Koronawirus. 1/3 przypadków zarażenia w szpitalu lub przychodni

SARS-CoV-2

Struktura zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.

Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1%). Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6% stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej. Co wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej.

Nie jest to ukazane na wykresie, ale z innych danych wynika, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS).

Struktura zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Stan na 8 kwietnia 2020 r. (fot. GIS)

Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur.

Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5%) pochodzące z kwarantanny. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 27,8% stanowią przypadki pochodzące z transmisji poziomej w społeczeństwie.

Te dane wskazują na dość skuteczne działanie nadzoru epidemiologicznego i identyfikację przypadków będących źródłem zakażenia oraz osób z bliskiego kontaktu. Ogromne znaczenie ma też „kwarantanna ogólnonarodowa”. Mobilizacja służb i całego społeczeństwa polegająca na przestrzeganiu zaleceń i zakazów będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju epidemii w Polsce.

Zapadalność na Covid-19 na 100 tys. ludności w Polsce

Zapadalność w Polsce na Covid-19 na 100 tys. wynosi 17,4.

Najwyższe wskaźniki odnotowano w województwie mazowieckim – 30,7; dolnośląskim – 24,0; łódzkim – 21,5.

Zapadalność na Covid-19 na 100 tys. ludności w Polsce (fot. GIS)
Exit mobile version