POLSKA

Koronawirus a wybory uzupełniające. Trybunał Stanu dla polskiego rządu PiS?

Wybory uzupełniające 2020

Czy rządzących z partii PiS czeka Trybunał Stanu?

Obecna władza nie przesunęła dzisiejszych (22 marca) wyborów przedterminowych i uzupełniających w czasie pandemii!

Przypominamy, że w piątek ogłoszono w Polsce stan epidemii.

Do 26 kwietnia odbędą się wybory uzupełniające, powtórne i referenda w 75 gminach.

Czy obecnej władzy grozi Trybunał Stanu jak to jest w przypadku francuskiego rządu? O tej sytuacji napisaliśmy poniżej.

Co z wyborami prezydenckimi w Polsce?

Jarosław Kaczyński stanowczo twierdzi, że wybory te odbędą się w planowanym terminie, tj. 10 maja. Czyżby?

Jeśli marszałek nie zmieni terminu wyborów prezydenckich, może stanąć przed Trybunałem Stanu. I to może doprowadzić do unieważnienia elekcji.

Wg kodeksu karnego art. 165. kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Zaś, gdy następstwem tego czynu jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, wtedy grozi kara od dwóch do 12 lat więzienia.

Wielu obywateli dzisiaj i w maju są/będą pozbawieni m.in. praw obywatelskich, będąc na przymusowej kwarantannie. Jest też nierówne traktowanie kandydatów na prezydenta. Andrzej Duda z oczywistych powodów nie ma z tym problemów. O tych wyborach wkrótce napiszemy więcej.

Władze 20 państw zdecydowały już o zmianie terminu planowanych w tym roku różnych wyborów z powodu koronawirusa. Są to (stan na 22 marca):

Syria, Iran, Serbia, Paragwaj, Sri Lanka, USA, Austria, RPA, Francja, Peru, Argentyna, Hiszpania, Brazylia, Kolumbia, Anglia, Włochy, Armenia, Chile, Cypr i Szwajcaria.

22 marca – wybory przedterminowe i uzupełniające w Polsce

Członkowie komisji noszą maseczki i rękawiczki, zaś głosujący używają jednorazowych długopisów.

Wybory nie zostały przełożone, ponieważ PiS nie wprowadził jeszcze stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego.

22 marca wybory uzupełniające trwają w:

– gminie Wierzchlas (woj. łódzkie) – wyborcy wybierają wójta,

– gminie Pątnów (woj. łódzkie) – mieszkańcy wybierają radnego,

– gminie Strzelce Wielkie (woj. łódzkie) – dwóch radnych. Wyborcy nie muszą iść do lokali wyborczych, bo już obydwa miejsca radnych zostaną obsadzone (zgłosiło się tylko dwóch kandydatów),

– Jarosławiu (województwo podkarpackie) – druga tura wyborów na wójta,

– Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) – wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w okręgu wyborczym nr 15,

– gminach Górno i Łączna (woj. świętokrzyskie) – zarejestrowano po jednym kandydacie (wybory są, ale bez głosowania. Komisje wyborcze sporządzają protokół wyborów).

– gminie Boguty-Pianki (woj. mazowieckie) – jedna kandydatka (bez wyborców),

– gminie Stryszów (woj. małopolskie). Kandydaci zrezygnowali i głosowanie odbędzie się w innym terminie.

Koronawirus. Wątpliwości RPO wobec wyborów uzupełniających

W niedzielę planowane są wybory przedterminowe i uzupełniające w dziewięciu miejscowościach w Polsce

Zagrożenia związane z epidemią koronawirusa znacząco ograniczą możliwość udziału w głosowaniu – wskazuje RPO

Osoby poddane kwarantannie nie będą mogły wziąć w nim udziału

Tymczasem Konstytucja mówi o powszechnym charakterze wyborów

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka o pilne przedstawienie stanowiska ws. zagrożeń dla wyborów przedterminowych i uzupełniających w najbliższym czasie. Chodzi o gwarancje praw wyborczych obywateli i ich bezpieczeństwa zdrowotnego.

RPO z dużym zaniepokojeniem monitoruje sprawę zagwarantowania praw wyborczych obywateli w trudnym czasie walki z COVID-19.

W niedzielę 22 marca 2020 r. planowane jest przeprowadzenie wyborów przedterminowych i uzupełniających w 9 miejscowościach. Chodzi o wybory do: Rady Gminy Strzelce Wielkie, Rady Gminy Pątnów, Wójta Gminy Wierzchlas, Rady Gminy w Stryszowie, Rady Gminy Boguty-Pianki, Wójta Gminy Jarosław, Rady Gminy Górno, Rady Gminy Smyków, Rady Gminy Łączna oraz Rady Miejskiej w Białej Piskiej. Kolejne takie wybory w wielu miejscowościach mają być przeprowadzone m.in. 29 marca oraz 5 kwietnia.

Rzecznik zdaje sobie sprawę, że ich zorganizowanie będzie się wiązać ze szczególnie poważnymi wyzwaniami organizacyjnymi (m.in. powołanie składów właściwych komisji wyborczych). Wybory w tym okresie wiążą się również z oczywistymi, znacznymi utrudnieniami i ograniczeniami dla wyborców.

Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Adam Bodnar jest zaniepokojony o realizację zasady powszechności wyborów i gwarantowanie praw wyborczych (art. 62 ust. 1 Konstytucji). Wielotysięczna grupa wyborców została bowiem poddana kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. Grupa ta stopniowo się zwiększa, m.in. dotyczy to licznych obywateli polskich wracających z zagranicy. Nie ma zaś procedury umożliwiającej tej grupie wyborców oddanie głosu zdalnie (ustawodawca zrezygnował z możliwości głosowania korespondencyjnego w odniesieniu do ogółu obywateli).

A także wyborców obowiązują bardzo ważne apele i zalecenia Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące ograniczenia przebywania w miejscach publicznych i pozostania w domu. Zagrożenia związane z pandemią poważnie wpłyną więc na możliwość udziału w głosowaniu, znaczącą ją ograniczając.

600 francuskich lekarzy wniosło do francuskiego Trybunału Stanu skargę o ukaranie rządu.

Dokładnie chodzi o premiera Edouarda Philippe’a i byłą minister zdrowia Agnes Buzyn. Byli oni świadomi ryzyka epidemii koronawirusa i zajęli się tą sytuacją zbyt późno.

Przed wyborami samorządowymi medycy apelowali o odwołanie głosowania. Nie wiadomo ile osób z powodu pojawienia się przy urnach wyborczych mogło się zarazić COVID-19.

Frekwencja była niska i wyniki wyborów są krytykowane.

Lekarze twierdzą, że władze zbagatelizowały zagrożenie epidemiologiczne oraz ich działania po pojawieniu się wirusa były nieadekwatne do tej sytuacji.

Według 223 artykułu francuskiego kodeksu karnego grozi im kara do dwóch lat więzienia lub 30 tys. euro grzywny.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button