KATOWICETRÓJMIASTO

Kopiec i Rutka: zakaz używania symbolu wojsk putinowskich „Z”

Rejestr Symboli Zakazanych

Posłowie Maciej Kopiec ze Śląska i Marek Rutka z Pomorza zapowiedzieli złożenie projektu ustawy na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Chodzi o uznaniu symbolu „Z” białego koloru, który jest obecny na rosyjskich mundurach, pojazdach opancerzonych, a także stanowi gest solidarności z władzami Federacji Rosyjskiej, za totalitarny. Parlamentarzyści Lewicy chcą, aby używanie symbolu rosyjskiej napaści było karalne w Polsce.

Poseł Kopiec w mediach społecznościowych wskazał, iż MSZ Ukrainy, głosem ministra Dmytra Kułeby, wezwało wolny świat do uznania symbolu „Z” za niezgodny z prawem.

Posłowie Lewicy powołali się na artykuł 13. Konstytucji RP, który zakazuje istnienia organizacji odwołujących się do totalitarnych metod i praktyk w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa i propagujących nienawiść narodowościową.

Parlamentarzyści proponują, aby Sejm potraktował biały symbol „Z” na równi ze swastyką oraz sierpem i młotem. Wystosowali także interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zaopiniowanie inicjatywy. 

Maciej Kopiec (fot. Anna Strzyżak)

„Musimy stanąć po stronie bombardowanych, zabijanych i gwałconych przez rosyjską armię oraz pójść za ciosem uznania Władimira Putina zbrodniarzem wojennym i solidarnie przyjąć projekt ustawy zakazujący symbol barbarzyńskiej inwazji” – powiedział dla PAP poseł Maciej Kopiec. 

„W Polsce występują nieliczne środowiska popierające władze Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy i Ukrainki przebywający w Polsce muszą wiedzieć, że w kraju nie ma jakiejkolwiek aprobaty dla państwa, który niszczy ich kraj”- dodał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button