Konferencja ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych. Prezydent Duda w Katarze

Wizyta prezydenta RP w państwach Zatoki Perskiej

W Dosze, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, rozpoczęła się V Konferencja ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych (LDC5).

Andrzej Duda będzie współprzewodniczył panelowi tematycznemu wysokiego szczebla poświęconemu kwestii wspierania mieszkańców z państw najsłabiej rozwiniętych. Będzie także jednym z głównych mówców w panelu poświęconym tematyce rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich, odbywającego się na marginesie Konferencji Forum Sektora Prywatnego. Dziś popołudniu prezydent wystąpi w debacie generalnej Konferencji.

Jak zapowiadał przed odlotem minister Marcin Przydacz, Andrzej Duda podczas szczytu ma poruszyć kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny.

Spotkanie z prezydentem Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą

Prezydenci rozmawiali m.in. o globalnych wyzwaniach, o polskich rozwiązaniach technologicznych w zakresie maszyn rolniczych, a także na temat kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanej z tym dezinformacji.

Prezydent z wizytą w państwach Zatoki Perskiej

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dzisiaj wizytę w państwach Zatoki Perskiej: w Katarze weźmie udział w V Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych; w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spotka się z prezydentem tego kraju Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem.

Prezydent będzie przebywał z roboczą wizytą w Katarze do 6 marca, następnie w dniach 6–8 marca złoży oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Wizyta na szczeblu prezydenckim jest ważna, ponieważ w tamtym rejonie świata, aby rozwijać współpracę ekonomiczno–inwestycyjną, potrzebna jest akceptacja na najwyższych poziomach władz – podkreśla szef Prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Jak dodaje, w Katarze prezydent weźmie udział w 5. konferencji Organizację Narodów Zjednoczonych w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych (LDC5) i będzie współprzewodniczył panelowi tematycznemu wysokiego szczebla poświęconemu kwestii wspierania mieszkańców z państw najsłabiej rozwiniętych. Podkreślił, że każdemu z ośmiu paneli tematycznych współprzewodniczyć będą przedstawiciel państwa LDC i państwa będącego partnerem na rzecz rozwoju. W tym przypadku Malawi – Polska.

Minister zapowiada, że Andrzej Duda będzie także jednym z głównych mówców w panelu poświęconym tematyce rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich – odbywającego się na marginesie Konferencji Forum Sektora Prywatnego.

– Wiele państw Zatoki Perskiej, mając duże wpływy z nośników energii: ropy, gazu, poszukuje dostawców jak najlepszej żywności, której eksporterem jest Polska. Stąd też w delegacji do Kataru Prezydentowi będą towarzyszyli także przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również przedstawiciele niektórych polskich spółek zajmujących się rolnictwem i przetwórstwem – informuje szef BPM.

Dodaje, że w Katarze Andrzej Duda wystąpi również w debacie ogólnej, podczas której poruszy kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny oraz pomocy rozwojowej udzielanej przez Polskę dla państw LDC.

Według Marcina Przydacza w czasie Konferencji ONZ planowane są również spotkania bilateralne z przedstawicielami państw LDC, podczas których zostaną omówione m.in. stosunki dwustronne oraz kwestie związane z rosyjską dezinformacją prowadzoną w państwach rozwijających się. – Trzeba w sposób aktywny odkłamywać tę „rzeczywistość” i tłumaczyć naszym partnerom z Afryki, świata arabskiego, z Azji przyczyny rosyjskiej agresji na Ukrainę i powody, dla których należy wspierać stronę ukraińską. Pamiętajmy, że na poziomie głosowania w Organizacji Narodów Zjednoczonych każde państwo ma ten sam jeden głos, dlatego warto rozmawiać z każdym partnerem, nawet tym najbardziej oddalonym – podkreśla minister.

Konferencja ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych rozpocznie się w niedzielę w stolicy Kataru, Dosze. To cykliczne spotkanie organizowane co 10 lat; spotkają się przedstawiciele 46 uznanych za najsłabiej rozwinięte państw i reprezentanci bogatszych krajów z różnych części świata. Ostatni taki szczyt miał miejsce w 2011 r

W niedzielę prezydent weźmie udział w Otwierającym Spotkaniu Plenarnym V Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych. Tego dnia Andrzej Duda spotka się z prezydentem Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą, a także z prezydentem Palestyny Mahmoudem Abbasem.

