RÓŻNOŚCI

Kończy się głosowanie na Słowo Roku 2021

Plebiscyt Słowo Roku

To już ostatnie godziny głosowania w plebiscycie Słowo Roku 2021.

Do 31 grudnia każdy może oddać swój głos na stronie sloworoku.uw.edu.pl. Wśród propozycji znajdują się m.in. szczepienie, granica oraz zdalny. Wyniki plebiscytu internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły językoznawców poznamy 5 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

To już jedenasta edycja konkursu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW i Fundację Języka Polskiego. Głosowanie online potrwa do 31 grudnia.

Głosowanie na Słowo Roku 2021

Głos na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy można oddać na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji.

Zagłosować może każdy, obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. Katalog słów do wyboru powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskich dzienników. Lista jest co miesiąc aktualizowana.

Uczestnicy plebiscytu mogą oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Proponować można rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia. Organizatorzy konkursu nie będą brali pod uwagę nazwisk, a także nazw własnych osób, miejsc i organizacji.

W tym roku wśród propozycji znajdują się m.in. szczepienie, szczepionka, (za/wy)szczepić; fala (trzecia/czwarta pandemii, także fala uchodźców); spis (powszechny); granica; cnota niewieścia; (polski) ład; migrant; reasumpcja (głosowania) czy zdalny (praca, nauczanie).

Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został koronawirus.

W zeszłym roku w głosowaniu internautów wybrane zostało także Słowo Dekady (2011–2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie pięćset plus.

Słowa roku za granicą

Podobne plebiscyty na słowo roku odbywają się także w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i w Czechach. Już w listopadzie wyniki konkursu ogłosili Brytyjczycy. Tam według słowników oksfordzkich słowem roku 2021 został wyraz vax (vaxination) – szczepić (szczepienie).

Młodzieżowe Słowo Roku2021

Plebiscyt wygrał “śpiulkolot”.

Tuż za nim uplasowała się “naura”, czyli przekształcona wersja znanego już słowa “nara”.
Trzecie miejsce na podium przypadło… TWOJEJ STAREJ. Zwycięskie słowa i wyrażenia zostały wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 12 października do 30 listopada. W zabawie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jury plebiscytu wskazało jako najciekawsze językowo słowo „mrozi”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button