Koronawirus. Już prawie 1,1 tys. zarażonych w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2

W Polsce obecnie jest 1085 zakażonych koronawirusem.

15 osób zmarło.

Ostatnie 34 nowe przypadki zakażenia dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego.

W szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące.

Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19.

W ciągu doby przebadano ponad 3,3 tys. próbek na koronawirusa.

Niestety co dobę kwarantanny nie przestrzega wciąż ok. 350 osób. Tyle ich policja „łapie” na wychodzeniu z domu.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 115 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ponad 400 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ich ukarania.

Policjanci otrzymali około 200 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłaniu przesyłek.

Przypominamy – #NieKłamRatownikom

Wzywasz ratowników na interwencję…powiedz im prawdę. Pamiętaj, że ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz im niesienie pomocy innym. Dlatego przypominamy – #NieKłamRatownikom.

Przypominamy, że na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mówimy o tym od razu dyspozytorowi. Mówiąc zatem szczerze o swoim stanie zdrowia pomagasz ratownikom pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję będą mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie…

Powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Exit mobile version