Katar. Lazarus Chakwera i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Prezydent weźmie udział w obiedzie z przedstawicielami przedsiębiorców nt. inwestycji i partnerstwa wydawanym przez wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Kataru Mohammeda bin Abdulrahmana Al Thaniego.

Andrzej Duda będzie uczestniczył – w roli współprzewodniczącego – w panelu tematycznym wysokiego szczebla dot. inwestowania w ludzi z państw najsłabiej rozwiniętych, a także w Debacie Generalnej V Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych, gdzie planowane jest jego wystąpienie.

W poniedziałek prezydent weźmie udział w roli głównego mówcy w Forum Sektora Prywatnego – w panelu nt. rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich. Tego dnia planowane jest także spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Republiki Rwandy Edouardem Ngirente.

Emiraty Arabskie

Następnym etapem podróży prezydenta będą Emiraty Arabskie. We wtorek 7 marca Andrzej Duda w Abu Zabi spotka się z prezydentem tego kraju Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów oraz spotkanie głów państw w wąskim gronie. Obaj przywódcy wezmą też udział w wymianie podpisanych umów dwustronnych. Andrzej Duda złoży wieniec w miejscu pamięci Wahat Al Karama oraz odwiedzi Wielki Meczet Szejka Zayeda.

– Będzie to pierwsze spotkanie prezydenta RP z prezydentem PZEA, który objął urząd w maju 2022 roku – zauważa Marcin Przydacz. Jak dodaje, „w ostatnim, około rocznym okresie nastąpiła intensyfikacja polsko–emirackich relacji dwustronnych na poziomach międzyresortowych i w dziedzinie gospodarczej (m.in. w związku z uczestnictwem Polski w EXPO 2020 – realizowanej w 2022 ze względu na pandemię covid”.

– Podczas wizyty zaplanowane jest m.in. spotkanie z prezydentem PZEA Szejkiem Mohammedem bin Zayedem Al Nahyan i tu rozmowy będą koncentrować się na współpracy politycznej, gospodarczej i aktualnej sytuacji międzynarodowej. Podczas wizyty prezydenta Dudy w ZEA zostaną również podpisane porozumienia międzyrządowe dot. współpracy w dziedzinie energii, czy w sprawie wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej – informuje minister.

– ZEA jest państwem, które zajmuje wysoką pozycję w regionalnym układzie sił, zarówno politycznie, jak i gospodarczo, dlatego wizyta będzie okazją do zaprezentowania polskiego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę na najwyższym szczeblu oraz okazją do przedstawienia prawdziwego obrazu sytuacji w naszym regionie – dodaje.

Jak podkreśla, w czasie wizyty dużo uwagi zostanie poświęcone rozmowom nt. emirackich możliwości inwestycyjnych w Polsce na zasadzie partnerstwa. – Spodziewane jest, że rozmowy prezydentów nadadzą nowy impuls do współpracy sektorowej, m.in. w obszarze gospodarki cyfrowej, energii, rolnictwa; obrony. Prezydent Andrzej Duda chce też podkreślić znaczenie Inicjatywy Trójmorza i możliwości współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Europie Środkowo–Wschodniej – zaznacza minister Przydacz.

Jak mówił Szef BPM przed odlotem, „rolą polskiej dyplomacji – i tak też definiuje ją prezydent Duda – jest otwieranie drzwi i dawanie zielonego światła polskim przedsiębiorcom chcącym funkcjonować na rynkach czy to azjatyckich, czy afrykańskich, czy bliskowschodnich”. – Liderzy państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu, Azji i Europy będą zastanawiali się w Katarze również nad tym, jak rozwiązać te najbardziej palące problemy państw afrykańskich i Bliskiego Wschodu, z których wynika między innymi presja migracyjna na Polskę – powiedział.

Podkreślił, że Polska od zawsze powtarzała, „że problemy należy rozwiązywać tam, na miejscu, niekoniecznie zachęcając wszystkich chętnych do przyjazdu do Europy”.
(KPRP)

Exit mobile version