęszczało dziecko (dzieci oraz wszystkie osoby dorosłe mające kontakt z dzieckiem), została skierowana na kwarantannę.

Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Przygotowane wytyczne sanitarne dla szkół i placówek oświatowych, poradnik dla dyrektorów szkół, pomoc w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry bezdotykowe – to tylko niektóre z działań MEN pomocnych w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, o których poinformowano podczas konferencji prasowej.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił o przyjętych rozwiązaniach prawnych dotyczących organizacji pracy szkoły w czasie epidemii. Przypomnijmy, że podstawowym modelem kształcenia od 1 września br. ma być nauka stacjonarna w szkołach.

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zdecydować, że część uczniów będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować model kształcenia zdalnego.

– Dziś widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – powiedział szef MEN.

Minister edukacji wyraźnie podkreślił, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły może ograniczyć funkcjonowanie placówki, jeśli otrzyma zgodę organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego.

– Jeżeli okaże się, że w danym powiecie jest bardzo trudna sytuacja epidemiczna i inspektor sanitarny uzna, że tam należałoby później rozpocząć zajęcia, to oczywiście może to zrobić. Podobnie jak potem już w trakcie roku szkolnego – powiedział szef MEN.

Aktualne wytyczne GIS dla dyrektorów przedszkoli

Organizacja opieki w podmiocie:

* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

Gastronomia

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

  1. Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  3. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis   lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
  4.    Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  5.   W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

(MEN, GIS)