Polsko-norweskie konsultacje ministrów Radosława Sikorskiego i Espena Bartha Eide odbyły się 23 października br. w Warszawie.
Omówiono kwestie dotyczące współpracy dwustronnej oraz zagadnienia z obszaru polityki wschodniej i bezpieczeństwa, relacji transatlantyckich i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Poruszono również kwestie dynamicznie rozwijającej się polsko-norweskiej współpracy energetycznej, zwracając uwagę na kluczową rolę Norwegii w polskich wysiłkach na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Wskazano też na znaczące perspektywy współpracy w innych obszarach – m.in. technologii wodorowych czy wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Ministrowie z satysfakcją podkreślili wieloletnią i obustronnie korzystną współpracę przy realizacji tzw. Mechanizmów Finansowych.
Szczególnym czynnikiem w relacjach dwustronnych jest liczna Polonia w Norwegii. W tym kontekście minister Sikorski podkreślił znaczenie nauczania języka polskiego w norweskich szkołach.
Szefowie dyplomacji zadeklarowali wolę zacieśnienia współpracy polityczno-gospodarczej, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i na forach organizacji regionalnych i międzynarodowych.
Ważnym wątkiem rozmów były kwestie bezpieczeństwa i obronności. Norwegia pozostaje jednym z najistotniejszych partnerów Polski w tym obszarze, co potwierdza też współpraca naszych przemysłów zbrojeniowych i wykorzystywanie przez polskie siły zbrojne norweskiego uzbrojenia.
Ministrowie zgodzili się, że destabilizacja środowiska międzynarodowego przez politykę Rosji i agresywne działania hybrydowe wymagają zdecydowanej odpowiedzi.
– Polska i Norwegia pozostają zwolennikami adekwatnej do sytuacji, czyli zdecydowanej polityki sankcyjnej. Planujemy dalsze działania wobec Rosji i Białorusi w celu osłabienia zdolności Rosji do prowadzenia wojny. Dla skuteczności sankcji konieczne jest przede wszystkim ich uszczelnienie i przeciwdziałanie ich obchodzeniu przez państwa trzecie – podkreślił minister Sikorski.
Polska i Norwegia są zdeterminowane, by wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją, także w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego. Nieustające rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną mają na celu destabilizację gospodarki i zniszczenie społeczeństwa ukraińskiego, co może doprowadzić do wywołania kryzysu humanitarnego.
Ponadto minister Sikorski zgodził się z ministrem Eide, że wspólnym priorytetem jest poprawa pozycji Ukrainy na polu bitwy.
– Ukraina potrzebuje zniesienia ograniczeń w korzystaniu z zachodniej broni i zdecydowanego zwiększenia skali i zakresu dostaw uzbrojenia. Dlatego chciałbym z uznaniem podkreślić zobowiązanie Norwegii do przekazania Ukrainie myśliwców F-16 i znaczących pakietów pomocy finansowej – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Ministrowie odnieśli się także do sytuacji na Bliskim Wschodzie, jako główny cel wskazując dążenie do deeskalacji. Norwegia odegrała szczególną rolę w globalnych wysiłkach na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie (Porozumienia z Oslo) i niezmiennie wskazuje na potrzebę działań na rzecz rozwiązania dwupaństwowego.