Korekta rozkładu jazdy na kolei. Koronawirus – zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity i PLK

W niedzielę, 8 listopada zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów.

Zmiana zapewnia zgodne z rozkładem podróże i umożliwia realizacje inwestycji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dla podróżnych, która będzie obowiązywała od 8 listopada do 12 grudnia. Zmiana rozkładu umożliwia codzienne kursowanie kilku tysięcy pociągów pasażerskich i towarowych oraz prowadzenie inwestycji na torach. Zarządca infrastruktury kontynuuje realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld zł.

Na kolejowych szlakach kontynuowane są prace modernizacyjne. Korekta pozwala na przejście prac w kolejne etapy np. po zakończeniu prac na jednym torze, rozpoczęcie na sąsiednim. Dla podróżnych oddawane są nowe perony. Od 8 listopada podróżni skorzystają z nowych peronów m.in. w Małopolsce na przystankach Chełmek Fabryka i Gorzów Chrzanowski na modernizowanej trasie Trzebinia – Oświęcim. Podobnie będzie w Szamotułach i Pęckowie (Wielkopolska) na linii Poznań – Szczecin oraz na przystanku Wiewiecko (zachodniopomorskie) na trasie Szczecinek – Runowo Pomorskie.

Dla dobrych podróży i większych możliwości przewozu towarów, przebudowywane są m.in. trasy Warszawa – Lublin, Warszawa – Białystok, Warszawa – Poznań, Kraków – Zakopane. Zmieniają się linie na terenie łódzkiego węzła kolejowego (m.in. Łódź – Kutno, Łódź Kaliska – Zduńska Wola, Łódź – Łowicz).

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

Od 8 listopada br. z i do Zgorzelca ponownie kursować będzie pociąg IC Nałkowska, który obecnie jeździ w skróconej relacji Białystok – Węgliniec – Białystok. Na trasie do Zakopanego kontynuowana jest komunikacja zastępcza na odc. Kraków – Zakopane za pociągi TLK Karpaty, TLK Małopolska, IC Witkacy (rel. Gdynia Gł. – Zakopane – Gdynia Gł.).

Zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity

PKP Intercity tymczasowo odwołuje kursowanie niektórych pociągów ze względu na ograniczone zainteresowanie podróżami w czasie trwania epidemii. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać 6 listopada br.

Trwająca epidemia i związane z tym kolejne ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. Obecnie średni spadek liczby rezerwacji na połączenia PKP Intercity wynosi 63% względem 2019 roku. W związku z tym przewoźnik wprowadza zmiany w siatce połączeń i dostosowuje liczbę kursujących pociągów do aktualnego zainteresowania. W odniesieniu do średniej dziennej liczby pociągów uruchamianych w  obowiązującym rozkładzie jazdy, tymczasowo odwołanych zostaje około 5 proc. pociągów.

Pociągi odwołane na całej trasie

Pociągi odwołane na odcinku trasy

Pociągi z odwołaną Zastępczą Komunikacją Autobusową

Od 8 listopada br. na odcinku Głowno – Łowicz – Głowno nie będzie uruchamiana Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Zmiana ta dotyczyć będzie pasażerów następujących składów:

Podróżnym, którzy zakupili bilety na odwołane połączenia (na całej trasie lub na jej części), przysługuje prawo do otrzymania zwrotu należności bez potrącania odstępnego lub możliwość skorzystania z połączenia  alternatywnego:

– osoby posiadające bilet zakupiony w kasie lub w biletomacie – muszą udać się do kasy biletowej w celu otrzymania należności za zwrot biletu lub w przypadku decyzji o skorzystaniu z alternatywnego połączenia, w celu wydania przez kasjera odpowiedniego poświadczenia wraz z miejscówką na wybrany pociąg,

– osoby posiadające bilet w wersji elektronicznej muszą oddać bilet zdalnie (kwota za bilet zostanie zwrócona z potrąceniem odstępnego, następnie klient otrzyma również wyrównanie całej kwoty za bilet).

Dla przykładu:

– podróżny z zakupionym biletem na pociąg EIC Ondraszek z Warszawy Wschodniej do  Katowic w dniu 13 listopada br. o godz. 15:29, który został odwołany będzie mógł pojechać pociągiem EIP 5404odjeżdżającym z Warszawy Wschodniej o godz. 16:19;

– podróżny z zakupionym biletem na pociąg EIP 5100 z Gdyni do Warszawy w dniu 18 listopada br. o godz. 18:02, który został odwołany będzie mógł jechać pociągiem TLK  Karpaty o godz. 18:32 lub  IC Neptun, wyruszającym o godz. 19:02. W przypadku, gdy cena biletu na pociąg odwołany będzie wyższa niż cena biletu na wybrane połączenie alternatywne, to podróżnemu przysługuje zwrot różnicy cen pomiędzy tymi biletami.

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.
 
PKP Intercity cały czas funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca września pociągi PKP Intercity przewiozły 14 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży naszym pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano blisko 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej

i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Bezpiecznie w podróży koleją

W związku z epidemią koronawirusa, w podróży należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów. Należy pamiętać o stosowaniu zasad bezpieczeństwa na stacjach, dworcach i w pociągach. O zachowaniu dystansu oraz obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają komunikaty megafonowe i plakaty. Na pokładach pociągów również obowiązuje zakrywanie ust i nosa w czasie podróży.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei patrolują stacje, pociągi i tereny kolejowe oraz dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie epidemii. Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Exit mobile version