POLSKAŚWIAT

Koronawirus. Polska wprowadza kontrole sanitarne na granicach

Koronawirus SARS-CoV-2

Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego 9 marca w Polsce jest potwierdzonych 16 przypadków zarażenia koronawirusem COVID-19.

Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a 4 tysiące jest objętych kwarantanną domową.

W ciężkim stanie są trzy osoby. Intensywnej opieki medycznej potrzebują 73-letni mężczyzna i spokrewniona z nim 74-letnia kobieta, którzy przebywają w szpitalu we Wrocławiu (kobieta trafiła do szpitala z kwarantanny domowej). Trzecia osoba w ciężkim stanie to około sześćdziesięcioletnia kobieta, która przebywa w szpitalu zakaźnym w Szczecinie. W ostatnim czasie była we Włoszech, koronawirusa potwierdzono też u jej męża, który jest w stanie stabilnym.

Z powodu koronawirusa zmarło w Europie 396 osób, a zakaziło się nim 11 577 osób.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński:

Od dzisiaj wdrażamy kompleksowy system obrony sanitarnej granic, jako pierwsi w Europie. Od jutra procedury zostają wdrożone na wszystkich granicach Polski. To podstawowe zadanie Straży Granicznej przy wsparciu innych służb.

Jedną z podstawowych rzeczy, poza mierzeniem temperatury, będzie wypełnianie najważniejszych danych w karcie podróżnego. Tak, abyśmy mogli szybko odnaleźć osobę, która jest chora, a przede wszystkich jej współpasażerów.

Dziś o godzinie 15:00 uruchamiamy 5 punktów kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami i Czechami. Od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w 100% na naszej granicy zewnętrznej UE, czyli granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski:

Niezbędny jest spokój i odpowiedzialność. Będąc w trakcie kwarantanny nie możemy iść po bułki czy wyprowadzić psa, bo narażamy inne osoby. Jeśli jest potrzeba dowiezienia produktów żywnościowych to czekajmy w domu. Tym zajmie się wojewoda.

Wiemy, że najbardziej dotknięci i zagrożeni koronawirusem są seniorzy i osoby starsze. Tu specjalny apel do rodzin o ostrożność w kontaktach z bliskimi i do seniorów o ograniczenie kontaktu z dużymi skupiskami ludzi.
W najbliższych dniach spodziewamy się istotnego wzrostu liczby zarażonych pacjentów. Apeluję jeszcze raz o rozsądek i spokój. Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy plany zwiększenia liczby tych miejsc.

Ważne jest, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny. Chrońmy swoich bliskich, siebie i innych dookoła. Jeśli jesteśmy w kwarantannie nie wychodźmy na zakupy, do sklepu itd. To jest zakazane. Apeluję o zdrowy rozsądek.

Apeluję do wszystkich o bardzo dużą wrażliwość i opiekę nad osobami starszymi. Osoby starsze proszę o ograniczenie aktywności, trzymanie się z dala od potencjalnych miejsc, gdzie może dojść do zakażenia.

Mamy potwierdzone 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Oczekujemy przyrostu liczby zachorowań w najbliższych dniach.

Pięć nowych przypadków z potwierdzeniem koronawirusa to pacjenci przebywający w szpitalach: w Raciborzu (3 osoby), Krakowie i Wrocławiu.

Premier Mateusz Morawiecki:

Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje z związku z koronawirusem. Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach. Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję.

Podejmujemy środki zaradcze, żeby przyrost zarażeń był jak najmniejszy. To jest podejście, o którym dzisiaj rano rozmawiałem z Angelą Merkel i z innymi przywódcami europejskimi. Należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wdrażamy kontrole sanitarne w pociągach, najpierw Intercity, a później też w przygranicznym ruchu. Chcemy w ciągu najbliższych 2-3 dni wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, kolejowych oraz w portach.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli również na pozostałe granice – w transporcie autokarowym, autobusowym, busowym powyżej 8 osób, żeby w maksymalny możliwy sposób nie zakłócać płynności na granicy.

Staramy się jak najbardziej prewencyjnie działać. Wiemy, że koronawirus rozprzestrzenia się szybko, jego natura jest nieznana. Szczepionki na niego na razie nie ma i musimy ograniczać wszystkie źródła dopływu do Polski.

Apeluję do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, żeby trzymały się tych rygorów, bo wiemy z doświadczeń innych krajów, że to główna droga rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Chcę bardzo mocno zaapelować do wszystkich organizatorów imprez masowych o powstrzymanie się od ich organizacji, żeby je odwoływać, bo właśnie imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech i Włoszech.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button