Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy dotyczące prymatu prawa unijnego i autorytetu TSUE.
Komisja szczegółowo przeanalizuje orzeczenie i zdecyduje o możliwych dalszych krokach.
Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie:
- Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi;
- Wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych.
Komisja szczegółowo przeanalizuje orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o możliwych dalszych krokach. Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności.
Unia Europejska jest wspólnotą wartości i praw, które muszą być przestrzegane we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie w Unii Europejskiej mieszkają.
Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać.
Oświadczenie Przewodniczącej Ursuli von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej opublikowała oświadczenie w związku z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Ursula von der Leyen podkreśla w nim, że UE jest wspólnotą wartości i prawa a decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych.
„Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zleciłam służbom Komisji przeprowadzenie dogłębnej i szybkiej analizy. Na tej podstawie podejmiemy decyzję co do dalszych kroków.
UE jest wspólnotą wartości i prawa. One jednoczą naszą Unię i sprawiają, że jest ona silna. Będziemy przestrzegać podstawowych zasad porządku prawnego Unii. Na to liczy 450 mln Europejczyków.
Naszym najważniejszym priorytetem jest zadbanie o to, by prawa polskich obywateli były chronione oraz by Polacy mogli korzystać z przywilejów wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, podobnie jak wszyscy obywatele Unii.
Ponadto, obywatele UE oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują pewności prawnej, że przepisy unijne, w tym orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, są w pełni stosowane w Polsce.
Nasze traktaty są bardzo jasne. Wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi, z czym zgodziły się wszystkie państwa członkowskie przystępując do Unii Europejskiej. W celu zapewnienia przestrzegania tej zasady wykorzystamy wszystkie uprawnienia przysługujące nam na mocy Traktatów.”
(PE)