POLSKA

Koronawirus. Kolejne zakupy WOŚP. Specjalne akcje „Domowa Orkiestra” i „Pomagamy”

Koronawirus COVID-19

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy włącza się w walkę z koronawirusem, ponownie doposażając placówki medyczne.

Do zamówionych już łóżek do intensywnej terapii, Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB) i analizatora laboratoryjnego dołączają specjalistyczne kardiomonitory o wartości 4,3 miliona złotych.

Fundacja WOŚP potwierdziła zamówienie łącznie 157 kardiomonitorów, które na oddziały intensywnej terapii trafią do końca kwietnia. Urządzenia umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów życiowych pacjenta, m.in. EKG, temperatury, saturacji czy ciśnienia krwi. To zakup o wartości około 4,3 miliona złotych.

Przypomnijmy, jest to już kolejna partia sprzętu zamówiona przez WOŚP z myślą o placówkach prowadzących walkę z koronawirusem. Kilka dni temu sfinalizowany został zakup 150 łóżek do intensywnej terapii, z kolei w weekend Fundacja złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB), zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych wirusem. W trybie przyspieszonym dokonywany jest również zakup specjalistycznego analizatora laboratoryjnego do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi, który pozwoli na analizowanie większej ilości testów na koronawirusa.

Zakupy finansowane są częściowo ze środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, częściowo – ze zbiórki 28. Finału WOŚP, a także dzięki zaangażowaniu partnerów biznesowych WOŚP. Firmy, które chcą włączyć się w walkę z koronawirusem, mogą wesprzeć utworzony przez Fundację specjalny fundusz interwencyjny.

W sumie całość zaangażowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w walkę z epidemią koronawirusa wynosi już około 24 miliony złotych. Wszystkie zakupy dokonywane są w oparciu o konsultacje z Ministerstwem Zdrowia.

Akcja Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem

Wszystkie ręce na pokład! To hasło, nawiązujące bezpośrednio do ostatniego Finału WOŚP, aktualne jest również teraz, gdy w obliczu walki z koronawirusem znaczna część społeczeństwa pozostaje w domach i czasem potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach. Fundacja WOŚP zachęca do działania i łączy potrzebujących z tymi, którzy pomocy mogą udzielić, uruchamiając specjalny adres mailowy i stronę internetową.

Uruchomiono specjalny adres pomagamy@wosp.org.pl, na który wiadomości wysyłać mogą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnych spraw. Na nieco ponad dobę od rozpoczęcia akcji, do Fundacji wpłynęło 140 zgłoszeń ze 120 miejscowości od osób chętnych do udzielenia pomocy. To przede wszystkim członkowie Pokojowego Patrolu oraz wolontariusze sztabów działających w ramach Finału WOŚP, rozsianych po całej Polsce. Ochotnicy działają już m.in. w Białogardzie, Gliwicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie i Wrocławiu. Tylko w ciągu pierwszej doby skontaktować udało się chętnych z potrzebującymi wsparcia w 38 przypadkach, a średni czas od zgłoszenia do „zmatchowania” wynosił 35 minut. Z każdą godziną liczba osób chętnych do udzielenia wsparcia rośnie.

– Pamiętajcie, że „Pomagamy” to nie miejsce, gdzie zwracamy się o pomoc w formie maseczek, kombinezonów czy sprzętu medycznego. Jako Fundacja zgłosiliśmy się do Ministerstwa Zdrowia, by pomóc w zapewnieniu sprzętu, czekamy na informacje w tej sprawie. Niech ta skrzynka i ten adres będą codziennością i ułatwieniem dla ludzi w tej codzienności. Liczę na energię i pomysłowość. Pamiętajcie, że w tym trudnym momencie liczy się uśmiech i bardzo przyjazne podejście do ludzi. Pokażmy to, niech nas wirus nie złamie! Wszystkie ręce na pokład! Wiatr w żagle! Bardzo dziękuję każdej osobie, która poświeci choćby chwilę, by pomóc. Damy radę! – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Na potrzeby akcji powstała strona internetowa www.wosp.org.pl/pomagamy, na której osadzono formularz zgłoszeniowy dla tych, którzy pomocy chcą udzielać.

Kolejną formą aktywności Fundacji jest „Domowa Orkiestra”, czyli cykl specjalnych programów Jurka Owsiaka i Kręcioła.TV, które mają zapewnić rozrywkę osobom przebywającym w domach. Każdego dnia widzowie obejrzeć mogą nowy, blisko dwugodzinny, odcinek, wypełniony wyjątkowymi momentami z Pol’and’Rock Festival – fragmentami koncertów i spotkań z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych. Są również reportaże dotyczące całorocznej działalności Orkiestry i konkursy z nagrodami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button